Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 17:08
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Energetické jámy pro ukládání datJak v diamantu přechází kvantová fyzika na klasickou. Antihmota a temná hmota. Casimirův jev a síly vakua. Kyslík na Marsu, ribóza v meteoritech, modely kolonizace vesmíru a polymerní dusík N6.
Týden na ITBiz: Beckstromův zákon a ekonomická hodnota sítěHCL uvádí první verze svých produktů po akvizici IBM Collaboration Solutions. Zákony informatiky: Beckstromův zákon a ekonomická hodnota sítě. Služba Synology Drive 2.0 pro spolupráci na firemních souborech. Ještě nevyužíváte umělou inteligenci? Nebojte, neujel vám vlak.
Distribuční novinky 46-47/2019V polovině listopadu byly aktualizovány obrazy distribucí Slackware Live Edition, PCLinuxOS a Debian „Buster“. Debian „Buster“ bude také obsažen v kontejnerech pro běh linuxových aplikací na ChromeOS 80. Po RHEL 8.1 následuje Oracle Linux 8.1. Aktualizován byl i systém IPFire pro firewally. Firma AT&T uvolnila DANOS jako open source. Vyšel také Zorin OS 15 Lite a Devuan 2.1.
Byla vydána verze 0.1.0 svobodného grafického editoru Glimpse (Glimpse Image Editor). Jedná se o první verzi tohoto forku grafického editoru GIMP (GNU Image Manipulation Program). Důvodem vzniku editoru Glimpse bylo odmítnutí přejmenování GIMPu. Vývojáře a uživatele Glimpsu slovo gimp uráží.
Výzkumník Vinny Troia upozorňuje na únik informací o 4 mld. uživatelských účtů cca 1,2 mld. uživatelů. Jde o jména, kontaktní údaje atd. K úniku došlo z nezabezpečeného serveru Elasticsearch a obsahuje databáze firem People Data Labs a OxyData.io, které se specializují na shromažďování dat a jejich přípravu k dalšímu zpracování.
The Register informuje o privatizaci práv ke generické doméně nejvyšší úrovně (TLD) .org, zamýšlené pro neziskové organizace. Doménu od roku 2003 spravovala nezisková organizace Public Interest Registry (PIR) zřízená americkou Internet Society, počátkem roku 2020 však má přejít pod soukromou investiční firmu Ethos Capital.
Dále The Register upozorňuje, že jde o vyústění postupu bývalého ředitele ICANN Fadiho Chehadého a směřování k odstropování cen tradičních TLD. Proti převzetí se ohrazují Electronic Frontier Foundation a další neziskové organizace. Proti odstropování cen se již dříve ozvaly organizace NPR, C-SPAN, National Geographic Society, …
OpenRA, svobodný moderní engine pro strategické hry Command & Conquer a příbuzné, ve vydání 20191117 přidává podporu ukládání hry a vylepšuje uživatelské rozhraní či chování jednotek (seznam změn, video na YouTube); aktualizováno bylo také SDK pro modifikace.
Na jaře proběhla na Kickstarteru kampaň na podporu modulárního, libovolně rozšířitelného, open source VoIP telefonu WiPhone, dříve ESP32 WiPhone, pro hackery a makery. Kampaň byla úspěšná. První telefony jsou již odesílány.
Byla vydána nová verze 12.5 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu.
Projekt KiCad EDA (Wikipedie), multiplatformní open source sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), se připojil k neziskovému technologickému konsorciu Linux Foundation. KiCad lze tedy nově vedle CERNu podpořit také přes CommunityBridge.
Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.3 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.4 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies. Kódové jméno Linuxu 5.4 je Kleptomaniac Octopus. Ovladač vboxsf (VirtualBox Shared Folder) přidaný v rc7 byl v rc8 odstraněn. Dostat by se měl do Linuxu 5.5.
Na své 32. stranické konferenci podpořili tento víkend němečtí konzervativci svobodný software – připojili se k iniciativě Public Money, Public Code (Veřejné peníze, Veřejný kód), která požaduje, aby software vyvíjený za veřejné peníze byl vydaný pod svobodnou licencí. Informuje FSFE.
Jak na DVB-T2? Například pomocí jednodeskového počítače Raspberry Pi a rozšíření Raspberry Pi TV HAT. Více v příspěvku na blogu Františka Kučery Příjem DVB-T2 televize pomocí Raspberry Pi.
Oficiálně byl vydán Devuan ASCII 2.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Devuan (Wikipedie) je fork Debianu bez systemd. Kódové jméno ASCII je podle planetky s katalogovým číslem 3 568.
