abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 806 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.12.2008 20:51 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 2 linuxy v 1 PC
    Promin, ale myslim si, ze casem zjistis ze pulka veci je jinak nez jsi napsal.

    Časem zjistíš, že by bylo dobré mít z obou Linuxů možnost přístupu ke svým souborům, které budou pouze v jednom adresáři pro oba Linuxy. Aby to fungovalo, je potřeba mít několik samostatných oddílů, které mohou být i na dvou discích. Windows (C:\) musí být na primárním oddíle bootovatelného disku, protože odjinud se spustit neumějí. Takže to už máš. Případně máš pro Windows ještě D:\ na soubory (abys při přeinstalovávání Win nepřicházel o všecko).

    K cemu takovy distribucni a operacni turismus? Na linux neprejdes tak ze si ho nainstalujes do dualbootu a treba to budes cas od casu zkouset a pri prvnim problemu uteces do woken. Proste az se wokna podelaj, nahodis linux a jedes. Zitra mi jeden takovej komp na konverzi privezou. Na pripadne zkouseni je vhodnejsi druhej komp nebo nejaka virtualizace.

    Pro Linuxy potřebuješ jeden swapovací oddíl o velikosti 2x větší, než máš paměť RAM. Ten je pro oba společný. Další společný oddíl, co největší, je /home. Potom potřebuješ tolik oddílů, kolik budeš mít Linuxů, každý tak kolem 6ti GB. Pro Linux, který na něm bude, je to / (kořenový adresář), v těch ostatních je připojuješ do adresáře /mnt, takže v Mandrivě bude ten druhý oddíl připojen jako třeba /mnt/kub, a v Kubuntu oddíl Mandrivy /mnt/mdv. Oddíl pro /home je společný a ve všech Linuxech je to /home. Win oddíly připojuješ třeba jako /mnt/win_c, případně /mnt/win_d.

    Swap muze byt velky jak chces, dneska obecne plati ze cca 512Mb swapu staci, ostatne ono staci i 64MB (kdyz maj dnesni kompy giga ramky) a bezne provozuju systemy zcela bez swapu (routery s 256MB ram a 1GB CF kartou). Pokud chces pouzivat suspend-to-disk, tak potrebujes swap stejne velky (pro jistotu o kousek vetsi) nez mas RAM, v opacnem pripade treba 256Mb. Nenapada me rozumny duvod, proc by nejaky program mel sezrat gigabajty swapu, tomu se potom rika memory leak...

    Společný oddíl /boot, který se také někde doporučuje, je pro normálního smrtelníka pěkná pitomost, protože si tam jednotlivé distribuce navzájem přepisují data, čímž vznikají pouze potíže. Totéž by se stalo, kdybys byl ve všech distribucích stejný uživatel se stejným číslem. Takže jednu distribuci vyber jako základní, např. Mandrivu. V ní budeš userm - UID 500 ve skupině userm - GID 500. V Kubuntu tedy userk - UID 501, primární skupina userk - GID 501 a navíc vytvoř v Kubuntu skupinu userm - GID 500, ve které bude uživatel userk.

    Spolecny /boot je opravdu hloupost (lidem pro ktere je to uzitecne neni urcen tenhle navod).

    Vypadá to trochu složitě, ale docílí se tím toho, že v adresáři /home, který je na oddíle /home, se vytvoří dva nezávislí uživatelé, z nichž každý bude mít svoje vlastní nezávislé konfigurační soubory. Přitom userm bude mít ve své skupině i uživatele userk, kterému může povolit plná práva ke svým libovolným adresářům. Což nejjednoduššeji udělá tak, že vytvoří adresář /home/userm/DATA, do kterého přesune všechny adresáře, ke kterým potřebuje přístup jako userk. Tomuto adresáři a všem v něm obsaženým nastaví pro skupinu stejná práva, jako má uživatel. Potom vytvoří na adresář /home/userm/DATA link /home/userk/DATA.

    Proc to resit tak silene slozite, lepsi je potom mit extra oddil a pripojovat ho jako ~/DATA. Dosahnes tehoz... Ty si nejprve nasdilis /home a pak resis spoustu veci jak to zase zaridit aby to nebylo spolecne.

    Toutéž fintou se mi podařilo oblbnout i Thunderbirda pro rovnocenný přístup k poště - Kmail pro to bohužel nemá příliš pochopení a link "nebere". Protože některé programy zapisují do předvolených adresářů, dají se místo nich udělat linky na tytéž adresáře v /DATA. Jedná se třeba o Dokumenty, Photo, Music, Download ap. Při více Linuxech se to jenom víckrát zopakuje, princip je stejný.

    Nesmysl na N-tou, nikdy jsi neslisel o IMAPu? Aha, u seznamu to vlastne nepodporujou...

    Pokud přeinstalováváš některý Linux, formátuješ pouze oddíl s jeho / (kořenovým adresářem), ale oddíl s /home zůstává nedotčený, takže se zachovají i konfigurační soubory. Jestliže je chyba v nich, tak nepomůže přeinstalace, ale jejich prosté smazání. Jedná se o adresáře v ~/, které začínají tečkou. Pokud spuštěný program nenajde tento svůj adresář v ~/, tak si ho tam udělá se základním nastavením, které tam potom mění podle požadavků uživatele. Takže pokud si někdo udělá v systému bordel, bude to nejspíš právě tam.

    Uf, kazda distribuce ti nastartuje i kdybys mel nejak posahany uzivatelsky konfigy. Staci v konzoli smazat a jedes. Naopak jsem toho nazoru, ze zacatecnikum to zpusobi hodne bolehlavu, kdyz se na novej system snazi nacpat sadu starsich konfigu. Spis bych doporucil zazalohovat neco vybraneho (moc toho neni) a zacit z ciste vody. Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.