Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Byly zveřejněny schémata, firmware a instrukce pro sestavení trackballu Ploopy. Ten používá Arduino, senzor PMW3360 a 1,75palcovou kouli. Zdrojové soubory jsou šířeny pod open-hardware licencí CERN a GNU GPLv3. Tvar je inspirovaný klasickým trackballem Microsoft Trackball Explorer, jehož výroba byla ukončena kolem roku 2005 bez náhrady; projekt Ploopy se k tomu ale z právních důvodů nehlásí. Již vyrobené díly je možno objednat za 200 kanadských dolarů. Další podrobnosti v příspěvcích uživatele crop_octagon na Redditu.
Tiskni
Sdílej:
[...] Trackpoint [...] Navíc ta gumička na konci tvrdne v řádu měsíců.asi mas nejakou cinskou kopii za 0.1$, ja mam na 3 Thinkpadech originalni a i na T42 po 10letech je "gumicka" mekka...
Dlouhodobá práce s trackpointem jednak opět namáhá jeden prst, navíc se začně nehet odlepovat od polštářku a začne pod nehtem vznikat padlinka. A to je moje zkušenost, protože mám Thinkpad a jednou jsem s trackpointem docela intenzivně hodinu dělal a ke konci už to moc nešlo.jak bylo receno, mas divnej prst, ma zkusenost je ze ~5let pouzivam kazdej den TrackPoint na primarnim stroji/Thinkpadu jako primarni/jedine polohovaci zarizeni a s prstem zadnej problem nemam
Zdar Max
Kolega právě trackball zkoušel
Pointa je, že kolega zkoušel jeden konkrétní typ trackballu (možná dva, co jsou běžně dostupné na zdejším, silně omezeném trhu), což prostě není reprezentativní vzorek.
kvůli snížení problémů s karpálama a narazil zase na problém v tom, že mu to šíleně vytěžuje palec (či jinou část ruky) natolik, že ve finále to pro něj ze zdravotního hlediska bylo horší jak myš (= hýbání celou rukou)
Kdysi jsem běžně používal palcový trackball a střídal ho s myší do pravé ruky, ale po úrazu byl problém používat jak jedno, tak druhé, takže jsem skončil u Logitech TrackMan Marble v levé ruce, což mě tehdy zachránilo. Od té doby mám polohovací zařízení na obou stranách klávesnice. Rozprostření zátěže je ostatně logicky nejlepší způsob, jak omezit její kumulaci.
Kromě toho „hýbání celou rukou“ není pro většinu uživatelů žádný problém, naopak je to často lepší (využití silnějších svalových skupin). Ani to nemá souvislost s myší/trackballem, nýbrž jejich rozměry a celkovou polohou těla.
Jinak to, co popisuješ, že je s trackballem super, tak tebou popsané problémy s myší nemám (nemám překliky, myš najdu po slepu bez problémů, kurzor mi neujíždí atd.).
Jednak se ten rozdíl zřetelně projeví v nějakým způsobem zhoršených podmínkách, jednak při bližší analýze podobných případů „bezproblémového“ používání myši snad vždycky vyleze šílené nastavení snímání (hlavně citlivosti) nebo podivná poloha ruky… no, mně to je celkem fuk, co a jak používáš.
Nechci dělat nějaký hate na trackball, jen mně zajímaly důvody pro jeho použití, protože já osobně jsem se setkal jen s negativy.
Taky protože skoro každý model na trhu (tím spíš zdejším) má nějakou znatelnou vadu. Přitom výběr je znatelně menší než zvlášť u myší.
Taky mám více jak 10 roků Trackman Marble, už druhý a uvažuju že si koupím jeden do zásoby kdyby ho přestali dělat.
Primárním důvodem byl prostor na stole - trackball je prostě na jednom místě. Na práci je skvělý a RTS na velké mapě super, jen FPS s ním moc nejdou...
RTS na velké mapě super, jen FPS s ním moc nejdou...Na to bych rád viděl nějaká empirická data. Fundamentální problém trackballu s běžnými RTS je v nutnosti vytvářet boxíky pomocí de facto drag&drop, což znamená dělat různými prsty různé věci, zatímco u myši se o to dělí prsty a celá ruka. Naopak v FPS se může projevit principiální výhoda, a sice možnost velmi rychlého, přesného otočení o libovolný úhel v horizontální ose. Nakonec ale záleží na zvyku a většina lidí není ochotna zahodit roky (desítky let) zkušeností s myší; málokdo s trackballem začínal a vybudoval si tu koordinaci pohybů od píky.
Mám zkušenost, že zaslání z Japonska je asi levnější.Muzes tohle vic popsat, prodejce, ..?
Jinak jsem z Amazonu ani eBay nic nekupoval, z toho druheho nemam moc dobry pocit.
Problematické1 je oboje, ale z těch dvou tedy používám eBay – rozhodně není důvod se toho bát víc než Amazonu.
Před pár lety jsem o tomhle tématu psal: Nakupujeme v zahraničí po Internetu. Systém hodnocení na eBayi funguje slušně a obchodníci se snaží.
[1] spíš tedy morálně než z pohledu zákazníka
Mám Logitech TrackMan Marble a používám ho jako druhou myš. Jsem pravák, ale mám ho na levé straně. Hodí se: