abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.6.2009 13:54 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Licence pro Open-source program

    Na tvém místě bych uvažoval jen o GPL nebo Affero GPL v aktuálních verzích (nějaké úchylky typu EUPL bych vůbec nezvažoval).

    chtěl bych aplikaci šířit jako open-source

    K tomu je GPL ideální. Affero bych zvolil, pokud by se jednalo o webovou aplikaci (uživatelé by měli právo na zdrojáky, i kdyby k aplikaci měli přístup jen po webu).

    chci, aby byla bezplatně šířena pod stejnou licencí

    GPL zaručuje šíření pod stejnou licencí. Nezakazuje šíření za úplatu, ale pokud někdo za takový GPL program zaplatí, je to pro něj normální GPL program se všemi právy (a samozřejmě povinnostmi), tudíž ho může dál šířit – klidně i zadarmo. Pokud by se našel nějaký parazit, který by chtěl prodávat tvoji aplikaci, sotva by na tom něco vydělal, jelikož lidi by neměli důvod si ji od něj kupovat (koupil by si ji jeden a dále by ji šířil zadarmo, nebo by si tu aplikaci stahovali zadarmo rovnou od tebe).

    chci, umožnit modifikaci aplikace a její následné šíření

    GPL modifikace umožňuje, stejně jako další práva související se svobodným softwarem.

    opět bez komerčního účelu

    Komerční šíření nemá smysl omezovat – viz výše.

    s tím, že veškeré modifikace musí být dostupné autorovi

    Tohle je problém – právem uživatele je, aby si aplikaci upravil ke svým potřebám a nemusel při tom změny zveřejňovat. Smyslem totiž je, aby přístup ke zdrojovým kódům měl uživatel* – ne kdokoli. Ale můžeš požádat uživatele, aby ti případné změny poslali – funguje to, možná lépe, než kdybys je k tomu zavazoval nějakou licencí (stejně bys tuhle podmínku nedokázal vymáhat). A jak už tu někdo psal – pokud uděláš v cizím softwaru změny, je pro tebe žádoucí, aby se dostali do hlavní větvě – aby ses o ten upravený kód nemusel starat, pokaždé patchovat, testovat – tuhle práci na tebe autoři změn rádi hodí :-)

    *) např. programátor ve firmě upraví svobodný software a firma ho nainstaluje na počítače zaměstnanců – ti jako uživatelé mají právo na upravené zdrojáky – aby jednoduše věděli, co používají. Ale není důvod ty zdrojové kódy předávat někomu ven.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.