Portál AbcLinuxu, 28. července 2025 00:35
Jak se v tom má člověk vyznat.Pro začátek se naučit číst? Ta polovina je dost přehnaná. Napadá mě jedině -Sy, což ale s instalací nových balíků taky souvisí...
Takže Q = lokálny? V skutočnosti -Q = query a z nejakého dôvodu to funguje len na lokál. A hoci S != query, ale používa sa na iné veci, tak zrovna pri tomto to ako query funguje. Okecávaj to ako chceš, bordel v tom je a slušný. Ale meniť to asi nemá zmysel, ľudia sú už zvyknutí.
Ja netvrdím, že mi to nejak extra vadí. Keby áno, tak nepoužívam Arch ako svoj hlavný systém Ale bavili sme sa o tej logike. Nejaká tam je, ale mohlo by jej byť viac
Me napada jednoduse cely GNU projektProto si časem i gnu projekt vytvořil nějaké guidelines, které zcela jistě existovaly dřív než Archlinux, jehož stáří strovnáváš se stářím projektu GNU. Starší programy se často nahrazují novějšími a ty novější se už píšou s dnešními znalostmi a zkušenostmi. Až na výjimky.
$ pacman -Si package $ pacman -Ss package # pacman -Sc # pacman -SccJá tedy Archlinux neznám, ale tohle je skutečně neuvěřitelně chaotická toolsa.
Až na to, že to nie je lokálna datábaza, ale databáza servera -Q/-Qs/-Ql/-Qo/... je lokálna verzia
A zaujímavé potom je, že -Sc maže lokálnu cache...
Bordel, bordel, bordel
Á, to je pravda. Nechal som sa zmiasť, lebo v priebežne synchronizovanom systéme stačí používať -Ss.
Btw, stále je tu problém, že -Q je query. Čo je úplná blbosť, lebo query funkcionalitu má ako -Qs/-Qi, tak -Ss/-Si. Ten rozdiel je úplne inde a správne by sa ten prepínač mal volať -L (local).
Ok, vďaka opäť za upresnenie. Na toto (S vs. Sy) si fakt neviem zvyknúť. A asi je to práve kvôli blbým skratkám
Jak se v tom má člověk vyznat.Celkem snadno, stačí to chvíli používat a přijde to samo.
V archi veľa distro-špecifických aplikácií nemáme (spolieha sa skôr na ručnú editáciu konfov, než na nejaké klikátka). A dokumentácia je najlepšia, čo som videl (arch wiki). Kedysi dávno bola najlepšia gentoo wiki, ale tam som sa už dávno nedostal, takže neviem.
No, záleží, čo od toho chceš. Ak slušnú konfigurovateľnosť, rolling updates a minimalistickosť, tak nič lepšie ako Arch som nevidel. Gentoo by bolo fajn, ale odradzuje ma to kompilovanie. Na druhej strane, v Archi občas musím tak či tak rebuildovať balíky, keď si chcem pridať nejaký USE FLAG (naposledy zapnúť vo webkite MathML). Možno to gentoo časom skúsim. Len škoda, že v poslednej dobe sa naňho objavuje viac kritiky ako chvály (už aj od samotných gentooistov).
pacman -Syu
, než apt-get update && apt-get upgrade
. Těch pár voleb je člověk schopen se naučit za 5 minut. A pokud porovnáte rychlost pacmana a jednoduchost vytváření vlastních balíčků s pomalým balastem typu apt postaveném nad dpkg a jánevímjaksetamvytvářínovýbalíček, tak pacman jednoznačně vede.
+1
Těch pár voleb je člověk schopen se naučit za 5 minut.O tom už jsem psal... i kdybych se to naučil, vyvolává to ve mě určitý názor na autory/správce této distribuce a tím i na distribuci samotnou. Radši zvolím něco, co má to rozhraní srozumitelnější. Je to něco podobného, jako kdybych dostal do ruky špatně odsazený kód. Samo o sobě to není problém, ale už tuším, že ten problém časem nastane.
A pokud porovnáte rychlost pacmanaS rychlostí nemívám problém nikde, tedy netřeba porovnávat.
jednoduchost vytváření vlastních balíčkůNaposled jsem vytvářel RPM a bylo to skoro tak jednoduché jako configure+make+install, takže jednodušší už bych to ani neočekával.
man jednoznačně vede.Elementární přehlednost UI bych za zlomky vteřiny neměnil. Ale každý máme jiné preference, že.
