abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    29.5. 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.5. 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 47
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1026 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.6.2009 05:26 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše A přece jen je to ještě trochu jinak!

    Tak, celou noc jsem pročítal assembler, který vznikal z různých pokusných programů. Už začínám tušit, jak moc jsem se mýlil a jak špatně jsem pochopil výsledky mého výše uvedeného pokusu. Vše dále popsané jsem pro jistotu zkoušel pouze s -O3.

    Nic se nepřesunulo přes nanosleep(). Zdání něčeho takového vzniklo prostě takto:

    1. Kompilátor zjistil, že v celém programu jen main() přiřazuje do proměnné flag a přiřazuje tam konstantu.
    2. Proto z proměnné flag udělal konstantu s (poslední) hodnotou 0.
    3. Proto právě ta vlákna, která končila podezřele brzy, žádný spinlock v sobě neměla. Optimalizace ho zrušila. ;-)

    Další dvě důležité poznámky:

    1. Stačilo do kterékoliv další funkce přidat přiřazení do flag a najednou všechny funkce poctivě flag četly. Sice pouze jednou, ale přece. (V důsledku toho pak vlákna neskončila vůbec, zůstala ve spinlocku.)
    2. Stačilo do cyklu přidat volání nějaké nedefinované funkce a proměnná flag se pak už četla znovu v každém cyklu. Zajímavé je, že například puts() a putchar() čtení v cyklu nezpůsobily, zatímco pthread_yield(), pthread_mutex_lock() nebo something_undefined() ano. Kompilátor tedy skutečně má nějaký interní seznam „bezpečných“ funkcí a všechny ostatní považuje implicitně za „nebezpečné“.

    Teď už asi konečně chápu, proč ta synchronizační primitiva fungují i bez volatile. Může se k nim přistupovat pouze dvěma způsoby:

    • Pomocí funkcí, které jsou z dynamicky linkované knihovny. Takové funkce kompilátor neinlinuje a dokonce se zdá, že jejich volání je v assembleru vždy přesně na požadovaném místě. Svůj hloupý omyl s pořadím nanosleep() jsem si už ujasnil a jinou záměnu pořadí jsem zatím nepozoroval.
    • Pomocí funkcí, které lze inlinovat. Takové funkce ovšem vždy obsahují nějaký vhodný blok asm volatile s náležitými synchronizačními instrukcemi. Tudíž ani v tomto případě není důvod obávat se změny pořadí.

    Můj celkový závěr (po důkladné revizi a úspěšném pochopení výsledků mého pokusu) tedy zní: Sinuhet měl pravdu a já jsem se mýlil. Skutečně není třeba používat volatile současně se synchronizačními primitivy.

    Děkuji všem za věcnou a zajímavou diskusi a zejména Sinuhetovi za objasnění celé záležitosti. Pro mě z toho plyne poučení, že jsem si měl napřed přečíst assembler a teprve potom dělat závěry ohledně výstupu mého pokusného programu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.