Po Brně proběhne Fedora 31 Release Party také v Praze. Ve středu 4. prosince od 19:00 ve firmě Etnetera (Jankovcova 1037/49). Na programu jsou přednášky Co je nového ve Fedora Workstation a Silverblue, Python ve Fedoře 31+ nebo Fedora Workstation spravovaná pomocí Ansible.
Byla vydána verze 9.2.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 9.2.0 přichází s Kodi Leia 18.5 a vylepšenou podporou Raspberry Pi 4.
Ve čtvrtek, 28. listopadu od 17:00 do 20:00, se uskuteční pátý Avast C++ Meetup. Přednášet bude Michal Vaner (Avast) na téma „Rust 101 for C++ developers“ a Jason Turner (moderátor CppCast, autor C++ Weekly) na téma „Great C++ is_trivial“. Registrace zdarma na meetup.com.
Hewlett Packard Enterprise upozorňuje na kritickou chybu ve svých SSD discích. Některé z nich přestanou po 32 768 hodinách provozu fungovat. Běží-li u vás HPE server již 3 roky a 270 dnů, tak máte 8 hodin na aktualizaci firmwaru. Bez aktualizace firmwaru budou data na discích nenávratně ztracena a disky zničeny. Jsou-li takovéto disky součástí RAID pole, bez aktualizace odejdou všechny disky za sebou a tím pádem odejde i celé RAID pole.
Byla vydána nová verze 2019.4 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přináší celou řadu novinek. Nejviditelnější z nich je změna výchozího desktopového prostředí na Xfce. Spuštěním Kali Undercover dostane Kali vzhled Microsoft Windows. Přidán byl PowerShell. NetHunter Kex umožňuje ze zařízení s Androidem udělat plnohodnotný desktop. Aktualizovat Kali Linux lze pomocí příkazů "apt update && apt -y full-upgrade".
Byly vyhlášeny vítězné aplikace letošní soutěže Společně otevíráme data Nadace OSF pro aplikace postavené na otevřených datech v Česku. Jsou to: CityVizor, Reflektor, Mapa vysílačů, Golemio a Cyklodoprava v Brně.
Před měsícem představený open source ergonomický trackball Ploopy je nově k dispozici také pro leváky. Viz příspěvky na redditu.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a dnes již také pro Linux, byl vydán ve verzi 2.2.0. Podpora Linuxu byla vylepšena. Na stránce Homebrew Formulae lze nově procházet seznamem balíčků pro Linux. Nově jsou k dispozici také statistiky z Linuxu.
S několikadenním zpožděním byly včera odeslány první telefony Librem 5 přispěvatelům. Více o úpravách oproti první várce Aspen (distribuované pouze mezi zaměstnance) se můžete dočíst v oficiálním oznámení.
Jamie Scaife v zápisku popisuje své zkušenosti s vyzkoušením unixového operačního systému PureDarwin, a to jednak prvního testovacího sestavení Xmas z roku 2008 (poté, co skončil jeho předchůdce OpenDarwin), jednak zatím poslední vývojové verze 17.4 Beta (2018). Jedná se o projekt usilující o použitelnou open-source implementaci Darwinu, což je základ pro Apple macOS.
Podpora Windows 7 skončí 14. ledna 2020. Tým stojící za webovým prohlížečem Vivaldi v příspěvku na svém blogu doporučuje přechod z Windows 7 na Linux.
Byla vydána verze 7.4.0 skriptovacího jazyka PHP používaného zejména k vývoji dynamických webových stránek. Jedná se o první stabilní verzi nejnovější větvě 7.4. Podrobný přehled novinek v seznamu změn.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Již v neděli se lze pustit například do úkolů z kalendáře Advent of Cyber věnovanému kybernetické bezpečnosti nebo z oblíbeného kalendáře Advent of Code věnovanému programování. Věnovat se lze také konkrétním programovacím jazykům, viz například Java Security Advent Calendar nebo Perl Advent Calendar.
Po téměř třech měsících vývoje od vydání verze 243 byla vydána verze 244 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Obnova dat z flashky | 4 | 25.11. 14:44 |
Proč dron spadnul když se na něj svítilo laserama? | 12 | 28.11. 17:20 |
DVB T2 | 1 | včera 23:15 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Neumím použít agregační funkci | 5 | 26.11. 11:11 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
V čem vyrobit nápovědu programu ve Windows 10 | 1 | 23.11. 21:06 |
libvirt seznam disku | 7 | včera 12:09 |
Python skript nevidi tabulku SQLite databaze Digikamu | 4 | 28.11. 21:05 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.