abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (7%)
     (13%)
     (15%)
    Celkem 163 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.1.2009 15:19 vencas | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše Rychlost velkých Barracud v RAIDu & NFS

    Zdravím,

    mám problémy s výkonem nových disků. Na nfs (/home) serveru, kam se připojuje (zejména) aplikační server s LTSP, jsem kvůli odcházejícímu disku v RAIDu jsem odstranil původní raid0 (strip) se 2x200Gb (celkem 400Gb) Barracudami, SATA (ne SATA II) na onboard řadiči. Místo nich jsem koupil nový řadič SATA II do PCI-X a na něj pověsil 4x700Gb Barracuda es(.2) v raid10 (celkem tedy 1.4TB). Na raidu je ext3 (interní žurnál, parametry default), server debian lenny, nfs klient ubuntu hardy.

    NFSko se výměnou disků bohužel znatelně zpomalilo (takže load average občas i několik minut 20, wait 80% apod.); podle iostatu výrazně převažuje zápis (3:1 proti čtení).

    1. Proč došlo ke zpomalení? Jsou větší disky o tolik pomalejší, ještě když jsou navíc v raid10 a na SATAII?
    2. Jaké by bylo nějaké úsporné hardwarové řešení? Bohužel není tolik peněz, abych ty disky vyhodil a dal tam místo nich 4 velociraptory, ale mohl bych koupit třeba 2, ale pak by musel filesystém umět dát často používané soubory na ně a zbytek nechat na barracudách; ale umí to nějaký fs? Klientovi jsem přidal 16GB RAMky (z toho typicky cca 4GB data, zbytek cache vfs), ale není mi jasné, jestli vfs automaticky kešuje i NFSko. Paměť do NFS serveru zatím dokoupit nemůžu (má 4GB, vešlo by se 12, ale je to DDR(1) ECC registered, v současné době už dost drahé).
    3. Softwarové řešení? Nastavil jsem noatime,nodiratime (jak na nfs serveru, tak na nfs klientovi), commit=30 (ext3), zvýšil MTU na 9000 (co obě Gbit sítovky, propojené kříženým kabelem, zvládnou), dále klientovi rsize=32768,wsize=32768, nfs serveru jsem u exportu připsal wdelay. Lze fyzický zápis na NFS ještě nějak více opozdit, i na úkor konzistence? Jaký efekt by mohlo mít nasazení ext4 s delayed allocation, když je tam tolik toho zápisu? Mohlo by pomoci, kdybych dal externí žurnál na svižné 37GB U320 SCSI?
    4. Čím dalším získat relevantní informace? Zkoušel jsem bonnie++ a iozone, ale nevím moc jak tu hromadu čísel číst. Z iotopu chci zjistit, co nejvíc na ty disky píše a nějak to omezit.

    Díky za jakékoliv nápady.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.