Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Byla vydána verze 0.1.0 svobodného grafického editoru Glimpse (Glimpse Image Editor). Jedná se o první verzi tohoto forku grafického editoru GIMP (GNU Image Manipulation Program). Důvodem vzniku editoru Glimpse bylo odmítnutí přejmenování GIMPu. Vývojáře a uživatele Glimpsu slovo gimp uráží.
Tiskni
Sdílej:
Nulový nebo záporný přínos. Má smysl o tomhle vůbec psát?
Jo, třeba nějaký grant na centralizaci internetu a podporu proprietárního softwaru (GitHub). Místo svobodného Gitlabu běžícího příčetně na vlastní infrastruktuře.
Zato ty asi číst neumíš :-)
1) Tady jsem se ptal, co že to vlastně řeší, protože z té věty to nebylo patrné. Díky za vysvětlení, teď už vím, co jsi tím myslel. Tohle je v pohodě, nemám s tím problém, forkovat si může každý, co chce.
2) Pak jsem se tu ptal, jestli má smysl o tom psát? Přijde mi to dost na hraně (z hlediska významnosti) zda by o tom měla vyjít zprávička, když kromě názvu nic nepřináší.
3) A pak jsem tu psal, že přináší zhoršení v tom, že podporují centralizaci internetu a proprietární služby/sítě. To je prostě fakt.
Celkově vzato, ať tu ta zprávička klidně je, ale beru to spíš jako negativní publicitu toho projektu. Dokud takových zpráv nebude tolik, že by to otravovalo/spamovalo, tak to není zásadní problém.
muj anglicky slovnik pro slovo gimp ukazuje
1. mrzaksuper reklama /s
Pro mne je GIMP v první řadě grafický editor. V jiném kontextu jsem toto slovo ani neznal, nesetkal jsem se s ním dřív.
Slovník slovnik.seznam.cz
tohle slovo taky nezná.
Slovník thefreedictionary.com
uvádí na prvním místě: „A narrow flat braid or rounded cord of fabric used for trimming. Also called guimpe, guipure.“ a pak teprve kulhání, kulhavou chůzi, případně osobu, která kulhá. Asi to nebude úplně obvyklé slovo.
Nevím, proč autoři zvolili rekurzivní rekurzivní akronym shodující se zrovna s tímto slovem, možná to bylo myšleno sebe-ironicky. Proč ne? Nemám s tím zásadní problém, dneska je GIMP (psáno velkými písmeny) spíš značka, jméno grafického editoru. To už mi víc vadí dnešní hysterické reakce a snahy všechno a všechny předělávat, vyhazovat z práce nebo veřejně lynčovat a pomlouvat.
Ano, film jsem viděl, ale v češtině a tam mu říkají mrzák. Nicméně kdyby se měl každý urážet nad každou (i domnělou) kulturní referencí a mělo se to „napravovat“, tak to bychom nedělali nic jiného.
Unfortunately, it hasn’t caught on as well as other words, so despite any power I might want it to wield, most times, it carries mere confusion.
a někdo mě za to vyhodí(x) Doubt
Ale to se stalo https://twitter.com/sarahmei/status/1073251153360482304
Takoví lidé mi vždycky připomenou jeden výrok jejich prezidenta. A říkám si, že asi mluvil i o nich.
IMHO neni odpor vyvojaru GIMPu racionalni, ale spis detinsky.Stejně tak byla dětinská i ta původní snaha pár křiklounů přinutit vývojáře GIMPu k jeho přejmenování.
si jako myslim že tady vubec nejde o to řešit nějakej problém s urážlivým názvem jako poroučet druhejm co jakože mužou nebo nemužou dělat. přetahovačka o název programu je jenom způsob jak toho jako dosáhnout ;D