Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Čas od času někdo navrhne přejmenování GIMPu. Naposledy včera, viz #3617, a opět to rozpoutalo bouřlivou diskusi (reddit, Hacker News). Oficiální název této svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky je "GNU Image Manipulation Program", obvykle se ale používá zkrácený název GIMP a slovo gimp řadu uživatelů uráží. Vývojáři GIMPu jeho přejmenování neplánují (FAQ).
Tiskni
Sdílej:
To už by bylo jako když u Mozilly "vyřešili" kolizi jména Phoenix s už existujícícm projektem přejmenováním na Firebird…
Pak by ještě mohli zkusit LIMP, WIMP, … nebo třeba The IMP. :-)
Tak ten argument docela dava smysl - dokazu si predstavit, ze treba ve skolstvi je tezke takto pojmenovany program prosazovat (skolstvi by IMHO melo byt politicky korektni).
Slova jako „coke“ nebo „Charlie“ používají někteří jako označení kokainu. Má se kvůli tomu přejmenovat Coca-Cola a všichni Karlové ve školách?
Má se kvůli tomu přejmenovat Coca-ColaA podle čeho si myslíš že se ta Coca-Cola jmenuje jak se jmenuje? Jinak co je zas závadného na „kokeši“?
A mimochodem je to velmi podobné tomu GIMPu (až na ten Pulp Fiction). Do dnešního dne jsem ani nevěděl, že tohle slovo má negativní konotaci. V životě jsem ho nikoho neslyšel použít. Nechápu nač se zas řeší kraviny.
Což je věc naprosto neškodná, ba naopak hojně využívaná v lokání tradiční medicíně (léčí se tím myslím vysokohorská nemoc). Tu špatnou pověst si koka získala právě až s extrakcí vlastní účinné látky a vlastně drogovým obchodem samotným. Jinak v Jižní Americe se koka tradičně do dnešního dne třeba žvýká tak jak u nás tabák.
Naprosto neškodné není nic. Což pochopitelně neospravedlňuje „war on drugs“.
Pokud jde o tabák, ten se žvýká leckde a je to jed. Mimochodem, čistý nikotinem v „bezpečné“ koncentraci jsem se už taky přiotrávil.
Nechápu nač se zas řeší kraviny.
Proč ostatní lidé nejsou já!
A ty máš problém s čím? Tohle mi připadá zase jako jeden z tvých nesnášenlivých komentářů, kdy se do něčeho navážíš (v tomhle případě „war on drugs“ – jindy třeba „copyright“), ale nic lepšího nemáš a ostatní přístupy taky odmítáš – když jsem tuhle psal, že by drogy měly být legální1, tak jsi IIRC byl taky proti.
[1] za předpokladu, že ostatním neškodíš (např. nekradeš – což je ale trestné tak jako tak a není potřeba na to mít speciální proti-drogový zákon)
z tvých nesnášenlivých komentářů, kdy se do něčeho navážíš (v tomhle případě „war on drugs“ – jindy třeba „copyright“)
Oh, jak jsem si mohl dovolit vyjádřit nesouhlas s rasově motivovaným terrorem!
lepšího nemáš a ostatní přístupy taky odmítáš – když jsem tuhle psal, že by drogy měly být legální, tak jsi IIRC byl taky proti
Existuje empiricky ověřená praxe – typicky v Portugalsku – dekriminalizace a poskytování sociálních služeb.
Ve svobodné společnosti by ale výchova měla být primárně v rukou rodičů. Škola jim s tím sice může pomáhat, ale rozhodně by neměla manipulovat s dětmi proti jejich vůli a vnucovat jim nějaké konkrétní politické názory – každý by měl mít možnost si udělat vlastní názor a rodiče by měli mít možnost vychovávat děti podle svého. Ve škole by se z těch politických/hodnotových témat měly učit1 jen ty nejzákladnější principy jako svoboda a rovnost občanů před zákonem, které by měly být i v ústavě.
[1] v tom smyslu, že škola dětem předává ty hodnoty (zatímco v objektivním/popisném smyslu se má samozřejmě učit všechno včetně různých fašismů a komunismů)
Ve svobodné společnosti by ale výchova měla být primárně v rukou rodičů. ... každý by měl mít možnost si udělat vlastní názor a rodiče by měli mít možnost vychovávat děti podle svého.Přesňe toto mi říkal Laco aj s Eržiků. Že ta gadžovská škola úplně ty jejich děcka kazí. Nějaká příprava na budoucí povolaní (nebo snad rodičvoství). Co to je za nesmysly? Oni se bez toho taky přece dodnes obešli.