abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 812 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.7.2009 21:38 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zoufale pomalé 802.11n
    Hmm, tak to považuješ špatně ;-) (teda doufám, že nezaměňuješ význam slov "výkon" a "rychlost"). Pokud nemáš praktické zkušenosti, tak doporučuji pročíst aspoň teorii a fóra, kde uživatelé řeší problémy s bezdrátovou sítí.

    Fámám ohledně snižování výkonu příliš nevěřím. (Přesněji řečeno, vůbec.) I kdybych jim věřil, můj router nemá nastavení výkonu. Pokud by u nějakého routeru snížení výkonu zlepšilo kvalitu signálu, jedná se o zmetek zralý na reklamaci. K otázce, zda zaměňuji výkon a rychlost: Umím číst, umím psát, mentálně jsem v pořádku, význam pojmů mi nedělá potíže. ;-)

    Takže abychom se pohnuli, mohl by jsi napsat, co máš za zařízení? Jak máš spoj realizován (používáš nějaký typ MIMO?). Dále by bylo dobré, kdyby jsi se díval do logu, když s wifinou manipuluješ (dmesg), abychom vyloučili aspoň část problémů.

    Router je ZyXEL NBG-420N, klient je ZyXEL NWD-170N (PCMCIA) (Atheros AR5416 Rev 2 / AR2122 Rev 81). Pojem MIMO je další z mnoha bublin. Zda má PCMCIA karta pod krytem víc antén než jednu, netuším. Prý ano. Router má dvě antény. (Ne tři, jen dvě.)

    Pokud jde o poznámky ohledně logu: Kdybych se nepodíval do logu, nepoužil debugfs a nezkontroloval vše potřebné, nepsal bych sem dotaz.

    Zkoušel jsi si hrát s nastováním rychlosti? Třeba nějak takto?
    iwconfig wlan0 essid Nazev rate 108M
    

    Takto určitě ne. Samozřejmě to vrací invalid argument, protože u 802.11n se nic takového nastavovat nedá. Program iwconfig používá staré API a jeho použití se v případě novějších driverů nedoporučuje. Kromě toho ani iwconfig, ani jeho nástupce iw zatím neumí správně ukazovat rate u zařízení typu 802.11n. Například iwconfig ukazuje 0kb/s, 1Mb/s a podobné nesmysly, přestože připojení má v té chvíli (podle toho, co tvrdí iperf) skutečnou přenosovou rychlost třeba 20 Mb/s. Kromě toho je dobé mít možnost experimentovat s nastavením „širokých“ kanálů (20/40+/40-), což umí pouze iw.

    Podle mě se rate 108M vůbec netýká normy 802.11n, nýbrž proprietárního 802.11g+ od Atherosu. Toto rozšíření podporuje MadWifi, ale ath9k ho nemá a ani mít nebude. Pro Linux zatím neexistuje utilita, která by dokázala explicitně nastavit režimy spojení pro 802.11n a je docela dobře možné, že ani existovat nebude. Hardware by to měl umět lépe.

    Také bych doporučil nejdříve řešit rychlost spoje bez zabezpečení. Až by byla rychlost uspokojivá, tak bych pak řešil šifrování apod (ve chvilkovém testovacím režimu je bezpečnost irelevantní). Čím míň faktorů je ve hře, tím líp se problém řeší.

    Ano, ve chvilkovém testovacím režimu je sice bezpečnost irelevantní, ale pro mě je zcela irelevantní, zda to bez zabezpečení funguje rychleji nebo ne. Já bez RSN a EAP-TLS tu síť nikdy (trvale) provozovat nebudu, takže pokud může být rychlejší, má to smysl jedině s tímto zabezpečením. Kromě toho nejsem sám, kdo tu síť používá. Není tedy myslitelné, že bych ji prostě na půl dne odpojil a experimentoval s nastavením, které tam stejně nikdy trvale nebude.

    Včera se mi podařilo (především díky mailing listu vývojářů ath9k) dosáhnout přenosové rychlosti mezi 50 a 80 Mb/s. Stačilo pouze na routeru zapnout WMM QoS. U standardu 802.11n je QoS prostě nedílnou součástí každé sítě, takže by router vlastně vůbec neměl umožnit nechat něco takového vypnuté... Vypnutí QoS zcela zjevně vede k tomu, že 802.11n se vůbec nepoužije a funguje pouze g.

    Kdokoliv podrobně zná hostapd.conf (což je místy zajímavé počtení, to se musí nechat), dobře ví, že nastavení WMM je nějakých 30 proměnných. Na tom routeru je prostě jeden checkbox ano/ne, který vůbec nevysvětluje, co přesně vypíná. A už vůbec tam nikde není varování bacha, 802.11n nebude fungovat, nezapomeň povolit WMM.

    Takže momentálně je situace taková, že dosahuji přenosové rychlosti, která je sice mnohem lepší než u 802.11g, ale na plné využití 802.11n to rozhodně nevypadá. Na mailing listu ath9k mi zcela jasně potvrdili, že dosahovaná rychlost by správně měla být mnohem vyšší. Vyzkoušel jsem už přinejmenším tři verze novějších patchů pro ath9k, které zatím nejsou v Linusově kernelu, ale pokud jde o rychlost připojení, nic z toho nepomohlo.

    Jelikož tak nebo tak minimálně třikrát do týdne kompiluju nějaký ten kernel, budu to prostě zkoušet dál a třeba se jednou přijde na to, v čem je problém. Taky je docela dobře možné, že firmware na routeru je špatný. (Aktualizace ovšem zatím nejsou.)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.