abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.9. 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    19.6.2009 12:55 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tak tohle je průšvih.

    Jak se tomu postupně snažím porozumět, mám dojem, že je to naopak. Kompilátor nemá seznam funkcí, ke kterým se musí chovat speciálně. Má seznam s opačným významem.

    Na tom seznamu jsou funkce, které zaručeně nikdy nemohou mít pozorovatelný vedlejší efekt. Mezi tyto „bezpečné“ funkce patří například putchar(), puts() a jim podobné. Všechny ostatní funkce jsou zpočátku implicitně „nebezpečné“. U těch, jejichž kód má kompilátor bezprostředně k dispozici v době překladu, se pokusí určit, zda je lze považovat za bezpečné. Ty, jejichž kód není k dispozici nebo u nichž analýza aliasů nedává stoprocentní záruky bezpečnosti, jsou i nadále považovány za nebezpečné.

    Tedy zjednodušeně řečeno, pthread_mutex_lock() a moje_funkce_z_dynamické_knihovny() jsou z pohledu kompilátoru obě stejně nebezpečné a k oběma se musí přistupovat v rukavičkách, zejména pokud jde o paměťové operace kolem jejich volání.

    Pokud lze pthread_mutex_lock() inlinovat, není to žádný problém. Obsahuje totiž kus asm volatile, který zcela zjevně dělá něco s pamětí. Tedy kompilátor může inlinovat, ale rozhodně si nedovolí příslušnou paměťovou bariéru zpřeházet s ostatními instrukcemi. A už vůbec si netroufne vynechat okolní čtení z paměti.

    Nejjednodušším případem je funkce static void myFunction( void ) { puts( "Stupid kidding" ); }. Tu lze kompletně zanalyzovat, označit za bezpečnou a paměťové operace kolem jejího volání přehazovat či vynechávat jakkoliv dle libovůle.

    Ještě bych rád uvedl jeden zajímavý případ: Co když standardní výstup vede na vstup jiného programu, který má s tím naším sdílenou paměť? Co když ten druhý program v reakci na zprávu zaslanou pomocí puts() zapíše něco do sdílené paměti? Co když zapisuje právě na místo, kde leží řídící proměnná cyklu volajícího puts()? Odpověď je jednoduchá: Výsledek něčeho takového je nedefinovaný, stejně jako jakýkoliv jiný nesynchronizovaný přístup ke sdíleným datům. O tom jsem se koneckonců (i když ne tak krkolomně) sám přesvědčil v mém pokusu níže.

    Výše uvedený případ je podle mě (jen tak mimochodem) jedním z vzácných případů, kdy by se místo (náročné meziprocesové) synchronizace hodilo řídící proměnnou prostě označit (z pohledu obou procesů) jako volatile. Tím se samozřejmě nedosáhne ani synchronizace přístupů k proměnné ani atomicity změn. Pouze se zajistí viditelnost těch změn.

    To všechno ale nic nemění na faktu, že tam, kde už používám (mutex | barrier | rwlock | mutex + condvar) nepotřebuji volatile vůbec.

    Ale pořád nevím, jestli je tohle všechno pravda a jestli to už konečně chápu správně.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.