Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Byla vydána verze 0.1.0 svobodného grafického editoru Glimpse (Glimpse Image Editor). Jedná se o první verzi tohoto forku grafického editoru GIMP (GNU Image Manipulation Program). Důvodem vzniku editoru Glimpse bylo odmítnutí přejmenování GIMPu. Vývojáře a uživatele Glimpsu slovo gimp uráží.
Tiskni
Sdílej:
Nulový nebo záporný přínos. Má smysl o tomhle vůbec psát?
Jo, třeba nějaký grant na centralizaci internetu a podporu proprietárního softwaru (GitHub). Místo svobodného Gitlabu běžícího příčetně na vlastní infrastruktuře.
Zato ty asi číst neumíš :-)
1) Tady jsem se ptal, co že to vlastně řeší, protože z té věty to nebylo patrné. Díky za vysvětlení, teď už vím, co jsi tím myslel. Tohle je v pohodě, nemám s tím problém, forkovat si může každý, co chce.
2) Pak jsem se tu ptal, jestli má smysl o tom psát? Přijde mi to dost na hraně (z hlediska významnosti) zda by o tom měla vyjít zprávička, když kromě názvu nic nepřináší.
3) A pak jsem tu psal, že přináší zhoršení v tom, že podporují centralizaci internetu a proprietární služby/sítě. To je prostě fakt.
Celkově vzato, ať tu ta zprávička klidně je, ale beru to spíš jako negativní publicitu toho projektu. Dokud takových zpráv nebude tolik, že by to otravovalo/spamovalo, tak to není zásadní problém.
muj anglicky slovnik pro slovo gimp ukazuje
1. mrzaksuper reklama /s
Pro mne je GIMP v první řadě grafický editor. V jiném kontextu jsem toto slovo ani neznal, nesetkal jsem se s ním dřív.
Slovník slovnik.seznam.cz
tohle slovo taky nezná.
Slovník thefreedictionary.com
uvádí na prvním místě: „A narrow flat braid or rounded cord of fabric used for trimming. Also called guimpe, guipure.“ a pak teprve kulhání, kulhavou chůzi, případně osobu, která kulhá. Asi to nebude úplně obvyklé slovo.
Nevím, proč autoři zvolili rekurzivní rekurzivní akronym shodující se zrovna s tímto slovem, možná to bylo myšleno sebe-ironicky. Proč ne? Nemám s tím zásadní problém, dneska je GIMP (psáno velkými písmeny) spíš značka, jméno grafického editoru. To už mi víc vadí dnešní hysterické reakce a snahy všechno a všechny předělávat, vyhazovat z práce nebo veřejně lynčovat a pomlouvat.
Ano, film jsem viděl, ale v češtině a tam mu říkají mrzák. Nicméně kdyby se měl každý urážet nad každou (i domnělou) kulturní referencí a mělo se to „napravovat“, tak to bychom nedělali nic jiného.
Unfortunately, it hasn’t caught on as well as other words, so despite any power I might want it to wield, most times, it carries mere confusion.
a někdo mě za to vyhodí(x) Doubt
Ale to se stalo https://twitter.com/sarahmei/status/1073251153360482304
Takoví lidé mi vždycky připomenou jeden výrok jejich prezidenta. A říkám si, že asi mluvil i o nich.
IMHO neni odpor vyvojaru GIMPu racionalni, ale spis detinsky.Stejně tak byla dětinská i ta původní snaha pár křiklounů přinutit vývojáře GIMPu k jeho přejmenování.
si jako myslim že tady vubec nejde o to řešit nějakej problém s urážlivým názvem jako poroučet druhejm co jakože mužou nebo nemužou dělat. přetahovačka o název programu je jenom způsob jak toho jako dosáhnout ;D