Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Na své 32. stranické konferenci podpořili tento víkend němečtí konzervativci svobodný software – připojili se k iniciativě Public Money, Public Code (Veřejné peníze, Veřejný kód), která požaduje, aby software vyvíjený za veřejné peníze byl vydaný pod svobodnou licencí. Informuje FSFE.
Tiskni
Sdílej:
zadarmo nebo s poplatkem za distribuciProblem je u toho poplatku, kdy dostane autor zaplaceno jen od prvniho. Pokud to prvni distribuuje dal bez poplatku uz autor nedostane vetsinou nic. Tady ja chapu, ze svoboda dostat odmenu za vykonanou praci v GPL je opomena. Uzivi se s tim jen firmy ktere maji i jine prijmy, ostatni se na to vzdy brzo vybodnou.
Problem je u toho poplatku, kdy dostane autor zaplaceno jen od prvniho.Ten poplatek AFAIK není myšlen jako odměna pro autora, ale pro pokrytí poplatků spojených s fyzickou distribucí. Protože to pochází z doby, kdy se software fyzicky posílal poštou.
Tady ja chapu, ze svoboda dostat odmenu za vykonanou praci v GPL je opomena. Uzivi se s tim jen firmy ktere maji i jine prijmy, ostatni se na to vzdy brzo vybodnou.Jaký software tedy považuješ za svobodný? (předřečník psal o MIT, tam jakmile dostaneš zdroják pod touto licencí, tak ho taky můžeš libovolně šířit zadarmo)
narizuje zverejneni zdrojovych kodu?
Pokud si myslíš, že GPL nařizuje zveřejnění, tak doporučuji si o tom nejdřív něco přečíst, než budeš tohle téma komentovat…
třeba má. spousta lidí má ;D
Ještě jinak, to, že někoho kritizuji, neznamená, že se nesnažím jej změnit k lepšímu.Tak to je velmi tenký led! Podobné snahy napáchali mnoho škod.
Jo, jednou, až budeme všichni na centrální sociální síti a budeme budovat své skóre, bude počítač náhodně vybírat z nejvhodnějších lidí ty které budou reprezentovat obec, stát, kontinent nebo planetuZpev vzdalene Zeme od Clarka
Jo, jednou, až budeme všichni na centrální sociální síti a budeme budovat své skóre, bude počítač náhodně vybírat z nejvhodnějších lidí ty které budou reprezentovat obec, stát, kontinent nebo planetu.To už Cambridge Analytica dělá, ne? :D