abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.10.2008 23:34 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Aka rychlost na CF pre linuxovy router
    Jako značku CF karet pro použití v IDE režimu doporučuji SanDisk. Nula problémů s kompatibilitou proti různým IDE řadičům (HBA) v hostitelském počítači. Jiné značky CF karet mají občas problém, zejména proti IDE řadičům v embedded čipsetu Geode (všech generací - GX1, GX2, LX) - poslední dobou zejména Transcend. Ty problémy jsou zřejmě dané použitým ATA flash řadičem uvnitř CF karty, kterých je jenom několik málo značek (možná 3-4). SanDisk má patrně svůj řadič. SanDisk je firma, která CompactFlash vynalezla, resp. má vůdčí roli ve standardizačním konsorciu. Ostatní značky CF karet používají všechny stejné levné ATA flash řadiče a proto mají všechny stejné neduhy. Nemá příliš smysl louskat karty a pátrat po konkrétním modelu použitého ATA flash čipu - je to všecko stejná chamraď, datasheety se nedají dohledat a i pokud byste to dělal s vidinou nějakého masového nasazení konkrétního modelu CF karty, tak se výrobci (obchodní značce) nedá věřit, že pod jednou samolepkou neprodává dva/tři modely z různých fabrik, možná koupené od různých anonymních OEM výrobců, typicky s mírně různou přesnou kapacitou, jak už tu někdo psal. Prakticky jakýkoli ATA flash řadič (CF karta) funguje proti IDE řadičům Intel (PIIX/ICH). Proti jiným IDE HBA čipsetům je to vždycky do jisté míry sázka do loterie - proti nim je naopak SanDisk v rámci možností sázka na jistotu. SanDisk je referenční implementace CF karty vč. ATA flash řadiče. Intel je referenční implementace IDE HBA.

    Pasivní redukce: IDE HBA na motherboardu pozná podle nějakých propojek v IDE kabelu, zda je kabel řidký (starý, max.UDMA2/33) nebo hustý (nový, max UDMA6/133). Souvisí s tím taky schopnost "cable select". Pasivní redukce zaprvé může mít plnou sadu pinů v 40pinovém IDE konektoru (takže nepasuje do hustého 80žilového UDMA kabelu), za druhé i pokud má jeden pin správně vylomený, může mít něco blbě v pinoutu, že se BIOS domnívá, že nemá hustý kabel (nejsem si jist, neznám podrobnosti). Tohle se dá tuším v Linuxu oblafnout/vnutit nějakým CMDline parametrem v bootloaderu (možná jenom v legacy IDE ovladači a možná je to HW-dependent).

    Další věc je, že UDMA režim musí být podporován přímo ATA flash řadičem uvnitř CF karty. Zdaleka ne všechny CF karty umí UDMA - naopak, většina z nich UDMA neumí, umí jenom PIO. Pokud už karta umí UDMA (některé třeba UDMA4/66), tak si pište, že je to na ní dostatečně výrazně napsáno, protože je to poměrně unikátní vlastnost. Pokud na CF kartě není s velkou slávou napsáno UDMA4, tak nečekejte, že by to mohla umět. A pokud to na ní napsáno je, tak nečekejte, že z té karty vytáhnete plnou rychlost, kterou ten režim umožňuje :-) Co všechno karta doopravdy v IDE režimu umí, to umí říct třeba hdparm (a vlastně to vypisuje i jádro při bootu do dmesg).

    CF karty ve foťákách a USB redukcích fungují v "paměťově mapovaném" režimu (chovají se jako lineárně viditelná Flash ROMka). V tomto režimu například umí hot-swap. V tomto režimu se taky nehraje (alespoň na straně karty) na nějaké PIO/UDMA - z hostitelského CPU/MCU je karta vidět prostě jako kus paměti s přímým přístupem (posuvné okno do veliké celkové kapacity). Proto se domnívám, že je dokonale možné, aby CF karta s přenosovou rychlostí okolo 40 MBps (moc jich nebude) vůbec nepodporovala UDMA - protože vysokou rychlost lze docílit právě v paměťově mapovaném režimu.

    Souhlasím s poznámkou, že kartám může dělat problém zápis malých transakcí. Velikost bloku na vrstvě IDE je 512B, velikost transakce daná velikostí VM stránky na architektuře i386 je 4 kB, ale velikost "erase blocku" ve Flash EEPROM je někde mezi 16 kB a 4 MB. Pokud zapíšete na flashku míň než "erase block", musí ATA Flash řadič napřed před-načíst celý erase-block, smazat ho, a pak ho celý zapsat zpátky (poté co upravil data o Vaši maličkou transakci). Plus nějaký wear leveling. Pokud tam cpete fotky po megabajtech, tak je to v klidu (readahead se prakticky nekoná). Pokud na tu flashku swapujete nebo ukládáte z relační databáze, bude problém s rychlostí - část sekvenční rychlosti sežere "mrtvá váha" nezměněných dat dotčeného Flash erase blocku. Ten pokles rychlosti může být dost šokující, viz např.

    http://www.storagesearch.com/easyco-flashperformance-art.pdf
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.