abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 814 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.5.2008 23:35 František Ryšánek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlý fileserver pro databázi
    RAID5 je smrt pro databázi hlavně proto, že při updatu 1 sektoru musí před-načíst celý stripe set, přepočítat paritu a zapsat zpátky upravená data plus paritu. Proto je random zápis malých bloků do RAID5 pomalý.

    Buffering v jakémkoli UNIXu (FreeBSD, Linux) funguje tak, že co se jednou načte z disku, to zůstane v RAMce v cachi, dokud není potřeba volná RAMka pro nějaký user-space proces. Takže to nemusíte nějak explicitně řešit. Pokud máte 2GB RAM a 500 MB soubor, měl by se dlouhodobě sám od sebe držet celý v RAMce (pokud tam někdo zároveň na ten druhý disk nekopíruje filmy apod.) Schválně v tom UNIXu zkuste v příkazové řádce celý ten 500MB soubor kopírovat opakovaně do /dev/null, a stopujte si čas :-) Při zápisu funguje write-back a data pochopitelně taky zůstávají v RAMce v bufferech, dokud není potřeba RAMku na něco smysluplného použít. OS-based write-back má tuším nějaké maximální povolené zpoždění (sync), takže se nestane, že budete mít v bufferech dvě hodiny špinavá data - ale na druhou stranu to znamená, že při přetížení disku se write-back cache do jisté míry "otupí", přestože RAMky je dost a dost.

    Areca vůbec není špatný RAID. Čtyřkanál ARC-1110 byl dlouho jeden z nejrychlejších čtyřkanálů, co se dělaly. Zápis do RAID5 až cca 250 MBps sekvenčně, pokud to disky zvládnou. Teprve dneska jsou disky, které z něj můžou udělat "úzké hrdlo". Pokud byl pomalý, mohl za to patrně RAID5 (viz výše, plyne to z teorie, průchodnost XORu daného řadiče na to nemá vliv) případně špatná volba disků. Na random access (databázi) spíš než na cokoli jiného jsou bohužel nejlepší "enterprise" disky, tj. nejlíp SCSI 10k/15k RPM (Cheetah SCSI nebo SAS) nebo aspoň WD Raptor. Barracuda NS to nevytrhne. Rychlé disky poznáte v aktuálním ceníku především podle vysoké ceny a nižší kapacity :-) Klíčovým technickým parametrem je celková průměrná doba přístupu (vystavení hlavy + rotační latence).

    Nemám strach, že by pro pár stanic nestačil levný Gb Eth switch. Jasně - bacha na kabeláž. Managed switch je určitě vhodný pro snazší přehled, jak jsou na tom různé Eth porty - vidíte počítadla chyb apod. Zmíněný Web-smart Dlink mám taky a zatím jsem mu nenašel žádnou zásadní mouchu. Taky jenom pro pár stanic, a jede slušně. "Managed" switch za ty prachy, lepší než drátem do oka. Pokud se týče vaklavé kabeláže, tak zrovna tenhle switch tuším umí na jednom portu diagnostikovat kabeláž. Pokud se nedaří sekvenční zátěží vystropovat gigabitovou síť, zkuste v OS na klientu i serveru zvětšit MTU (povolit jumbo framy). I když pro tu databázi to asi nemá význam, tam je přirozená velikost transakce menší. Různé síťovky jsou různě kvalitní, mají různě velké buffery, navíc možná asymetrické pro RX a TX (viz Intel a jeho rozlišování desktopových a serverových síťovek). Jak klient tak server může mít na nekvalitní síťovce problém s rychlostí zpracování interruptů, což představuje úzké hrdlo na "počet paketů za vteřinu" - dobré síťovky mají interrupt amalgamation apod.

    Při pouhých 10 stanicích nemá smysl bonding na straně serveru - nikdy tam nebude takový souběh provozu, aby to stálo za tu práci s konfigurací. Ten server nepodezírám z toho, že by měl disky i síťovky pohromadě na 1 segmentu PCI 32@33, takže tam úzké hrdlo nebude... Jinak zmiňovaný SCSI disk dá odhadem 80-100 MBps sekvenčně, různě staré desktopové a enterprise disky se budou pohybovat řádově od 50 MBps do 150 MBps. Což zhruba odpovídá jednomu gigabitovému portu. Pokud se Vám podaří držet tu databázi v bufferech, tak to je jiná... průchodností RAMky udávíte jakoukoli síť :-)

    Taky bych se při pouhých 10 klientech nebál nějakých esoterických problémů s konfigurací zámků v sambě...

    FreeBSD v posledních verzích (cca od 5.x) vůbec není špatný serverový systém, pokud se týče průchodnosti sítě a FS.

    V případě RAID 1 nebo 10 bych se softwarového RAIDu nebál, rychlé to bude dost - jenom uživatelský komfort bude kulhat. Proti firmwaru Areca určitě.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.