abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 1
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 790 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.3.2008 21:55 DD | skóre: 7 | blog: DD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP 64bit server, 32bit klient
    Všechno má své pro a proti, ale s dnešníma zkušenostma se na to dívám takhle :

    Stanice s Windoows - výhoda je v množství výukového SW a učitelé WinXp znají, jinak samé nevýhody. Vezmu-li že škola má v každém ročníku 2 třídy á 25 žáků tak jde o cca 450 uživatelů. A tohle se nedá dělat bez centrální správy - takže přibude Windows server (...za hubičku), pak máme nějaký nějaký ten antivirový program (... opět za peníze), Office dnes kupuje snad jen šílenec nebo fajnšmekr, když je OO zadarmo. Ovšem za nejhorší bych považoval udržet PC v chodu, když se na nich "točí" cca 400 zvídavých dětiček vždy ochotných kliknout na cokoliv ... Škola není firma, kde uživatelé mají zájem, aby PC jakž-takž fungovalo. škola - to je testovací prostředí na odolnost.

    Stanice s Linuxem - jediný rozdíl pro uživatele oproti LTSP je v tom, že lze "pařit" většinu her (ovšem s kvalitní grafikou - což jsou opět peníze). Tady záleží na postoji vedení školy - zda hry chtějí nebo nikoliv. Taky lze na těchto stanicích využívat wine. Byl jsem na Den otevřených dveří v ZŠ v Přerově - mají tam v učebně PC s Mandrivou (nějaký patronát tam má Bibr). Rozdíl oproti nám je v tom, že tam žáci ve volnu paří lokální hry (u nás jen síťové). Otázkou ovšem je, zda síťové hry nevytlačí lokání. Jinak ve wine jim běží výukový SW - který lze ovšem mnohem lépe nahradit moodlem, protože navíc získáváme centrálně evidované známky z testů v moodle (a mohou si je prohlížet i rodiče). Nevýhodou je, že testy do moodle se musí sestavit, kdežto do wine spouštím otázky, které už někdo sestavil. Programy spuštěné ve wine sice děti přezkouší, nicméně známky se nikde centrálně nedají evidovat. A takový SW jako "Kosti třeste se" ve wine stejně nejede. O wine píšu proto, že na 64bit stroji to je problémek.

    LTSP řešení - chápu proč učebnu s 30 tenkými klienty. Tento počet je nicméně problematický pro návrh. Pro 30 TK by 4G RAM možná mohlo stačit, ale navrhuje se vždy s rezervou... Ovšem např. pro Ubuntu 32bit je 4G RAM maximum co umí použít i když je na desce více RAM (to že deska zvládne více RAM neznamená, že to přijme v celém rozsahu 32bit verze OS). Zkoušel jsem CentOS - po úpravách jsem to rozchodil, nicméně pravidlo "KISS" velelo zůstat u Edubuntu - proto verze 64bit. A 64bit stroj to je omezení pro wine a pluginy pro Firefox. Obojí jde obejít, ale jedná se o OBEJITÍ, nikoliv řešení. Desku pro 1x CPU - o tom jsem neuvažoval ani bez zkušeností. HDD pro server - tady si myslím, že jsem s SAS přestřelil, asi by úplně stačily SATA II. Druh RAIDu - otázka čeho bude více- zda čtení nebo zápisů.

    Když to shrnu :

    Pro Windows i Linux musím mít monitory (při 30 PC je rozdíl zda LCD á 4.500,- Kč nebo repas CRT á 800,- Kč) - což je podstatná cenová položka.

    Když Windows tak musím mít licence a navíc Windows server a antivir - odměnou získám možnost použít spoustu programů, za trest získám správu, resp. uhlídat žáky. Mimochodem na serveru provozuji Sambu v PDC roli (pro PC provozních pracovníků), takže vím, že nahradit Windows server Sambou v roli PDC pro 400 userů bych považoval za průser.

    Když Linux, tak je nutno rozhodnout zda chci hry a wine - pokud ano mám výdaj za HDD pro klienty a levnější server a složitější správu. Pokud LTSP a tenké klienty - ušetřím za HDD, mohu použít PIII a 256 RAM (á cca 2000,- Kč) a získám relativně snadnou správu, tichý chod a bezporuchovost stanic a možnost připojovat další vyřazené nebo darované stroje (např. do družiny), ovšem potřebuji VÝKONNÝ server, nikoliv desktop v roli serveru - jinak user pozná že nesedí u plnohodnotného PC.

    Smysl má uvažovat mezi 30x nové PC + malý server (cca 320.000,- Kč) nebo 30x TK s CRT a výkonný server (90.000,- Kč + 80.000,- Kč)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.