abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 18:11 | Nová verze

    Yocto Project byl vydán ve verzi 5.0. Její kódové jméno je Scarthgap. Yocto Project usnadňuje vývoj vestavěných (embedded) linuxových systémů na míru konkrétním zařízením. Cílem projektu je nabídnou vývojářům vše potřebné. Jedná se o projekt Linux Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:56 | Nová verze

    Operační systém 9front, fork operačního systému Plan 9, byl vydán v nové verzi "do not install" (pdf). Více o 9front v FQA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu. Řešeny jsou také 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Zajímavý software

    Lennart Poettering na Mastodonu představil utilitu run0. Jedná se o alternativu k příkazu sudo založenou na systemd. Bude součástí systemd verze 256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    29.4. 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.4. 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.4. 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 887 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.3.2003 09:33 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše userfriendly firewall

    nebijte me pisu to zhlavy, aniz bych si neco kontroloval, takze cesty/parametry iptables muzou byt nekdy blbe... no teda abych se priznal vuybec nevim o cem mluvite... nejaky widlouze, ale nez vas servu, ze ste OT ;)

    paket kdyz doleze skrze sitofku z vnejsiho prostredi do stroje do ipv4 stacku, kde se rozhoduje co dal s nim, tak:
    1 - si sam ip stack udela kontroly, jestli neni tak trochu vadnej a nemel by se zahodit
    2 - pokud mas nastaveny Route Path filtering. poznas podle cisla "1" v "cat /proc/sys/net/ipv4/conf/*/rp_filter" tak se zahodi paket, ktery prisel na rozhranni routovany korektne treba podle MAC adresey v ethernetovym ramci, ale pokud prisel na rozhranni, kde nevede cesta k dane jeho zdrojove ipv4 adrese, tak se zahodi. typicky paket, ktery se tvari, ze prisel z loopbacku (ipv4-src=127.0.0.1) a objevi se na sitofce(interface!=lo) kde dorazil diky MAC adrese atd takovy docela stary podly druh utoku
    3 - tak ip stack rozhodl, ze teda s paketem bude neco delat, ze splnuje nejaky zakladni kriteria. posle teda paket do prvniho bodu netfilteru PREROUTING
    4 - v kazdem bodu paket prochazi sadou tabulek v poradi -t mangle, -t nat, -t filter. nat tabulka se tusim nenachazi ve vsech bodech.
    5 - paket je teda v -t mangle -L PREROUTING a rozhoduje se o tom, jestli se pozmeni paket. treba Type Of Service (-j TOS --set-tos 0x10) , ktera ma pak vliv na nektere Quality Of Service schedulery, ktere rozhoduji o tom, kdy muze nektery paket predbehnout jiny, kolik pasma muzou takove pakety zabrat atd.
    6 - tak TOS dopadl jakkoliv, tak ted je paket dostrkan do -t nat -L PREROUTING tady se rozhoduje o prepisu cilove ipv4 adresy pred tim, nez bude paket nasmerovan na nejake rozhranni.
    7 - at uz prepis dopadl jakkoliv, tak jeste zbyva -t filter -L PREROUTING tedy se nerozhodne o nicem jinem, nez jestli uz nas paket dostatecne nasral, aby byl zahozen, nebo muze jit dal
    8 - ted nad paketem zasahne zase ip stack a rozhodne, kam bude paket dal pokracovat podle nastaveni routovani "route -nl" "ip route show ..." "cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward"
    9a- pokud je paket urcen pro cilovou adresu, ktera se nachazi na tomto stroji, pokracuje do -t mangle -L INPUT
    9b- pokud je paket urcen jinam a prosel predchozi casti ipstacku, tedy ma 1 v /proc/.../ip_forward a nejak rozume nastaveny routovaci tabulky, tak je odeslan do -t mangle -L FORWARD
    10- v INPUT, ci v FORWARD si po mangle paket odbyde uz jen -t filter
    11- pokud projde skrz INPUT, tak je dorucen aplikaci do socketu a KONCI pokud vas zajima cesta paketu, ktery prisel z venku a hodla odejit zase jinam ven, nebo nejake dalsi, tak je na to docela pekny obrazek vsech bodu a cest paketu v nejakem .ps nebo .pdf souboru, ktery se tvari jako IPTables Quick Reference nebo neco podobneho. na rootu na toto tema taky bylo vicero clanku... staci hledat na google ;)
    a kdyz budes cist pozorne, tak se dozvis, ze -t mangle neni jen o pozmenovani cili -j TOS, ale muze uz v nem i filtrovat -j REJECT nebo bez chybove odpovedi -j DROP, coz muze slusnemu uzivateli zpusobit neprijemne prodlevy, tobe usetrit velmi malo provozu, ale pred hackery tim nic neschovas a ani je nijak nezpomalis, takze slusnosti je -j REJECT, ale na spatnem modemu je rozumejsi -j DROP stejne jako na GPRS nebo kdekoliv, kde platis za objem odchozich/navazanych dat
    dal se dozvis, ze nektere parametry jako -o funguji jen v nekterych bodech (typicky nefunguji v PREROUTING), protoze to udava odchozi rozhranni ktere je zname az od routovani, tak nebude fungovat pred provedenim routovani. a dal se dozvis nekolik uzitecnych veci jako pouziti modulu pro inspekci stavu spojeni -m state --state INVALID -j DROP, ale uz se nedozvis detaily, ze navazni spojeni -p udp -m state --state ESTABLISHED -j ACCEPT nad udp je naprosta silenost, kde se predpoklada nejaka doba, po kterou se navazuji pakety jen na zaklade (src,src-port,dst,dst-port), takze takrka kdokoliv muze podvrhnout zdrojovou adresu a poslat nebezpecny paket.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.