abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:11 | Nová verze

    Linuxová distribuce Endless OS (Wikipedie) byla vydána ve verzi 6.0.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu, poznámkách k vydání a také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    13.5. 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.5. 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (73%)
     (5%)
     (10%)
     (11%)
    Celkem 260 hlasů
     Komentářů: 16, poslední včera 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.12.2008 16:42 petrvinar | skóre: 5 | blog: peteblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 linuxy v 1 PC

    Časem zjistíš, že by bylo dobré mít z obou Linuxů možnost přístupu ke svým souborům, které budou pouze v jednom adresáři pro oba Linuxy. Aby to fungovalo, je potřeba mít několik samostatných oddílů, které mohou být i na dvou discích. Windows (C:\) musí být na primárním oddíle bootovatelného disku, protože odjinud se spustit neumějí. Takže to už máš. Případně máš pro Windows ještě D:\ na soubory (abys při přeinstalovávání Win nepřicházel o všecko).

     

    Pro Linuxy potřebuješ jeden swapovací oddíl o velikosti 2x větší, než máš paměť RAM. Ten je pro oba společný. Další společný oddíl, co největší, je /home. Potom potřebuješ tolik oddílů, kolik budeš mít Linuxů, každý tak kolem 6ti GB. Pro Linux, který na něm bude, je to / (kořenový adresář), v těch ostatních je připojuješ do adresáře /mnt, takže v Mandrivě bude ten druhý oddíl připojen jako třeba /mnt/kub, a v Kubuntu oddíl Mandrivy /mnt/mdv. Oddíl pro /home je společný a ve všech Linuxech je to /home. Win oddíly připojuješ třeba jako /mnt/win_c, případně /mnt/win_d.

     

    Společný oddíl /boot, který se také někde doporučuje, je pro normálního smrtelníka pěkná pitomost, protože si tam jednotlivé distribuce navzájem přepisují data, čímž vznikají pouze potíže. Totéž by se stalo, kdybys byl ve všech distribucích stejný uživatel se stejným číslem. Takže jednu distribuci vyber jako základní, např. Mandrivu. V ní budeš userm - UID 500 ve skupině userm - GID 500. V Kubuntu tedy userk - UID 501, primární skupina userk - GID 501 a navíc vytvoř v Kubuntu skupinu userm - GID 500, ve které bude uživatel userk.

     

    Vypadá to trochu složitě, ale docílí se tím toho, že v adresáři /home, který je na oddíle /home, se vytvoří dva nezávislí uživatelé, z nichž každý bude mít svoje vlastní nezávislé konfigurační soubory. Přitom userm bude mít ve své skupině i uživatele userk, kterému může povolit plná práva ke svým libovolným adresářům. Což nejjednoduššeji udělá tak, že vytvoří adresář /home/userm/DATA, do kterého přesune všechny adresáře, ke kterým potřebuje přístup jako userk. Tomuto adresáři a všem v něm obsaženým nastaví pro skupinu stejná práva, jako má uživatel. Potom vytvoří na adresář /home/userm/DATA link /home/userk/DATA.

     

    Toutéž fintou se mi podařilo oblbnout i Thunderbirda pro rovnocenný přístup k poště - Kmail pro to bohužel nemá příliš pochopení a link "nebere". Protože některé programy zapisují do předvolených adresářů, dají se místo nich udělat linky na tytéž adresáře v /DATA. Jedná se třeba o Dokumenty, Photo, Music, Download ap. Při více Linuxech se to jenom víckrát zopakuje, princip je stejný.

     

    Pokud přeinstalováváš některý Linux, formátuješ pouze oddíl s jeho / (kořenovým adresářem), ale oddíl s /home zůstává nedotčený, takže se zachovají i konfigurační soubory. Jestliže je chyba v nich, tak nepomůže přeinstalace, ale jejich prosté smazání. Jedná se o adresáře v ~/, které začínají tečkou. Pokud spuštěný program nenajde tento svůj adresář v ~/, tak si ho tam udělá se základním nastavením, které tam potom mění podle požadavků uživatele. Takže pokud si někdo udělá v systému bordel, bude to nejspíš právě tam.

    S vyjímkou orálního sexu se hubou moc práce neudělá.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.