abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:11 | Nová verze

    GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.10.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (72%)
     (6%)
     (11%)
     (11%)
    Celkem 236 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.4.2009 01:37 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Disky ES, RAID edition, ... vs desktopové

    Svého času jsem slyšel drby, že konkrétně u Seagatu je rozdíl NS/AS spíš marketingový - mechanika stejná, firmware u RAIDových disků trochu upravený směrem k rychlejším seekům (= vyšší hlučnost, ty seeky zas o moc rychlejší nebudou), hlavně ale vyšší cena zaplatí delší dobu záruky. Reálná poruchovost podobná. Z poslední doby (cca za poslední rok) mám dojem, že RAIDové Barracudy mají možná důkladnější výstupní kontrolu kvality, nebo že je firmware upravený, aby pokud je to jenom trochu možné, nenechal RAIDový řadič dlouho čekat na odpověď, nebo snad aby byl disk méně citlivý na vibrace za provozu (méně mikrofonický) - netuším, zda je možné v tomto směru dosáhnout lepších výsledků oproti standardním AS diskům.

    Rukama mi projde mnohem víc AS disků a Vámi popisované procento 10% vadných kusů ročně podle mého ani nedosáhneme. Zejm. pokud z kalkulace vynechám disky, které nám vypadnou už ze zahořovacího testu (napřed inicializace pole, pak 24 hodin pod sekvenční zátěží, prokládanou 10minutovkami intenzivního seekování). Když začínaly 1TB Barracudy 7200.11 (cca začátkem roku 2008), tak měly jeden čas znatelně vyšší poruchovost hned na našem vstupu (v zahořovacím testu). Ta doba už je ale taky pryč, a po tomto vytřídění už zbylé disky mají normální úmrtnost. Pokud se bojíte spolehlivosti, nekupujte největší dostupnou kapacitu (nejlépe přepočteno na plotnu) - ale ono to taky neplatí stoprocentně, technologie pro zvyšování hustoty se neustále vyvíjejí.

    V jedné debatě na nějakém zahraničním serveru (v souvislosti s údajnými vadami ve firmwarech) se jeden správce velkého datacentra nechal slyšet, že jeho oblíbená délka zahořovacího testu nově nasazovaných RAIDů je 1 týden. Nicméně pokud mám informace, většina dodavatelů hardwaru používá tak 4 hodiny.

    Prošlo mi rukama taky pár desítek Barracud s "vadným" firmwarem a žádný z několika popisovaných problémů jsem reálně nezaznamenal - jenom normální vadné sektory. Když někde potkám Barracudu s neaktuálním firmwarem, a je příležitost, tak ji pro jistotu aktualizuju - ale vcelku mi ta aféra přijde jako veliká novinářská kachna. Spousta humbuku pro nic za nic. Jenom zákazníci s tím pravidelně otravujou. Osobně považuju za daleko větší problém běžná umrtí na vadné sektory - přinejmenším statisticky tato závada zdaleka převažuje. Se divím, že nikdo z novinářů nerozmáznul zmíněnou zmetkovost prvních sérií Barracud 7200.11.

    V souvislosti s "vadnými firmwary" si lze všimnout zajímavých věcí: třeba že v rámci jediného partnumberu ST31000333AS jsou prodávány dva modely disků natolik odlišné, že mají odlišnou řadu firmwarů, z nichž pouze jedna měla "problémy". Nejde flashnout firmware křížem na druhý podtyp hardwaru (vede to k usmrcení disku) - tj. jedná se zjevně o hodně odlišnou elektroniku a patrně o disky ze dvou různých fabrik. Totéž platí i pro AS vs. podobný NS model - resp. na webu Seagate není žádné upozornění, že se do AS modelu nesmí flashovat NS firmware, ale systémy číslování verzí jsou natolik odlišné, že bych se nějakého křížového flashování dost bál. Technicky by takový flash asi prošel v tom smyslu, že flashovací utilita Seagatu by se nebránila, nicméně jsem si na takový experiment nikdy netroufl a počítám, že by to disk nepřežil. Tj. počítám, že elektronika disků není zcela stejná. Ono je vůbec otázkou, jak bych hledal "podobné" disky - na základě shodných bugů ve firmwaru a základních údajů o kapacitě a počtu ploten? Snad jedině kdybych držel v ruce AS a NS model, dal by se odšroubovat plošák s elektronikou a porovnat švábi :-) Ale jak už jsem říkal - vcelku mi přijde, že nakonec ty rozdíly nejsou nijak zásadní, potažmo podobné experimenty sotva mají smysl.

    S disky Barracuda AS včetně 1.5 TB modelu doporučuji max. 16 disků v RAIDu 6 (takže 2 ks padnou na paritu) a zatím jsem nezaznamenal havárii pole (výpadek víc jak 2 disků současně). Jasně, u RAIDu 5 nebo 6 taky pozor na průchodnost co do IOps při nedostatečně sekvenční zátěži... ale to je zase jiná pohádka.

    S ohledem na komfort a duševní rovnováhu v kritických situacích doporučuju řadiče Areca (průchodnost taky velmi slušná).

    Na závěr tip: pokud si chcete udělat obrázek o mechanických podobnostech / rozdílech různých disků Seagate, podívejte se na produktové WWW stránky - nahoře bývá jako thumbnail fotka odkrytovaného disku. Třeba rozdíl mezi Barracudou a Cheetahem je jasný. Fakt je, že třeba mezi AS a NS člověk nepozná možné rozdíly ve vinutí vychylovacího elektromagnetu nebo v materiálu ložisek - těžko říct, jestli tam nějaké další rozdíly reálně jsou :-)

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.