Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána verze 0.1.0 svobodného grafického editoru Glimpse (Glimpse Image Editor). Jedná se o první verzi tohoto forku grafického editoru GIMP (GNU Image Manipulation Program). Důvodem vzniku editoru Glimpse bylo odmítnutí přejmenování GIMPu. Vývojáře a uživatele Glimpsu slovo gimp uráží.
Tiskni
Sdílej:
Nulový nebo záporný přínos. Má smysl o tomhle vůbec psát?
Jo, třeba nějaký grant na centralizaci internetu a podporu proprietárního softwaru (GitHub). Místo svobodného Gitlabu běžícího příčetně na vlastní infrastruktuře.
Zato ty asi číst neumíš :-)
1) Tady jsem se ptal, co že to vlastně řeší, protože z té věty to nebylo patrné. Díky za vysvětlení, teď už vím, co jsi tím myslel. Tohle je v pohodě, nemám s tím problém, forkovat si může každý, co chce.
2) Pak jsem se tu ptal, jestli má smysl o tom psát? Přijde mi to dost na hraně (z hlediska významnosti) zda by o tom měla vyjít zprávička, když kromě názvu nic nepřináší.
3) A pak jsem tu psal, že přináší zhoršení v tom, že podporují centralizaci internetu a proprietární služby/sítě. To je prostě fakt.
Celkově vzato, ať tu ta zprávička klidně je, ale beru to spíš jako negativní publicitu toho projektu. Dokud takových zpráv nebude tolik, že by to otravovalo/spamovalo, tak to není zásadní problém.
muj anglicky slovnik pro slovo gimp ukazuje
1. mrzaksuper reklama /s
Pro mne je GIMP v první řadě grafický editor. V jiném kontextu jsem toto slovo ani neznal, nesetkal jsem se s ním dřív.
Slovník slovnik.seznam.cz
tohle slovo taky nezná.
Slovník thefreedictionary.com
uvádí na prvním místě: „A narrow flat braid or rounded cord of fabric used for trimming. Also called guimpe, guipure.“ a pak teprve kulhání, kulhavou chůzi, případně osobu, která kulhá. Asi to nebude úplně obvyklé slovo.
Nevím, proč autoři zvolili rekurzivní rekurzivní akronym shodující se zrovna s tímto slovem, možná to bylo myšleno sebe-ironicky. Proč ne? Nemám s tím zásadní problém, dneska je GIMP (psáno velkými písmeny) spíš značka, jméno grafického editoru. To už mi víc vadí dnešní hysterické reakce a snahy všechno a všechny předělávat, vyhazovat z práce nebo veřejně lynčovat a pomlouvat.
Ano, film jsem viděl, ale v češtině a tam mu říkají mrzák. Nicméně kdyby se měl každý urážet nad každou (i domnělou) kulturní referencí a mělo se to „napravovat“, tak to bychom nedělali nic jiného.
Unfortunately, it hasn’t caught on as well as other words, so despite any power I might want it to wield, most times, it carries mere confusion.
a někdo mě za to vyhodí(x) Doubt
Ale to se stalo https://twitter.com/sarahmei/status/1073251153360482304
Takoví lidé mi vždycky připomenou jeden výrok jejich prezidenta. A říkám si, že asi mluvil i o nich.
IMHO neni odpor vyvojaru GIMPu racionalni, ale spis detinsky.Stejně tak byla dětinská i ta původní snaha pár křiklounů přinutit vývojáře GIMPu k jeho přejmenování.
si jako myslim že tady vubec nejde o to řešit nějakej problém s urážlivým názvem jako poroučet druhejm co jakože mužou nebo nemužou dělat. přetahovačka o název programu je jenom způsob jak toho jako dosáhnout ;D