O tom už jsem psal... i kdybych se to naučil, vyvolává to ve mě určitý názor na autory/správce této distribuce a tím i na distribuci samotnou.To jsou předsudky...
To jsou předsudky...A jsou to také velmi důležitá kritéria takovété prvotní selekce, než mám takové množství možností, které jsem schopný v rozumném čase detailně posoudit. Že oheň pálí je taky předsudek (z toho, že ten minulý taky pálil), dokud se o něj opravdu nespálíš.
Naposled jsem vytvářel RPM a bylo to skoro tak jednoduché jako configure+make+install, takže jednodušší už bych to ani neočekával.
makepkg
;-P
Povedem tady plané řeči nebo se dozvím, v čem je to jednodušší?Naposled jsem vytvářel RPM a bylo to skoro tak jednoduché jako configure+make+install, takže jednodušší už bych to ani neočekával.makepkg
;-P
Wow.... Dokazovat kvalitu syntaxe blbého nástroje existencí nástroje s ještě blbější syntaxíTo je způsob argumentace, když už žádný rozumný argument není.
Arch vyuziva KISS a tak to treba aj brat. KISS ovsem neznamena, ze si pred to sadnes a budes hned vediet, co robit. KISS(aspon ten v archu) znamena, ze naucit sa je to jednoduche, pouzivat je to jednoduche, vzdy to funguje podla danych celkom jednoduchych pravidiel a po nauceni je to dalej vcelku intuitivne(ovsem intuitivnost je v podstate na poslednom mieste). Ty ocakavas intuitivnost hned od zaciatku, co nie je moc arch-like pristup.
V skratke: Ak skutocne ocakavas, ze ta pri archu bude stale niekto drzat za rucicku, nie je to distro pre teba(a toto nemyslim nijak zle). Arch je skor distro v style: hodte ho do vody, vsak on sa plavat nauci.
Arch vyuziva KISS a tak to treba aj brat.V případě package manatera mi přijde, že ho naopak očividně ignoruje.
Ty ocakavas intuitivnost hned od zaciatku, co nie je moc arch-like pristup.Já očekávám jen, že mi to nebude rovnou házet klacky pod nohy.
V skratke: Ak skutocne ocakavas, ze ta pri archu bude stale niekto drzat za rucicku, nie je to distro pre teba(a toto nemyslim nijak zle).S očekáváním to nemá nic společného, zvlášť u člověka, který experimentoval s LFS. Jen upozorňuju na zásadní chyby v uživatelském rozhraní. Třeba podobně laděné gentoo má dlouhé volby u balíčkovače a ty volby přesně popisují, co bude ten program dělat. Tím rozhraním by se mohli inspirovat tvůrci všech balíčkovačů.
V případě package manatera mi přijde, že ho naopak očividně ignoruje.Ale neignoruje, maju jednoduchy rychly sposob zadavania parametrov, ktory sa vyplaca az po istom case pouzivania(pripadne po tom, co sa ho naucis).
Já očekávám jen, že mi to nebude rovnou házet klacky pod nohy.Ake klacky? Je tam snad vsetko, co uzivatel potrebuje a funguje to celkom (podla mna) schopne. Zakazuje sa ti to niekto naucit? Ak si myslis, ze mas nejaky navrh, ktory by ho mohol zlepsit(bez toho, aby to prinieslo zbytocnu zlozitost), tak ho posli vyvojarom pacmana.
