Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Čas od času někdo navrhne přejmenování GIMPu. Naposledy včera, viz #3617, a opět to rozpoutalo bouřlivou diskusi (reddit, Hacker News). Oficiální název této svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky je "GNU Image Manipulation Program", obvykle se ale používá zkrácený název GIMP a slovo gimp řadu uživatelů uráží. Vývojáři GIMPu jeho přejmenování neplánují (FAQ).
Tiskni
Sdílej:
To už by bylo jako když u Mozilly "vyřešili" kolizi jména Phoenix s už existujícícm projektem přejmenováním na Firebird…
Pak by ještě mohli zkusit LIMP, WIMP, … nebo třeba The IMP. :-)
Tak ten argument docela dava smysl - dokazu si predstavit, ze treba ve skolstvi je tezke takto pojmenovany program prosazovat (skolstvi by IMHO melo byt politicky korektni).
Slova jako „coke“ nebo „Charlie“ používají někteří jako označení kokainu. Má se kvůli tomu přejmenovat Coca-Cola a všichni Karlové ve školách?
Má se kvůli tomu přejmenovat Coca-ColaA podle čeho si myslíš že se ta Coca-Cola jmenuje jak se jmenuje? Jinak co je zas závadného na „kokeši“?
A mimochodem je to velmi podobné tomu GIMPu (až na ten Pulp Fiction). Do dnešního dne jsem ani nevěděl, že tohle slovo má negativní konotaci. V životě jsem ho nikoho neslyšel použít. Nechápu nač se zas řeší kraviny.
Což je věc naprosto neškodná, ba naopak hojně využívaná v lokání tradiční medicíně (léčí se tím myslím vysokohorská nemoc). Tu špatnou pověst si koka získala právě až s extrakcí vlastní účinné látky a vlastně drogovým obchodem samotným. Jinak v Jižní Americe se koka tradičně do dnešního dne třeba žvýká tak jak u nás tabák.
Naprosto neškodné není nic. Což pochopitelně neospravedlňuje „war on drugs“.
Pokud jde o tabák, ten se žvýká leckde a je to jed. Mimochodem, čistý nikotinem v „bezpečné“ koncentraci jsem se už taky přiotrávil.
Nechápu nač se zas řeší kraviny.
Proč ostatní lidé nejsou já!
A ty máš problém s čím? Tohle mi připadá zase jako jeden z tvých nesnášenlivých komentářů, kdy se do něčeho navážíš (v tomhle případě „war on drugs“ – jindy třeba „copyright“), ale nic lepšího nemáš a ostatní přístupy taky odmítáš – když jsem tuhle psal, že by drogy měly být legální1, tak jsi IIRC byl taky proti.
[1] za předpokladu, že ostatním neškodíš (např. nekradeš – což je ale trestné tak jako tak a není potřeba na to mít speciální proti-drogový zákon)
z tvých nesnášenlivých komentářů, kdy se do něčeho navážíš (v tomhle případě „war on drugs“ – jindy třeba „copyright“)
Oh, jak jsem si mohl dovolit vyjádřit nesouhlas s rasově motivovaným terrorem!
lepšího nemáš a ostatní přístupy taky odmítáš – když jsem tuhle psal, že by drogy měly být legální, tak jsi IIRC byl taky proti
Existuje empiricky ověřená praxe – typicky v Portugalsku – dekriminalizace a poskytování sociálních služeb.
Ve svobodné společnosti by ale výchova měla být primárně v rukou rodičů. Škola jim s tím sice může pomáhat, ale rozhodně by neměla manipulovat s dětmi proti jejich vůli a vnucovat jim nějaké konkrétní politické názory – každý by měl mít možnost si udělat vlastní názor a rodiče by měli mít možnost vychovávat děti podle svého. Ve škole by se z těch politických/hodnotových témat měly učit1 jen ty nejzákladnější principy jako svoboda a rovnost občanů před zákonem, které by měly být i v ústavě.
[1] v tom smyslu, že škola dětem předává ty hodnoty (zatímco v objektivním/popisném smyslu se má samozřejmě učit všechno včetně různých fašismů a komunismů)
Ve svobodné společnosti by ale výchova měla být primárně v rukou rodičů. ... každý by měl mít možnost si udělat vlastní názor a rodiče by měli mít možnost vychovávat děti podle svého.Přesňe toto mi říkal Laco aj s Eržiků. Že ta gadžovská škola úplně ty jejich děcka kazí. Nějaká příprava na budoucí povolaní (nebo snad rodičvoství). Co to je za nesmysly? Oni se bez toho taky přece dodnes obešli.