abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (87%)
     (3%)
     (5%)
     (5%)
    Celkem 753 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    2.7.2010 17:25 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba + ldap rozumný návod pro NEdoménovou konfiguraci
    Práva ve smyslu Samba Privileges jako např. to přidání do domény se týkají jen Samba serveru, klientské PC s Windows o nich nic neví. Jsou uložena v nějakých tdb souborech ve /var/lib/samba. Na stejném místě je uloženo i heslo k účtu, pod kterým Samba přistupuje k LDAPu. Není třeba se o to nějak starat, jen při úplné reinstalaci serveru je třeba kromě zálohy LDAPu nastavit i tohle. Nědky se doporučuje pro jistotu zálohovat celý tento adresář. Pokud se nepoužije LDAP, je v těch tdb souborech uložen i tzv. SID domény, podle kterého počítače poznají o jakou doménu jde (název domény je jen pomocná informace). Když o něj přijdete, je to velký problém (musí se všechna PC znovu zařadit, ale všechno se tím stejně nespraví). V LDAPu je ale doménový SID uložen v atributu "sambaDomainName", takže stačí zálohovat obsah LDAPu přes slapcat.

    "Domain Admins" - to už je věcí Windows. Když se přihlásí k PC doménový uživatel, Windows si přes Sambu vylistují jeho skupiny. Proto ty skupiny musí mít nastavený SID, jinak s nimi Windows nemůžou pracovat - SID je akvivalent GID čísla na linuxu. Existují speciální hodnoty SID (resp. toho posledního čísla v SID), které uživateli dávají administrátorská (nebo jiná) práva. Pro "Domain Admins" je to 512. Jednoduše: pokud je uživatel členem skupiny, jejíž SID končí "...-512", pak má na Windows PC administrátorská práva, nemá ale nijak vyšší práva na Samba serveru (že by mohl měnit cizí soubory apod.).

    Ještě existují speciální skupiny "Domain Users", "Domain Guests" a další. Jejich smysl jsem moc nepochopil, mě to vždy fungovalo bez nich. Vždy ale platí, že Windows tyhle skupiny nerozlišují podle názvu, ale podle toho čísla na konci SID.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.