S očekáváním to nemá nic společného, zvlášť u člověka, který experimentoval s LFS. Jen upozorňuju na zásadní chyby v uživatelském rozhraní. Třeba podobně laděné gentoo má dlouhé volby u balíčkovače a ty volby přesně popisují, co bude ten program dělat. Tím rozhraním by se mohli inspirovat tvůrci všech balíčkovačů.Co som skusal gentoo, tak zrovna emerge mi prisiel dost neintuitivny, aj ked to mohlo byt len nezvykom. Navyse nevidim dovod, preco "by sa tym mali inspirovat vsetci". Kazdemu vyhovuje nieco ine. Mozno tomu neuveris, ale arch pouzivam z velkej casti kvoli pacmanu, s ktorym som sa za tie roky pomaly aj zrastol.
tak zrovna emerge mi prisiel dost neintuitivnyCeloslovný volby v emerge mi přišly dost samovysvětlující... ve chvíli, kdy pochopíš k čemu jsou useflagy.
emerge --ask --verbose --deep --newuse --update packageAsk, jako že se má zeptat, než něco udělá, verbose, že je ukecaný, update je nainstalování aktuální verze, deep znamená do hloubky, tedy i nové verze závislostí, newuse znamená, že se mají znovu překompilovat balíčky se změněným useflagem. To mi přijde celkem srozumitelné. A samozřejmě, že když se naučíš, tak zkracuješ.
emerge -avDNu packageNa spoustu akcí nepotřebuješ těch voleb tolik, úmyslně jsem vybral s aspoň pěti volbama. Kdyby takhle šlo vysvlětit a provést volání u pacmana, tak bych s ním byl navýsost spokojený.
Mozno tomu neuveris, ale arch pouzivam z velkej casti kvoli pacmanu, s ktorym som sa za tie roky pomaly aj zrastol.Možná je pacman uvnitř šikovný... ale možná je to jako s gitem. Torvalds si napsal geniální systém správy verzí s pitomým rozhraním. Jenže Linus to o sobě věděl, takže časem jiní dopsali k jeho geniálnímu systému i slušné rozhraní.
Možná jsem to napoprvé nepochopil... ale začíná se mi zdát, že Archlinux je trošku móda. Že je přijímán některými tak nekriticky hlavně díky tomu, že můžou říct, že nejsou žádní ubunťáci, ale drsní chlapi.Ale samozrejme, distro, ktore pouziva 5 a pol cloveka je modne. Arch je uplne ina filozofia, ktora niektorym ludom proste vyhovuje(aspon najviac z toho, co skusali). Tebe na zaklade tvojich komentov zrejme nie a ja ti ho nevnucujem.
Já jsem na tom prostě jinak... kritizuju všecko, co se mi nelíbí, případně si někdy najdu čas s tím něco dělat, pokud mi to za to stojí. Ale předvádím se jinýma věcma než že mám drsný distro :).1.) kritizujes nieco, co si zrejme neskusal a na zaklade toho usudzujes, ze cely system je taky, aky si na zaklade tvojich domnienok myslis, ze je
Asi by bolo rozumnejsie na tento zvast nereagovat, ale este to asi skusim.Asi jsi se tím měl radši řídit.
1.) kritizujes nieco, co si zrejme neskusal a na zaklade toho usudzujes, ze cely system je taky, aky si na zaklade tvojich domnienok myslis, ze jeTady ukazuješ svůj velmi hloupý a špatný odhad.
2.) uvedom si, ze nie vzdy vies prave ty, co je najlepsie pre ostatnych(a casto nevies ani co je najlepsie pre teba, to nevie vzdy v podstate nik)Některé věci fungují víceméně obecně. To je jako kdyby mi někdo sesypal zdrojáky a odsadil jak ho napadne a tvrdil, že nemůžu přece vědět, že neměly být odsazené právě takto.
3.) kazdy ma rad nieco ineMůže být.
4.) stale som nenasiel konstruktivnu kritiku toho pacmana a rozumny navrh na vylepsenie, ktory by z neho nespravil nieco uplne ine nez je a ma bytŠpatně hledáš, uvedl jsem jak kritiku, tak návrh na vylepšení se zachováním funkčnosti.
5.) arch nie je dokonaly, to je zrejme, niektore veci sa ani mne nepacia(niekedy by som napr. uvital mierne stabilnejsiu odnoz archu), povedal by som, ze jeho chyby si uvedomuje vacsina pouzivatelovNěkteří jsou až příliš nekritičtí. Tak nekritický já nejsem ani u svých nejoblíbenějších distribucí a programů.
