abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:11 | Nová verze

    GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.10.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.8 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.9. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (71%)
     (6%)
     (11%)
     (12%)
    Celkem 217 hlasů
     Komentářů: 15, poslední dnes 21:33
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.7.2009 07:22 pht | skóre: 48 | blog: pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 64 - bit systém nebo multilib
    Problém je v tom, že právě u multiarch/multilib systému není ta separace tak dobrá jak by se mohlo zdát. Je to pouze o tom, že soubory .so jsou ve dvou adresářích - lib a lib64 a všechno ostatní je společné - pomocné programy, run-time data, hlavičkové soubory... a pokud byť jen jedna z těchto věcí závisí na architektuře tak budete trpět.

    Vlastně budete trpět minimálně jednou protože většina knihoven používá věc zvanou knihovna-config, což je skript který Vám vyplivne příslušné -L a -C pro kompilaci Vašeho programu s danou knihovnou, např.:
    $ sdl-config --libs
    -L/usr/lib -Wl,-rpath,/usr/lib -lSDL -lpthread
    
    Pokud při pohledu na /usr/lib začnete přemýšlet jak se to řeší v multilibu tak odpověď je hrůza zvaná multiarch-wrapper která nějak pozná pro jakou architekturu budeme kompilovat a pak spustí příslušný knihovna-config-{32,64} které má někde bokem.

    To všechno za předpokladu že se Vám podaří takový systém sestavit. Kompilace a instalace multilib programů je narozdíl od normálního C-M-I tria poměrně detailní a namahavá ruční práce, posuďte sám při pohledu do CLFS. Všimněte si, že jako první se kompiluje 32 bit, aby se následnou instalací 64 bitu "vyřešily" případné konflikty přepsáním...

    Takže abych to shrnul - multilib verzus chroot:
    1. V obou případech kompilujete 2x - s tím nic neuděláte
    2. Jen u multilib musíte při kompilaci žonglovat s CFLAGS
    3. Jen u multilib musíte opatrně instalovat knihovny do lib/lib64
    4. Jen u multilib musíte řešit konflikty - minimálně knihovna-config
    5. Jen u multilib máte neustále průjem z představy, že nějaký 32 bit program / knihovna Vám hrábne do 64 bit světa a naopak
    6. Výhody multilib? Možná 100 MB ušetřeného místa...
    Tak si o tom udělejte představu sám, podle mě je to bláznovství, proti kterému přechod z libc5 na libc6 bledne závistí (pokud si to pamatujete).
    In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.