abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 160 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.7.2006 20:36 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Libavcodec a XVID.
    FourCC jsou pouze čtyři znaky zapsané do souboru - na videu obsaženém v něm to nic nemění. Je to jen identifikace kodeku, jako informace pro přehrávač atd. Takže když někdo třeba ve Windows má nainstalovaný kodek XviD, video s FourCC XVID si přehraje, s FOURCC FMP4 však asi ne.

    FFmpeg (libavcodec) MPEG-4 a XviD se liší tím, že je dělají jiní lidé. XviD je samostatný MPEG-4 ASP kodek, vyvíjený jako nástupce projektu OpenDivX (který firma DivX uzavřela a založila si na něm svůj komerční byznys), zatímco FFmpeg MPEG-4 je součástí obsáhlého projektu FFmpeg - jeden z mnoha kodeků, které libavcodec obsahuje, kodeky libavcodecu taky mají hodně společného, sdílí kód pro společné věci a tak.

    Co se týče kvality - názory se různí, já se přikláním k tomu, že s kodekem XviD ve většině běžných případů dostanete lepší výsledek. libavcodec je sice extrémně konfigurovatelný, s neskutečným množstvím různých parametrů kódování, ale i když použijete ty nejlepší a nejchytřejší volby, kvalita bude zhruba srovnatelná s kodekem XviD, zato rychlost daleko nižší. Zatímco bez těchto vysokokvalitních parametrů je kvalita jasně horší, byť rychlost naopak velmi dobrá, vyšší než u kodeku XviD - to se může hodit třeba k zachytávání videa v reálném čase.

    Jinak takové základní rozlišovací znamení - zatímco video kódované kodekem FFmpeg MPEG-4 vypadá "staticky", jednotlivé bloky v obraze se tolik nepohybují, což ale vede i k výraznému kostičkování (ze všech běžných MPEG-4 kodeků je kostičkování u FFmpeg MPEG-4 asi nejvýraznější), XviD používá trochu jiné vlastnosti odhadu pohybu a obraz působí vyhlazeněji - není to síť pravidelných pravoúhlých čtverečků, ale jednotlivé bloky se jemně pohybují tak, že obraz místy působí jakoby blátivě (efekt "pohybujících se zdí"), celé části obrazu jako by byly propojené a pohyblivé, ale to kostičkování se tím zahladí, zamaskuje, obraz už není tvořen čtverečky, ale jakýmisi nepravidelnými pohybujícími se "šmouhami".

    Záleží tedy na vkusu, čemu člověk dává přednost - někdy může u nějakého videa jeden kodek subjektivně zapůsobit líp než druhý. Zatímco u videa kódovaného FFmpeg MPEG-4 je často dobré při přehrávání použít postprocessing pro vyhlazení toho kostičkování, u videa kódovaného kodekem XviD to často vůbec není potřeba - postprocessing by stejně na ten zvláštní obraz kódovaný tímto kodekem (kde jsou ty čtverečky různě rozmazány na nečtvercové fleky) nebyl moc vhodný.

    Jinak co do schopností, jsou na tom zhruba stejně, podporují víceméně stejné vlastnosti. FFmpeg MPEG-4 je lepší ne dekódování - rychlejší a taky umí dekódovat video kódované prakticky jakýmkoli MPEG-4 kodekem, včetně nějakých nestandardních věcí a chyb některých kodeků. Proto je taky vestavěný a používaný jako výchozí prakticky ve všech linuxových přehrávačích videa.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.