6.) pokial ide o nazvy, ktore sa nezhoduju s ich tzv. dlhymi nazvami(a to ani netusim, ci nejake oficialne dlhe nazvy pre to existuju), tak ide zrejme len o pomenovanie, wrapper sa k tomu da napisat tak za 5 minut a nevidim dovod, preco by sa to malo menit v hlavnej verzii pacmanaPak není o čem mluvit, protože já jsem (a vždycky jsem byl) toho názoru, že oficiální nástroj má mít dobře navržené uživatelské rozhraní (bez ohledu na jeho formu).
Tady ukazuješ svůj velmi hloupý a špatný odhad.Nejde o to spustit to a odinstalovat, ale skutocne to vyskusat(precitat si volby, vyskusat, co to dokaze a pochopit syntax). Nevraviac o tom, ze na tej domnenke usudzujes nieco dost divoke.
Některé věci fungují víceméně obecně. To je jako kdyby mi někdo sesypal zdrojáky a odsadil jak ho napadne a tvrdil, že nemůžu přece vědět, že neměly být odsazené právě takto.Ale ty chces, aby vsetci odsadzali zdrojaky tak ako ty. Ty pristupujes k existujucemu projektu, nie naopak. Nemozes ocakavat, ze bude vsetko tak ako by si to robil ty. To samozrejme neznamena, ze tak ako je to spravene, je to horsie nez tak ako keby si to spravil ty (samozrejme to neznamena ani opak).
Špatně hledáš, uvedl jsem jak kritiku, tak návrh na vylepšení se zachováním funkčnosti.To ako myslis tie dlhe volby, ktore pacman uz obsahuje (netusim ako dlho)?
Pak není o čem mluvit, protože já jsem (a vždycky jsem byl) toho názoru, že oficiální nástroj má mít dobře navržené uživatelské rozhraní (bez ohledu na jeho formu).100 ludi, 100 chuti. Ty by si chcel, aby to malo skratku (dajme tomu) p, fero z dolnej j, obom naraz zrejme nie je mozne vyhoviet. Preto tu mame wrapper. Pokial ti to skutocne tak vadi, tak si ten wrapper napises. Navyse cez taky alias sa to vyriesit snad este rychlejsie nez za 5 minut.
Nejde o to spustit to a odinstalovatTos nepsal.
Ale ty chces, aby vsetci odsadzali zdrojaky tak ako ty.Ne, to není pravda.
Ty by si chcel, aby to malo skratku (dajme tomu) pNe, to není pravda.
Pokial ti to skutocne tak vadi, tak si ten wrapper napises.K psaní wrapperu k něčemu, co nepoužívám, nemám jediný důvod.
Nepindal som na forach aku ma apt pre mna nevhodnu syntaxNa toto mám stejný argument. Dokud se bude pindat ve fórech o tom, jak skvělý nástroj to je, budu s klidem pindat i o jeho nedostatcích, stejně jako to budou dělat jiní než já. Pokud máte s mojí kritikou pacmana problém, tak mě na něj neupozorňujte ve zprávičkách :). To platí po všechny, co mají s mojí kritikou nějaký problém.
Tos nepsal.Bol tam priebehovy cas(i.e. neskusal, nie neskusil)...
Na toto mám stejný argument. Dokud se bude pindat ve fórech o tom, jak skvělý nástroj to je, budu s klidem pindat i o jeho nedostatcích, stejně jako to budou dělat jiní než já.Aha, takze pod kazdu novu verziu ubuntu/debianu/aptu mam kvoli tomu, ze tu ta spravicka je zacat pindat, ze to pouziva install namiesto -i (len priklad)? Co tak proste tie komentare necitat, ked ma nieco take ani nezaujima? Je to zrejme spravicka pre pouzivatelov toho distra/tych, co na to cakaju.
Pokud máte s mojí kritikou pacmana problém, tak mě na něj neupozorňujte ve zprávičkách :). To platí po všechny, co mají s mojí kritikou nějaký problém.S tvojou kritikou mam (v tomto pripade) zasadny problem: nie je konstruktivna, cize je v podstate zbytocna a navyse je aj nespravodliva(ano, pacman skutocne ma aj dlhe volby).
Bol tam priebehovy cas(i.e. neskusal, nie neskusil)...Zase tak dobře slovensky neumím.
