abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 812 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    27.10.2009 16:41 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čím jsou specifické Xeony?
    Odpusťte cross-post z CDR.cz... Zaregistroval jsem, že situace s Xeony 3000 se částečně opakuje. Možná ano, možná ne. Zaznamenal jsem, že existují Core i7 a Core i5 pro LGA1156, a že taky existují Xeony 3400 pro tutéž patici.

    Na první pohled to vypadá stejně, jako v době C2D, kdy Xeon 3000 series byly prakticky totéž jako C2D/C2Q na odpovídající frekvenci, pasovaly navzájem do motherboardů apod.

    Na druhý pohled to ale vypadá, že desktopové i7/i5 by nemusely pasovat do serverových boardů (s čipsetem 3400 series) a naopak, Xeon 3400 series by si nemusel rozumět s desktopovým boardem na bázi P55. Důvod: Xeon 3400 oproti desktopovém i5/i7 (LGA1156) podporuje unbuffered i registered paměti. Teoreticky by to nemusel být problém paticově/pinoutově, pokud se použijí unbuffered paměti - pak by mohly jít procesory proti motherboardům "křížit". Ale v případě použití ECC Registered pamětí je rozumné předpokládat, že on-chip řadič RAM u desktopového i5/i7 by si s nimi neporadil, resp. že desktopová deska je nebude podporovat buď pinoutem, nebo je nebude umět použít BIOS...

    Pokud k tomu někdo máte další podrobnosti, dejte vědět. Možná by dávalo smysl snažit se o použití desktopového i5/i7 v serverové desce, pokud potřebujete 2x LAN nebo podélně orientované DIMM sloty, a Xeon 3400 je drahý nebo špatně dostupný. Nebo naopak pokusit se použít ECC+Reg DIMMy v desktopové desce, třeba kvůli ceně a velkosti paměti...

    K těmto úvahám mě přivedlo bádání, jak nejlevněji pořídit větší objem RAM. Zjistil jsem, že u DDR3 DIMMů jsou rozumně dostupné a drahé maximálně 2GB unbuffered DIMMy, kdežto u ECC Reg jsou v pohodě i 4 GB DIMMy. Navíc některé desky s jednoprocesorovým čipsetem i3400 podporují až 6 ks ECC Reg. DIMMů. (Snad jenom pozor na dual-rank vs. quad-rank, viz dokumentace motherboardu.) Takže unbuffered pamětí pořídíte max. 8 GB za velice rozumnou cenu do desktopové desky, ale ECC/REG pořídíte jenom o fous dráž 16 až 24GB, pokud je nacpete do desky na bázi 3400 series. Viz třeba SuperMicro X8SIL s rodinou. Pokud potřebujete ještě víc RAM, tak buď 32GB v drahých 8GB DIMMech pro 3400 series, nebo v levnějších 4GB modulech na platformě Xeon 5500 = drahé a hlučné dvouprocesorové železo (boardy a odpovídající skříně), nebo ve FB-DIMMech na předchozí generaci Xeonů 5400 (čipsety 5000 series).

    Mimochodem je to pokud vím vůbec poprvé, aby jeden motherboard vzal jak unbuffered tak registered paměti :-) Že jeden procesor uměl oboje, to bylo vidět třeba u Intel IOP Xscale procesorů - ale daná DIMM patice na konkrétním boardu uměla vždycky buď to nebo ono (typicky ECC unbuffered).

    Zdá se, že FB-DIMMy poněkud ustupují ze slávy. Sice to znamená složitější plošáky motherboardů a teoreticky menší maximální počet DIMM slotů, ovšem složitost boardu mě jako zákazníka netrápí (pokud moc neovlivňuje cenu), počet slotů se u i7 násobí s počtem (osazených!) CPU, a nakonec ECC REG DIMMy mají menší spotřebu a kratší latence než FB-DIMM. Takže houby zle...
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.