abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    včera 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 17:55 | Nová verze

    AlmaLinux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4 (Mastodon, 𝕏). S kódovým názvem Seafoam Ocelot. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (7%)
     (14%)
     (16%)
    Celkem 139 hlasů
     Komentářů: 10, poslední dnes 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.9.2009 22:22 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    No zhruba nějaké takové argumenty jsem čekal, ani jeden z nich běžného desktopového uživatele nezajímá. Navíc co se týká té paměti, tak jsem si nějak nevšiml, že by uživatelé Windows okolo mne trpěli jejím nedostatkem a nedá se říct že by všichni měli 4 giga a více. Kdepak tohle nejsou argumenty, kterými byste uživatele přesvědčil, nepřesvědčil jste ani mne a já jsem Linuxák. Ale nechci aby vznikl dojem, že jsem nějak proti dynamickému liknování, to v žádném případě, já si dokážu s nějakou tou chybějící knihovnou, respektive s jejím doinstalováním, poradit velmi dobře sám. Ale pro běžného uživatele to je nepříjemnost, která z jeho pohledu dneska nemá opodstatnění.

    + samozřejmě rychlost instalace. Zdá se že se kompilaci nebráníte, takže vás chci vidět jak i se svým čtyřjádrem budete stejně nadšeně s každým novým programem kompilovat znovu a znovu i knihovny, které už někde v systému máte pětkrát.

    Tak kdybych měl staticky slinkované binárky k dispozici tak jak ve Windows tomu je, tak se asi nebudu obtěžovat s kompilací, vždyť tam ani nejsou zdrojáky většinou k dispozici. A nemám čtyřjádro, ale pouhý Celeron-M nebo co to ten Aspire vlastně v sobě má, a to je jednojádro :) (Ale nějaké to čtyřjádro bude doufám velmi brzy) Konkrétně OpenOffice jsou na svých stránkách ke stažení v binární podobě, jejich kompilací se taky není třeba zatěžovat.

    + samozřejmě nejde jen o knihovny, ale i o konfiguráky ve sdíleném adresáři /etc. S vaším řešením by byly konfiguráky všude možně po disku, a chci vidět jak ty konfiguráky budou Linuxáci nadšeně spravovat, archivovat, verzovat, když budou každý jinde. Kdyby nebyly konfiguráky součástí "balíčků", pak by nebyla zaručena funkčnost na různých systémech.

    + jde i o logy, opět problém sdílený adresář versus balíček se vším v jednom adresáři - budete mít logy všude možně, třeba na read-only partition, nebo raději někde kde je můžete snadno rotovat, archivovat, máte tam pro ně dost místa, dá se tam zapisovat... (/var/log).

    Proč by měli být všude možně po disku? Když je budete chtít mít v /etc máte je tam mít. Tohle všechno se přece dá nastavit při kompilaci. Já tedy osobně dávám přednost mít konfiguráky aplikací v jejich vlastních adresářích a v /etc mám jenom ty "systémové", přijde mi to tak přehlednější, ale každý to samozřejmě vnímá jinak.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.