abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2009 23:39 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Přiznávám že jako uživatel Gentoo jsem u ostatních dister také mírně frustrován horší dostupností aplikací jiných verzí než je tak "doporučená", případně jejich horší konfigurovatelností, což je v Gentoo řešeno celkem dobře, neboť jsou v portage i starší resp. nejnovější netestované verze, často i více stabilních, a uživatel si tak může vybrat, jestli chce jistotu, nebo zkusit experimentovat. Konfigurovatelnost řešena přes USE flagy, takže ideální. A pokud aplikace (už nebo ještě) není v portage, nejspíš na ni někdo už stejně udělal ebuild, který stačí přidat do lokálního stromu a instalovat opět snadno a pohodlně pomocí balíčkovacího systému (často i s úspěchem).

    Takže i náročnější uživatel má možnost volby distribuce, která mu dovolí instalovat různé verze software. Ale jinak svět Linuxu je tak diverzifikovaný, neexistuje "jeden správný Linux" s "jedním správným window managerem" a "jedním správným tlačítkem start", že je jasné že zátěž přizpůsobovat programy všem možným variantám Linuxu nelze klást ani na autora programu (dister je moc), ani na uživatele (neví která bije), ale zbývají jen ti vývojáři těch distribucí, kteří udělají tu menší tu větší úpravy, aby aplikace správně fungovala ať už na PCčku, v chytrém mobilu, nebo nějakém exotickém stroji.

    Což neznamená že u menších prográmků nestačí je stahnout, udělat jenom make a funguje to, popřípadě u řady jiných je instalační balíček opravdu vytvořen autorem. Ale u čehokoliv většího pokud to neudělal autor, tak je potřeba aby to udělal někdo, kdo tomu rozumí, a uživatel už jen kliknul, nebo napstal nějaké to magické apt-get install.

    Takže souhlas a jen doplňuji, na Linuxu nemůže mít aplikace nějakou automagickou vlastnost, že po stažení sama pozná kde je a správně se tam nainstaluje.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.