abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.9.2009 11:32 Atrament | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Repozitare pro Linux a jejich spořádanost
    Navíc to „vcelku brzy je většina požadavků nového softwaru splněna“ se automatizovaně nedá řešit vůbec nijak – leda že by ten program kontroloval zaplnění disku. tuhle větu jsem moc nepochopil, já jsem mluvil o závislostech, že celkem rychle jste v situaci, kdy už v systému máte vše potřebné - jenom stáhnete zdrojáky, skript configure vesele proběhne bez požadavků a už kompilujete a instalujete.

    Co se týče toho čtení README a googlení - ale o tom přece celou dobu mluvím! Kdyby se více pozornosti věnovalo tomu jak snadno a bezbolestně nainstalovat soft ze zdrojáků, určitě by se už dávno nějaký systém, který by to zvládal vymyslel. Configure si umí přece říct co mu chybí. Chyba je, že to neříká nějakým způsobem, který by se dal využít jako vstup pro tento systém. Kdyby jeho výstup byl nějaký jasně daný seznam chybějících závislostí, který by měl přesně daný formát, pak by to nemusel být takový problém. Není potřeba aby tento systém měl nějaké jasnovidecké schopnosti a sám automaticky doinstalovával co je potřeba, to může obstarat uživatel, cílem by spíš mělo být jednoduché intuitivní GUI ve kterém si člověk nakliká to co jinak zadává jako parametry skritpu configure a ono by to buď vypsalo co všechno chybí a nebo vyplivlo zkompilovanou aplikaci. Opravdu si dokážu představit i doplňek, který by v případě těch chybějících závislostí prošmejdil sourceforge a nabídl nějaké výsledky, uživatel by si pak jenom mohl vybrat tu správnou.

    Linuxové systémy jsou postavené na software, který je šířen jako open source, pro ně by měla být práce se zdrojáky naprostou přirozeností a měly by být v tomto směru daleko před konkurencí. Je smutné, že to není pravda, že je tato oblast spíše na okraji zájmu a proto stále tak nepropracovaná. Uživatelé jsou uvěznění v polofunkčních distribucích a ze všech stran jim ostatní "zkušenější" uživatelé říkají, že cokoliv mimo distribuci je špatné, že kompilace ze zdrojáků je černá magie atd. atd. Ale dnešní distribuční model je dlouhodobě neudržitelný a hlavně neslučitelný s nějakým masivnějším růstem. Přestavte si situaci, že svět se zblázní a rozhodne se používat Linux, nastane boom přílivu Linuxových uživatelů a s nimi začnou pro Linux vznikat tisíce a tisíce aplikací. Myslíte si, že by to i nadále mohlo fungovat tak, že by nějaká skupina všechen ten software neustále balíčkovala a strkala do repozitářů a všichni ti uživatelé by používali jenom to? Já si spíš myslím, že by co nejrychleji někdo přišel ze systémem o kterém mluvím, a který by umožnil to čeho se tu celou dobu zastávám - nezávisle na nějaké distribuci a jejím balíčkovači si ze stránek vývojáře a nebo i z toho SourceForge stáhnout a snadno nainstalovat vybranou aplikaci ze zdrojáků. Případně by ani nemuselo jít nutně o instalaci ze zdrojáků, dobře napsaná aplikace se dá celkém bez problémů šířit i v binární podobě.

    Ale obávám se, že tato diskuse už začíná být velmi offtopic, tak bychom toho tady měli nechat - kdybyste ale měl zájem vy a nebo kdokoliv jiný, kdo to snad četl, o tomto tématu dále diskutovat, tak moje adresa je atrament zavináč seznam tečka cz. Celé toto téma mne zaujalo natolik, že vážně začínám přemýšlet o tom zkusit nějaký takový program napsat, tak by mne zajímali argumenty proč by to nemohlo fungovat tak jak si to představuju :)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.