abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | IT novinky

    Virtualizační softwary VMware Workstation Pro a VMware Fusion Pro jsou nově pro osobní použití zdarma. Softwary VMware Workstation Player a VMware Fusion Player končí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    13.5. 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (74%)
     (5%)
     (10%)
     (10%)
    Celkem 267 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.12.2008 01:38 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: C / C++ - techniky programovani bez nekonecne smycky
    Ach jo. Dobrá, budu se tvářit, že nemám den nahovno a místo toho, abych tě poslal RTFM, tak trochu rozvedu to, co jsem myslel pod "najít si něco o signálech a jejich použití"

    V Linuxu máš nějaké signály, jejich seznam najdeš na webu, v man kill, v htopu. Ty, jak už název napovídá, signalizují, že se něco stalo.

    Například si vezměme SIGTERM - tenhle signál se pošle programu, když mu dáš Ctrl-C, když se vypíná počítač (zařizuje nějaký skript, pošle SIGTERM všem) apod. Program má automaticky v sobě zabudovanou nějakou obsluhu tohoto signálu (většinou takovou, která program ukončí), ale ty ji můžeš předefinovat, například ji nechat vypsat "teď se nemůžu ukončit" a nechat program běžet dál. man sigaction

    Pak tu máme signál SIGIO, který tě asi bude zajímat víc. Ten se procesu pošle může poslat ve více případech; pošle se jenom, když si nastavíš, že chceš, aby se ti poslal (tj. není to automatické.) Postup je přibližně takhle:
    1. Otevře se port
    2. Nastaví se, že program bude obsluhovat signál SIGIO (man sigaction)
    3. dvě fcntl, jedno řekne, že otevřený popisovač souboru sériového portu bude programu posílat SIGIO, druhý přepne port do asynchronního režimu
    Podrobnější info - UTFG (linux serial port programming) - můžeš "zkusit štěstí", je to první odkaz. Doporučuji prohlédnout, než tohle budeš číst dál.
    Proste prijdou data na port, vygeneruje se udalost, kterou vyridim, uzivatel pohne joystickem, vygeneruje se udalost na kterou patricne zareaguji. Vyprsi casovac, provede se nejaka akce.
    Výše uvedené v tomhle případě stačit nebude (možná by to šlo, ale je to pěkný hnus), proto je tu druhá varianta. Na funkce jednotlivě obsluhující signály se vykašleme (zapomeň na sigaction, místo toho se zablokují všechny signály, na které chceš reagovat (man sigemptyset, man sigaddset, man sigprocmask), nastavíš, co je potřeba nastavit (např. ty fcntl z příkladu výše) a vstoupíš do nekonečné smyčky:

    (Příklad - program může přijmout data z portu, každou vteřinu vyprší časovač, pomocí Ctrl-C se to celé ukončí.)
    for (;;) {
      rv = sigwaitinfo (&signaly_waitset, &signal_info);
      if (rv < 0) {
        ...
        }
      switch (signal_info.si_signo) {
        case SIGALRM: {
          printf ("Uplynula jedna vteřina, spácháme periodickou činnost\n");
          ...
          break;
          }
        case SIGTERM: {
          printf ("Program končí\n");
          ...
          exit(0)
          }
        case SIGIO: {
          printf ("Přišla nám od někoho nějaká data, zjistíme, kdo to je a co chce\n");
          ...
          break;
          }
        default: {
          printf ("Přišel signál, který jsme si neobjednali, vynadáme číšníkovi\n");
          break;
          }
        }
      }
    Tohle už je lepší a dělá to víceméně to, co potřebuješ. V té smyčce mohou být další věci, ale pozor - program se ve volání sigwaitinfo zastaví a bude čekat tak dlouho, dokud nepřijde nějaký signál. (Přesněji - zastaví se vlákno, ve kterém tu funkci voláš, jiná vlákna samozřejmě poběží dál.)

    Ještě pořád to má háček, že u obsluhy toho SIGIO budeš muset zjistit, odkud ta data přišla (pokud tedy nebudeš takto asynchronně přijímat jenom z jednoho souboru), což je trochu protivné. Nechá se to obejít tak, že si místo SIGIO necháš posílat nějaký real-time signál a pak ve struktuře signal_info dostaneš informaci o tom, ze kterého fd ten signál přišel.
    Quando omni flunkus moritati

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.