abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.5. 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 977 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    31.3.2010 08:10 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kratky VGA kabel, pripadne vyroba
    Se nám rozjela zajímavá debata :-)

    Jasně, nějaké nepřizpůsobení tam bude: 75 vs 100 Ohmů, a taky asymetrické buzení twistu. Osobně mi spíš vadí, že ve twistu ty země budou díky kroucení s živým drátem možná víc plavat (navzájem mezi třemi linkami RGB), než u koaxu. Ale na vzdálenost 0,5-1m bych tohle a priori neřešil. Taky se mi obecně moc líbí stíněný twist (každý pár stíněný zvášť, třeba CAT7 S-STP), ale v tomhle případě by vyšel kabel opravdu hrozně tlustý. Ten twist byl myšlen jako náhražka něčeho normálního (tenký koax).

    Jak impedance tak útlum (šírka pásma) mají souvislost s délkou vedení. O VF impednci lze rozumně hovořit až od určité délky vedení, která je řekněme srovnatelná s délkou vlny nejvyšší přenášené frekvence. Například pro vzdálenost 0,5m a činitel zkrácení 60-70% je půlvlnná rezonance nějakých 200 MHz. Pro 1m je to 100 MHz. Pro kratší vzdálenosti se význam VF impedance (a nepřizpůsobení) vytrácí. Šířka pásma CATx kabeláže je udávaná pro typickou maximální délku ethernetového spoje, což je pro 100BaseTX (a výš) 100m. Měřeno na vzdálenosti 1 m bude šířka pásma výrazně lepší.

    VSYNC+HSYNC mají v DB15 společnou zem, tu nedoporučuji vynechat. Ostatně jediný CATx kabel se čtyřmi páry na KVM použití nestačí i z jiných důvodů, je třeba přenést ještě další signály. Třeba DDC bych možná vynechal, často je jeho Plug'n'pray spíš pro zlost (a detekce přítomnosti monitoru se děje změřením zátěže na RGB kanálech).

    Pixel clock není výsledkem prostého součinu H_res * V_res * V_refresh. Je třeba uvažovat "temnou plochu" kolem viditelného obrazu (v obou dimenzích front porch, synchronizační pulz a back porch). Třeba pro 1600x1200@60Hz se standardním (CVT) časováním vychází pixel clock tuším na 162 MHz. V tomto taktu jsou skutečně skenovány viditelné obrazové body. Jaký vztah má pixel clock k potřebné šířce pásma RGB kanálů? Různé zdroje uvádějí různé hodnoty, osobně považuji za rozumný požadavek poměr 1:1. Pokud je šířka pásma nižší, bude obraz vodorovně rozmazaný. Požadavek na přenos vyšších harmonických je možná trochu tvrdý. Pozorováno osciloskopem na nějakém reálném hardwaru, RGB signál je hodně "sínusovitý", rozhodně se nejedná o nějaké "ostré schody". Milosrdnou vlastností analogového přenosu je, že pokud se šířka pásma nedodrží, pixely se analogově "rozmáznou", ale nebude tam vznikat nějaký výrazný kvantizační šum. Dokonce když se třeba LCD monitor rozhodne samplovat řádek 1366 px jako 1024 px, výsledkem může být vcelku rozumný obraz.

    Rušení a přeslechy mezi RGB kanály jsou jistě svinstvo, ale konkrétně pulzy HSYNC a VSYNC do obrazových dat neruší, protože leží v "temném prostoru" :-) A to si pište, že ten přeslech je na osciloskopu dobře vidět. Stejně jako na rozladěném monitoru, který má hodně šoupnutý obraz.

    Přenos VGA přes CATx kabeláž se typicky provádí s použitím analogových aktivních prvků (vysílač, přijímač) které signál upravují. Na přenos kompletního VGA signálu stačí 3 kroucené páry, po čtvrtém kanálu jede klávesnice+myš nebo audio (nějaká digitální komunikace). RGB složky jedou každá po svém páru (diferenciálně), k tomu se mezi páry navzájem přičítá VSYNC a HSYNC (nemají tak vysoké požadavky na přesnost a šířku pásma). VSYNC a HSYNC jsou přičteny tak, aby se v součtu na všech třech párech vyrušily jejich proudy - aby nebyla potřeba explicitní referenční zem. Vysílač budí CATx páry symetricky, přijímač má na vstupu plnohodnotný diferenciální stupeň (trojitý). Přijímač také obvykle provádí "deskew" (kompenzaci nestejných přenosových zpoždění na RGB kanálech) - je na to speciální šváb, trojitá analogová zpožďovací linka s programovatelným zpožděním. Další důležitou funkcí těchto analogových extenderů je prekompenzace/postkompenzace útlumu kabeláže na horním konci pásma (zesilovače mají na horním konci pásma "jehlu"). Mrkněte se na www.intersil.com, hledejte šváby jako EL4543, EL9112, EL9115, případně aplikační poznámky AN1266, AN1307, AN1318, AN1484.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.