abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 797 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.8.2009 21:24 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fotografický workflow s digikam

    Díky za odpověď. Byl jsem na dovolené takže odpovídám až teď. Nedá se říci, že by mi udělala radost. Hlavní otázka v současnosti pro mne je, zda-li správu fotek budu moci udělat pod linuxem a nebo musím jít směrem virtualizace XP a správy buď ACDsee nebo Adobe Lightroom.  Zatím mám tak pouze 40000 fotek, většinu jen zařazených v Canoním softu. V jistém směru je to nyní otázka dlohodobé volby, to co mám ještě jsem schopen překlopit do jiného softu ale až budu mít tak 150 000 fotek to si nedokážu představit že to změním, a to bude tak do 5 let. Takže k tomu co jsi psal.

    Ad 1) OK. skript je možné řešení

    Ad 2) No DEL sice jde, ale to markování, které má jak ACDsee tak lightroom tak třeba Canon DPP (což odhaduji, že máš podle přípony RAW) je, že separuješ od sebe označení a akci DPP třeba má značky 1,2,3. Procházíš fotky s tím, že je vlastně posuzuješ podle nějaké podmínky, např, je špatná, nebo je třeba moc světlá, nebo WB potřebuje posunout do teplé nebo studené atd. označíš tak sadu, můžeš si výběr zkontrolovat, přeznačit a až tehdy, kdy jsi spokojen, tak spustíš akci, jako výmaz nebo posun v barvě či jasu atd. Přímý DEL je těžké vzít zpět. A nikdy bych nemazal originální raw, disky jsou levné, a máš základ s nímž můžeš i v budoucnu pracovat. DTP studia běžně pracují s 16 bitovou barvou v souborech a v současnosti už jsou profi monitory s 10-bitovou barvou a dá se očekávat že za pár let bude 10-bitová hloubka i v tiskárnách, když to nesmažeš, máš zdroj, jak to využít.

    Ad 3) Tady jsem spokojen, to je dostatečné.

    Ad 4) Pokud to zkopíruješ mimo digikam, tak nevezeš s sebou tagy. V digikamu to zkopírovat lze, když to udělám jako přesunutí a puštení na jiný adresář ve struktuře alb, ale když tohle máš dělat pro 200 fotek tak je to strašně času. Když fotíš dynamické situace vyrobíš hodně fotek a pak je třeba vybrat ty, které danou atmosféru nejlépe zobrazují, takže procházíš a vybíráš. Ty jiné programy mají hot key, který přepíná označení/zrušení stejně jako třeba v Krusaderu mezerou markuješ soubory, naprosto nejefektivnější výběr, než to chytím myší, přesunu, pustím a vyberu z menu, že chci kopírovat, mám tím markovacím způsobem projítých 10 souborů. Mě to připadá jako triviální, ale naprosto nezbytná věc. A další kritická věc je rychlost přechodu mezi fotkami. Alespoň z hlediska práce s velkým množstvím fotek. Když fotím krajinu je to jedno. Počkám si na světlo, vyfotím tak 5 snímků, s čím nejsem spokojen, smažu už ve foťáku. Ale akční fotky, sport, párty, koncert, svatba, tam není čas, buď rychle mačkat spoušt nebo sériové snímání vyrobí kvanta fotek, někdy i přes 1000.  A je třeba v prvé řadě vyhodit takové bez ducha, z každé sekvence vybrat tak 1 nebo 2 fota, která ji charakterizují. A když projíždíš sekvenci 30 fotek za sebou dopředu dozadu nekolikrát a hledáš tu 1 která je z nich nejlepší tak každé zpoždění je znát. Při dnešních pamětech nechápu, proč by  to digikam nemohl mít předpřipravené v operační paměti takové pohledy, výřezy, jaké potřebuješ když stiskneš "next", na monitor se vejde tak 2Mpix což je tak 6 MB spotřeba paměti na fotku pro celoobrazovkový náhled, pokud tam mám panýlky, toolbary tak méně. Předpočítat 10 fotek dopředu a dozadu zabere jenom nějakých 20*6=120MB.  ACDsee má přechod na "next" pod 0.1 sec, digikam tak 1-2 sec, což je při 1000 fotkách skoro půl hodina času na přechody jen při přechodech postupně dopředu, pokud porovnávám fotky přechody tam-zpět-tam-zpět několikrát za sebou tak ztráta narůstá mnohem více.

    Ad 5.6) jasné

    Ad interoperabilita) to je také závažné, vracím se s dovolené s 2000 fotek v notebooku a dalších 40k je ve stacionáru. Netuším jak to sloučit. Asi příště budu muset udržovat a synchronizovat dvě kopie databáze. Nechci zdrhnout s fotkami z linuxu, ale nástroj, který mi umožní během 2 hodin vybrat z 1000 fotek 30-50, které stojí za to a alespoň základním způsobem je doladit nemohu najít.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.