abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (7%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 143 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.7.2007 20:33 laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zjistit spotřebu procesoru
    Měření příkonu procesoru není jednoduché, a to nehovořím o nějaké přesnosti, jde vysloveně o orientační měření. Dnešní procesory jsou napájeny nízkým napětím něco přes 1 V. Přitom procesor odebírá proud řádu desítek A. Takový proud se jen obtížně měří běžným vybavením. Obyčejné multimetry dovolují měřit proud max. 20 A a to ještě jen omezenou dobu pár sekund. Úbytek napětí na přístroji předpokládejme při 20 A typicky něco přes 0,2 V. Procesor tedy bude napájen nižším napětím než za běžného provozu. Negativně se může projevit odpor vodičů a přechodové odpory. Chování soustavy může být nepředvídatelné. Běžné měřicí hroty jsou nevhodné. Běžným multimetrem nebylo možné změřit ani odběr starého Tualatinu 1,2 GHz, který měl napětí 1,475V a odběr přes 20 A, natož odběr dnešních procesorů. Východiskem nebudou ani klešťové ampérmetry (jsou pro AC proudy). Samo měření teploty nám toho bez dalších potřebných údajů asi taky mnoho neřekne. Pokud se spokojíme s orientačním měřením, je východiskem opravdu asi odpojování "zbytečných" komponent a měření spotřeby PC wattmetrem, přičemž budeme předpokládat, že po odpojení maxima komponent zůstane procesor největším žroutem. Cenově dostupný wattmetr pro orientační měření je např. tento:

    http://www.trotec.de/index.html?cntpg=http%3A//www.trotec.de/trade/produkte/lager-transport/

    Poněkud přesnější výsledky dá zjištění spotřeby procesoru výpočtem z odebíraného proudu a napájecího napětí, ovšem n a p ř í k l a d alespoň za těchto podmínek: 1. Přerušení přívodu proudu k procesoru 2. Použití aktivního převodníku velkých proudů na napětí (minimální úbytek napětí) 3. Minimalizace parazitních odporů (krátké silné vodiče, dobře připojené) Při přesnějším měření bychom se museli zabývat i dalšími skutečnostmi.

    Odběr procesoru pochopitelně kolísá podle zatížení, snižuje se při snižení frekvence CPU (tuším od Linux jádra 2.4 je CPUfreq patch), při snížení napájecího napětí, apod.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.