abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 146 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 8.5. 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.7.2010 02:32 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - manuální přidávání uživatelů a volba SID
    Už jsme to asi řešili nedávno v tady diskusi o Sambě. Podíval jsem se na to, a je celé dost chaotické. Zkusím to nějak shrnout.

    Historicky Samba používala algoritmické mapování, v smb.conf býval parametr algorithmic rid base, výhozí hodnota byla 1000. Vypadalo to asi tak: USER_SID = RID_BASE + 2*UID, GROUP_SID = RID_BASE + 1 + 2*GID (jde o tu koncovou část dlouhého SIDu). Výhoda byla, že SIDy nemusely být nikde uložené a mohly se obousměrně vypočítat vždy znovu (v té době se obvykle používal primitivní /etc/smbpasswd).

    Později se přešlo na jiná úložiště (tdabsam, LDAP) kde jsou SIDy uložené přímo, takže se SID vygeneroval při přidání uživatele/skupiny do databáze Samby a později se už používal ten uložený. A tady nastává jeden z problémů - jsou na to různé nástroje jako smbpasswd, pdbedit, smbldap-tools, a jiné). Každý ten nástroj funguje trochu jinak a generuje SIDy po svém.

    Já jsem vždy, i po přechosu na LDAP, nechával SIDy na automatické volbě. Uživatele a skupiny v LDAPu vždy založím bez Samba atributů (tj. i bez SIDu) importem LDIFu, který mi generuje shell skript. Pak zavolám smbpasswd -a resp. net groupmap add.

    Na Debianu Etch (už dost stará Samba 3.0.24) s LDAPem pozoruju asi takové chování:

    - v LDAP objektu domény je parametr nextRid, který začal na hodnotě 1000, a postupně se zvyšuje. Tomu odpovdají SIDy skupin přidaných přes net groupmap. Jsou to lichá i sudá čísla narůstající s novými skupinami. Tady se algoritmické mapování nekoná.

    - pak je tam nextUserRid, který mám pořád 1000, a to se tam účty přidávají hodně často. U uživatelů SIDy odpovídají tomu algoritmickému mapování, co jsem popsal výše. Tj. jsou to jen sudá čísla. Toto chování přisuzuji použití "legacy" nástroje smbpasswd. Možná novější verze Samby toto dělá jinak.

    Takže je vidět, že tu mám potenciální problém, že se mi "potkají" SIDy skupin a uživatelů. Ale vzhledem k tomu, že UID uživatelů volím od 10000 výše, tj. SID od 21000, a SID skupin je teď u poslední asi 1300, není co řešit! Ještě se mi to komplikuje tím, že některé skupiny přidávám přes LDAP Admin, který Samba atributy do LDAPu generuje sám. Ale tady SID skupin volí algoritmicky jako lichá čísla, takže OK.

    Pokud s tím chcš pohnout, tak doporučuju zkusit v LDAPu založit pár skupin a uživatelů bez LDAP atributů. Pak použít ty smbpasswd -a resp. net groupmap add a nechat je, ať zvolí SID automaticky (tyto nástroje samy rozšíří u LDAP záznamů schema o Samba atributy). Pak se podívat do LDAPu jak to dopadlo.

    Ještě se můžeš podívat dovnitř smbldap-tools, jak to řeší (jsou to perl skripty). Pokud vím, tak tam přímo zapisují Samba atributy do LDAPu, a nepoužívají třeba net groupmap.

    Závěr je, že každý nástroj si volí SID po svém. Ty jen musíš zajistit, aby nevznikaly kolize SIDů mezi uživateli a skupinami. To nejlíp uděláš tak, že na správu uživatelů/skupin budeš používat jen nástroje, u kterých víš jak fungují, a víš že ve výsledku ke kolizi nedojde.

    Při psaní vlastního nástroje bych stejně nedoporučil SID do LDAPu zapisovat přímo. Protože do toho LDAPu musíš kvůli Smambě zapsat mnohem víc věcí, a se změnou verze Samby se požadované atributy občas mění. Takže je lepší se spolehnou na Samba nástroje, které budou fungovat určitě.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.