V podstate nadavas len na to, ze si dovolili to spravit inak nez (tipujem) emergeNe
Pokial chces arch skutocne vyskusat, tak si ho proste musis usposobit(o tom v podstate ten arch a KISS je).O tom KISS přesně není. KISS znamená, že věci budou jednoduché a srozumitelné
ha, takze pod kazdu novu verziu ubuntu/debianu/aptu mamTy si pro mě za mě dělej, co chceš.
ze to pouziva install namiesto -i (len priklad)?Špatný příklad. Volba -i nijak nezvyšuje přehlednost oproti install.
Co tak proste tie komentare necitatJak říkám, dělej co chceš :).
Je to zrejme spravicka pre pouzivatelov toho distra/tych, co na to cakaju.To není pravda, ta zprávička se tu zobrazuje všem.
nie je konstruktivnaNa tom se neshodnem.
cize je v podstate zbytocnaNe víc než tvoje reakce na ní :).
ano, pacman skutocne ma aj dlhe volbyZaprvé jsem nepsal jen o existenci dlouhých voleb... ale když už jsme u toho, v době, kdy jsem četl manuál (tuším na webu), tam o nich nebyla žádná zmínka. Na současné wiki (heslo Pacman) o nich není zmínka. A manuálovou stránku mi google odmítl najít. Vzhledem k nedostupnosti informací ty dlouhé volby nejsou použitelné (pokud vůbec existují) a krátké volby nejsou smysluplné, jak už se tady výše rozebíralo. Do changelogu jsem se nedíval. Takže můj názor, že volba k nainstalování balíčku by měla být nějak odvozena od slova install (případně nějakého alternativního termínu, viz třeba freebsd), jsi mi zatím nevyvráti.
Staci dat pacman -h alebo pacman --help a dozvies sa vsetko potrebne. Navyse su aj v aktualnych man strankach(skutocne netusim ako dlho). Minimalne niektore volby existuju v dlhej verzii uz dost dlho. Uzasna nedostupnost informacii, aj ked uznavam, ze na wiki to zmenit mohli.
Volba na instalaciu je odvodena od sync a synchronizuje lokalnu databazu balickov s tou serverovou, cize napr. aj instaluje balicky. Instalacia je v podstate vedlajsi produkt upravy tej databazy. Je to ine, nevidim vsak dovod, preco by to tak malo byt zle.
Iste nelogickosti tam byt mozu, ovsem nejake zasadne tam skutocne nevidim.
Ak ta to skutocne bude bavit, tak pre verbose upgrade balikov mozes pouzit: pacman --sync --verbose --refresh --sysupgrade. Oproti tomu emerge prikladu tu fakt nevidim v podstate ziadny rozdiel.
Co sa tyka KISS, tak simple a stupid je relativne. Arch presne definuje v akom zmysle chce byt KISS na svojej wiki (aspon, ked som naposledy pozeral, tak to tam bolo).
Staci dat pacman -h alebo pacman --help a dozvies sa vsetko potrebne. Navyse su aj v aktualnych man strankach(skutocne netusim ako dlho). Minimalne niektore volby existuju v dlhej verzii uz dost dlho. Uzasna nedostupnost informacii, aj ked uznavam, ze na wiki to zmenit mohli.Ve své době jsem vyzkoušel nástroje přímo v distribuci, ale teď ho kvůli tomu instalovat nebudu, takže zkouším jen co najdu online.
Volba na instalaciu je odvodena od sync a synchronizuje lokalnu databazu balickov s tou serverovou, cize napr. aj instaluje balicky. Instalacia je v podstate vedlajsi produkt upravy tej databazy. Je to ine, nevidim vsak dovod, preco by to tak malo byt zle.Pokud vím, tak synchronizace databáze balíčků je přesně synchronizace (aktualizace) databáze balíčků a nic jiného. Pokud je vedlejším produktem instalace čehokoli (snad kromě uživatelem odsouhlasené nové verze balíčkovače, pokud stará nezvládá formát db), je někde něco moc moc špatně.
Ak ta to skutocne bude bavit, tak pre verbose upgrade balikov mozes pouzit: pacman --sync --verbose --refresh --sysupgrade. Oproti tomu emerge prikladu tu fakt nevidim v podstate ziadny rozdiel.To je o moc lepší, aspoň se dá vůbec začít posuzovat smysluplnost a srozumitelnost aspoň těch dlouhých voleb. Podle toho, co vidím, bych vyhodil sync (pokud nechci aktualizovat db) a refresh (ač nevím, co přesně se tím míní, a mělo by to umět udělat upgrade systému. Umí? Stejně tak pacman nebo pacman --install nebo pacman --add by měl (podle selského rozumu) nainstalovat jednotlivý balík. Udělá to?
