abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:11 | Nová verze

    GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.10.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.8 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.9. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 60
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (70%)
     (7%)
     (12%)
     (13%)
    Celkem 200 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.1.2007 14:54 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proftpd a atributy
    Řešení je několik.
    • Všechny uživatelské účty na FTP budou sdílet stejné uživatelské číslo, budou se však lišit domovským adresářem. Toto uživatelské číslo bude shodné s číslem uživatele pro server apache. Pro správnou funkci pak budou stačit práva 600, tj. čtení a zápis jen pro uživatele.
      Výhody: Snadné a rychlé nastavení.
      Nevýhody: Uživatelské adresáře musí být odděleny.
    • Uživatelské účty budou mít jiná čísla, nebudou pro systém splývat. Uživatelé však budou členy stejné skupiny, v jaké je server apache a pro správnou funkci budou stačit práva 660, tj. čtení a zápis pro uživatele i skupinu. Nutno však podotnkout, že změnou práv souboru přes FTP či PHP může opět nastat problém s přístupem. Hlídání práv tak může být docela nepříjemné, pomoci může třeba umask, ale ne zcela.
      Výhody a nevýhody jsou stejné jako v předchozím případě.
    • Uživatelské účty budou zcela odděleny, domovské adresáře budou mít nastaven setgid a čtení a zápis pro uživatele a skupinu, adresář bude patřit danému uživateli a skupině serveru apache, práva nastaví příkaz chmod 2660 adresář. Záhadné označení setgid znamená set group id, každý vytvořený soubor pak nebude patřit skupině, v níž je jeho tvůrce, ale skupině vlastnící onen adresář.
      Výhody: Uživatelské účty už jsou více rozvrstveny.
      Nevýhody: S výše uvedenými právy zápisu je stále vhodné oddělit adresáře uživatelů.
    • Uživatelské účty budou nastaveny zcela libovolně, běžná přístupová práva k adresářům budou nastavena tak, jak se vám zlíbí. Podstatná přístupová práva pro WWW server zajistí ACL:
      setfacl -d -m "u:apache:rwx" domovský_adresář_uživatele
      setfacl -m "u:apache:rwx" domovský_adresář_uživatele
      
      ACL znamená Access control lists, seznamy přístupových práv. Umožňují nastavit práva pro jednotlivé uživatele či skupiny. První příkaz výchozí práva pro čtení, zápis a spuštění pro WWW server (první příkaz s -d), tj. všem nově vytvořeným souborům a adresářům budou přidělena přístupová práva tak, jako by byl na nich vykonán druhý příkaz. Nakonec jsou tato práva nastavena i samotnému domovskému adresáři.
      Výhody: S ACL je možné práva nastavit na mnoho způsobů, výchozí práva pak zajistí, že soubory vytvořené přes FTP i WWW budou moci měnit i mazat oba uživatelské účty, byť nebudou splývat v jeden. Nevýhody: ACL nebývá součástí mnohých distribucí. Instalace nemusí být jednoduchá, je nutno mít podporu v jádře, záplatu v balíku coreutils a knihovny a programy z balíků attr a acl. ACL navíc nepodporují všechny souborové systémy, nicméně všechny obvykle užívané jej umí. Doplnění: Tento stručný popis ACL se týká jen Linuxu. ACL jsou i v jiných systémech (Windows také), nicméně se nastavují někdy úplně jinak.
    Já doporučuju poslední možnost, i když instalace není vždy úplně jednoduchá. Pěkné nastavení ACL je lepší, než si hrát s nějakými skupinami a setgid právy.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.