Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Planovane zalohy vyuzivat nebudu, pac nikdy nevim, kdy budu s NB v docku a siti, takze je stejne lepsi to delat rucne.Doporučoval bych si to rozmyslet. Z vlastní zkušenosti bych řekl, že pár týdnů na to budete myslet, ale po nějaké době na to zapomenete, což je pak k ničemu. Déjà Dup neznám, já používám Back In Time, ten využívá rsync (takže se také přenáší pouze změny, zálohy jsou inkrementální a stejné verze jednoho souboru jsou vytvořeny pomocí hardlinku) a SSH. Plánování mám nastaveno tak, že v den, kdy ještě neproběhla záloha, se každých 15 minut podívá, zda je dostupný server (to je kvůli pomalému připojení k internetu jen na domácí síti), pokud ne, za 15 minut zkouší znovu, pokud ano, zálohu provede a v případě úspěchu zálohuje zase až další den. Jde tam naklikat i automatická záloha po připojení externího disku (pomocí udev pravidla).
rsync --link-dest
. Podobných nadstaveb je mnoho, doporučuju se držet rsyncu v pozadí. Volba --link-dest
vytváří hardlinky u nezměněných souborů, takže jde o jednoduchý a docela efektivní způsob inkrementálních záloh. Další zajímavou alternativou jsou btrfs snapshoty.
Zálohování určitě spouštěj automaticky. Vytipuj si dobu, kdy býváš doma a nastav to na ní. Pokud občas doma nebudeš, tak se to prostě spustí další den. Pokud rsync běží s nízkou prioritou, není to většinou ani nijak znát. Nejjednodušší je dát do cronu ping server -n 3 && nice rsync ...
Tiskni
Sdílej: