Portál AbcLinuxu, 9. května 2025 02:27
Vyšlo KDE 4.8 RC1, konkrétně v podobě pracovní plochy, aplikací a vývojové platformy. Mezi novinky patří Qt Quick v Plasmě, přepsané zobrazování seznamu souborů v Dolphinu, možnost sdílení hesel v KSecretService a různá jiná vylepšení a opravy.
Tiskni
Sdílej:
De spis o ty binary ovladace .. KDE jede svizne na OSS driverech na binary Catalystech to bylo ee , a neco podobneho sem slysel i o binary od nvidie.
KDE prohlasilo ze nehodla resit bugy vyrobcu driveru .
KWin se očividně zrychlilV composite nebo non-composite módu?
QT_GRAPHICSSYSTEM="raster"či
QT_GRAPHICSSYSTEM="opengl"V ~/.kde4/env vytvořte shellový skript obsahující jednu z řádek výše a restartujte KDE. Že se používá alternativní grafický systém ověříte snadno pomocí
export | grep QT_GRA
Nejužitečnější novinkou by mohla být možnost zcela odstranit nefunkční komponenty: Akonadi, Nepomuk a další. Bohužel taková novinka mi tam stále chybí. Zmíněné komponenty ještě nikdy nefungovaly. Nikdo je ještě neviděl funkční a nikde ani neexistuje žádné howto nebo live demo, které by naznačovalo, že už někomu opravdu běžely. Dva roky od začlenění je dost dlouhá doba na to, aby s tím autoři něco udělali, ale to se bohužel nestalo. Akonadi ani Nepomuk nedělá žádnou užitečnou činnost. Jedinou náplní práce těchto komponent je vytváření otravných chybových hlášek a občasné bezdůvodné 100% vytížení procesoru. To je na notebooku učiněná katastrofa, ale i na desktopu jde o dost nepříjemný problém.
Škoda, že KDE nemá nějakou jasnou politiku pro takové případy. Komponenty, které nefungují rok (neřkuli dva roky) po začlenění, by měly být bez milosti odstraněné z mainstream distribuce KDE. Dobrým důvodem k odstranění by mohly být i bug reporty neřešené déle než rok. Možná by pak v KDE zbyla jen polovina současných aplikací, ale rozhodně by to nebylo na škodu.
Nikdo je ještě neviděl funkční...
"Proč lžeš?" (Petr Tomeš)
Nelžu. Otázka proč tedy postrádá smysl.
Akonadi + Nepomuk se nedá bez násilí vypnout. (Ani na tři kliknutí ani jinak.) Zatím jediné řešení je násilná odinstalace Akonadi.
akonadictl stop
nebo pravým na Akonadi ikonku v systémové oblasti panelu [akonaditray] – Zastavit Akonadi.
Nastavení systému – Vyhledávací služby – Povolit sémantický desktop Nepomuk [odtiknout]
To první není příliš proveditelné. Přidání akonadictl stop
do různých spouštěcích skriptů nepomůže. Ten balast se totiž spouští s různě dlouhým zpožděním a příkaz stop ho tedy nemusí zrovna zastihnout. O manuálním spouštění akonadictl stop
při každém přihlášení pak už vůbec nemůže být řeč, protože přece jen stále ještě slouží počítač člověku, nikoliv člověk počítači. Ikonku Akonadi v systémovém panelu nemám. Kdysi se tam náhodně objevovala, ale nikdy nefungovala. Už nějakou dobu se neobjevuje, přibližně od verze 4.6. I kdyby tam ikonka byla, nehodlám dělat nějaký úkon opakovaně při každém přihlášení.
To druhé zkrátka nefunguje. Zcela bez ohledu na nastavení té služby se celý balast stále spouští. Přesněji řečeno, pokouší se spustit, ale protože nefunguje, nedělá nic jiného než zabírání paměti (což mi s 16 GB tolik nevadí) a generování idiotských chybových hlášek (což už mě dokáže pořádně nakrknout). Kdyby to opravdu něco dělalo, něco inexovalo, něco zajímavého ukazovalo, spolupracovalo třeba s dialogem pro otvírání souborů — to bych pak byl ochoten zmíněné excesy dočasně tolerovat. Jenže ta věc nefunguje, ještě nikdy nefungovala a praktický význam tedy nemá žádný. Nevěřím, že po ~2 letech od začlenění není možné dotáhnout software do stavu, kdy se dokáže spustit. Pokud to není možné, měl by být takový program z KDE vyhozen, aby mu nedělal ostudu.
sleep 30 && akonadictl stop
do souboru v ~/.kde4/Autostart
, případně nahraď 30 jiným množstvím vteřin, kdy si myslíš, že už je spuštěné. Ikonka je taková záludnější, akci má nastavenou na pravé myšítko.
Tak to bych řekl, že máš něco někde špatně, takže se zbav nastavení týkajícího se Nepomuku v ~/.kde4/share/config
a zkus to znova. Pokud se Nepomuk nespustí korektně, o tom asi budou ty hlášky, ale třeba mi jen nefunguje kříšťálová koule, může být něco s úložištěm. Rychlé řešení je smazat ~/.kde4/share/apps/nepomuk
. Jinak mně Nepomuk běží, Strigi indexuje a výsledky mi nachází.
Problém je hlavně v tom, že aplikace nefunkční déle než rok (KMail + Kleopatra + X.509 šifrování a podpis, Akonadi, Nepomuk, ...) stále hnijí v údajně stabilních verzích. To je velmi špatná vizitka pro KDE i pro distribuce typu OpenSUSE. Klikánímilovné uživatele tohle nepotěší. Neříkám, že potěšit je by měl být něčí cíl, ale když už ty bugy naserou i mě, tak fakt nevím, jak se budou líbit uživateli-neinformatikovi.
Rozumnější by mi přišlo říct: Ne, neumíme X.509, s KDE šifrovat a podepisovat nebudete. Použijte raději Thunderbird, který funguje. Až chyby opravíme, dáme vám vědět. Sémantický desktop se připravuje, experimentální verzi můžete najít tam a tam, zatím ale není.
BTW, zdá se mi, že drtivá většina problémů s šifrováním v KDE nějak vyplývá z módního fanatického odklonu od OpenSSL a násilného prosazování GnuTLS. Že prý má OpenSSL nějaké zásadní vady v návrhu, zatím neumí TLS 1.1 a 1.2 a tak dále a tak podobně. Jenže GnuTLS taktéž nic z toho de facto neumí, protože věčně nefunguje. OpenSSL aspoň funguje, když nic jiného.
Ale to už jsem off-topic.
A Nepomuk jsem začal používat taky, i když zatím ne naplno. Uvidím časem, jak mi pomůže s organizací a vyhledáváním dat.
Aby mohl nějak pomoct, musel by napřed fungovat.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.