Co sa tyka KISS, tak simple a stupid je relativne. Arch presne definuje v akom zmysle chce byt KISS na svojej wiki (aspon, ked som naposledy pozeral, tak to tam bolo).Simple v KISS znamená, že se věci (zbytečně) nekomplikují. Stupid v žádném případě neznamená, že má být nástroj hloupě navržený. Naopak, znamená, že nástroj má dělat přesně, co mu řekneš, tedy nebýt přechytřelý a nevnucovat ti své nápady. Tedy věřím, že nějaká forma příkazu (--)install nebo synonymního slovesa by měla způsobit nainstalování uvedeného balíku. Stejně tak nějaká forma (--)(sys)upgrade nebo synonyma by měla nainstalovat aktuální verze všech balíků (pokud není řečeno jinak). Zdá se ti některý z těchto požadavků na to, aby program dělal, co se mu řekne, špatný?
Pokud vím, tak synchronizace databáze balíčků je přesně synchronizace (aktualizace) databáze balíčků a nic jiného. Pokud je vedlejším produktem instalace čehokoli (snad kromě uživatelem odsouhlasené nové verze balíčkovače, pokud stará nezvládá formát db), je někde něco moc moc špatně.Podstatne je cele to dlhe: synchronizuje lokalnu databazu balikov so serverovou.
Stejně tak pacman nebo pacman --install nebo pacman --add by měl (podle selského rozumu) nainstalovat jednotlivý balík. Udělá to?
...
Tedy věřím, že nějaká forma příkazu (--)install nebo synonymního slovesa by měla způsobit nainstalování uvedeného balíku. Stejně tak nějaká forma (--)(sys)upgrade nebo synonyma by měla nainstalovat aktuální verze všech balíků (pokud není řečeno jinak).
Nevidim jediny dovod preco by to malo byt tak ako si ty myslis, ze by to malo byt. Uz niekolko prispevkov tu tvrdim, ze presne na toto tu mame wrappere. Ak je to skutocne tak velky problem, tak ten wrapper by mal uz existovat.
Cely tento hlupy poloflame zacal takto:
Kromě toho, že to má ovládání jak projekt začínajícího středoškoláka, tak i kdybych si na to zvyklu, tak bych se bál, že podobně nebude navržen jenom pacman, ale podobně budou vypadat i další distro-specific aplikace a třeba i dokumentace...Projekt zacinajuceho stredoskolaka to zrejme nie je. Uz asi 5 prispevkov nedokazes pochopit, ze tak ako to je navrhnute, by to mohlo niekomu skutocne vyhovovat (ano, mne) a ze niektori (ano ja) z nas zmenu nechcu (inak by som nemal dovod na to reagovat). Nevraviac o tom usudzovani dalej, ktore nema zmysel komentovat.
synchronizuje lokalnu databazu balikov so serverovou.To ledaže bysis pletl databázi s množinou instalovaných a instalovatelných balíků. Databáze je fyzické vyjádření toho seznamu balíků, její synchronizací nejde nic nainstalovat. Ale je možné, že toto není ani tak chyba pacmana, jako tvého vysvětlení.
Projekt zacinajuceho stredoskolaka to zrejme nie je.To jsem taky nikdy netvrdil.
Uz asi 5 prispevkov nedokazes pochopit, ze tak ako to je navrhnute, by to mohlo niekomu skutocne vyhovovatNikdy jsem netvrdil, že to nemůže někomu vyhovovat.
ktore nema zmysel komentovat.Zajímavé, že doposud jsi tomu věnoval tolik energie, kterou bys daleko lépe užil jinde.
Od teba to znie velmi zvlastne, priam az vtipne. Na to, co si pisal sa zvacsa inak reagovat nedalo...Pleteš si nemožnost a neschopnost.
Dalej odpisovat uz nemienim, je to cista strata casu.Na to jsi mohl přijít dřív :).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.