abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    22.5. 12:33 | Nová verze

    LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

    ZCR | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.8.2007 14:11 Zdeněk Wagner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: latex - cestina
    Rozdělil bych na dvě části:

    1. Proč ne \usepackage[utf8x]{inputenc}:

    TeX je osmibitový, zatímco některé znaky v UTF-8 potřebují více bajtů (v češtině a slovenštině nejvíce dva). Balíček inputenc to řeší tak, že jisté znaky jsou aktivní a input procesor pak zpracovává další bajty a převádí sekvence na znaky v kódování fontu. Neplatí tedy 1 znak = 1 token, ale znak může být rozprostřen do několika tokenů. Ve většině případů to nevadí, ale jsou situace, kdy TeX potřebuje vidět znak ještě dříve, než dojde k plné expanzi v input procesoru. Typické jsou následující případy:

    a) Testování znaku a rozhodování podle něj způsobem:

    \futurelet\znak\testujznak

    Když makro \testujznak začne dělat něco s hodnotou uloženou v makru \znak, najde jen půlku znaku. Sice by se v \testujznak dalo použít \ifnum\catcode\znak=13, ale definice makra by se musela měnit při změně vstupního kódování, což nepovažuji za dobré.

    b) Usazování iniciály pomocí \everypar(\everypar{}\iniciala} \def\iniciala#1{příkazy pro usazení iniciály...}. Zde je stejný problém s načtením půlky znaku, který navíc způsobí syntaktickou chybu. Náprava v tomto případě není jednoduchá.

    Problém řeší encTeX od Petra Olšáka. Konverzi vstupního kódování provádí bez potřeby použití aktivních znaků vstupní procesor. Expand procesor tedy vidí "srozumitelné" znaky a neví o tom, že k nějaké konverzi došlo. Samozřejmě se encTeX umí postarat i o zpětnou konverzi do UTF-8 při zápisu do logu. TeX Live 2005 i 2007 obsahují encTeX, jen musíte v souboru fmtutil.cnf k příslušným formátům přidat -enc a vygenerovat je znovu. Více informací najdete ve Zpravodajích CSTUGu.

    2. Proč XeLaTeX:

    Xe(La)TeX pracuje interně v Unicode, takže vstupní text je v UTF-8 a žádná konverze není nutná. Můžete tedy psát přímo v jazycích, které nepoužívají latinku, jako jsou arabština. hindština, čínština. Jsou možné i různé transparentní konverze vstupu s použitím nástroje teckit, např. texovské -- a --- se konvertují na odpovídající unicodové znaky. Umí pracovat s fonty OpenType, a to i s těmi, které jsou nainstalovány v systému. Když si tedy nainstalujete fonty v X (uživatelé Windows a Mac ve svých systémech), není nutné z nich dělat tfm a vf, ale XeTeX je vezme přímo ze systému a metriku si vygeneruje sám jen v paměti. Nevýhodou však je, že v každém počítači mohou být nainstalované jiné fonty a soubor pak nemusí být přenositelný. Pak už jen záleží na tom, pro koho je důležitá přenositelnost, kdo potřebuje psát pohodlně v nelatinkových jazycích, a kdo chce mít možnost použít OpenType font. Ostatně, pokud chcete pouze vytvořit PDF, které budete distribuovat (a nemusíte nikomu dát zdroják), pak je nepřenositelnost nepodstatná.

    Mimochodem, OpenType fonty by měl brzy podporovat i luatex a pomocí LUA lze v principu implementovat vše, co umí encTeX.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.