abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    11.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 54
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (69%)
     (7%)
     (11%)
     (13%)
    Celkem 196 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.10.2010 20:55 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux otázky - GUI firewall, TV, balíčky,
    1. Ano, xsystrace, ale používá se to naprosto výjimečně. Standardní linuxový firewall neřeší filtrování na základě aplikace, ale komunikace, takže ani nejsou jiné nadstavby, které by to takhle hlídaly. (Na druhou stranu jsem něco podobného v Linuxu nikdy nepotřeboval.)
    2. Prakticky jakýkoliv přehrávač videa umí v Linuxu přehrávat i televizi. Karta je zajímavá jen pro zjištění, jestli má ovladač, dále už všechny karty fungují v Linuxu totožně.
    3. Ne vždy vše funguje dokonale, ale problémy bývají výjimečné a aplikace většinou rozumně informují uživatele, co se jim nelíbí. Navíc mnoho aplikací sice informuje uživatele, že nějaké nastavení už nepodporují, ale i přesto se spustí a fungují.

      Verze knihoven řeší balíčkovací systém a ten i zajistí, že pro danou aplikaci budou k dispozici i patřičné knihovny, případně je spolu s onou aplikací i stáhne. (Balíčkovací systém navíc mezi aplikacemi a knihovnami nerozlišuje, pro něj jsou to všechno balíčky.)

      Konfigurace se při aktualizaci nepřepisuje. Pokud došlo ke změně výchozí konfigurace aplikace, balíčkovací systém se uživatel zeptá, co má s danou změnou udělat.

      Přechod na vyšší verzi je pro balíčkovací systém jen aktualizace většího množství balíčků a stejně se i instaluje.

      Aplikace se instalují do adresářů v podstatě po celém systému, přičemž jejich části se dělí podle specifikace v Linux Standard Base, např. programy jdou do /usr/bin, knihovny do /usr/lib, konfigurace do /etc a pracovní data do /var.
    4. Data ukládám do /home. Nikam jinam (kromě /tmp, který se po každém startu maže) stejně nemám práva pro zápis.

      Ne, aplikace se instaluje vždy do několika adresářů, viz výše. Umístění lze zjistit ze správce balíčků, např. dpkg -L balíček vypíše, kam byly nainstalovány soubory z daného balíčku. Respektive jde to změnit, ale je to velký zásah do systému, je to hodně složité a nedoporučoval bych to dělat.
    5. Balíčkovací systémy umí kromě obyčejného odinstalování i úplné smazání všech dat aplikace, např. dpkg --purge balíček. Pozor! Tím se smaže i konfigurace a veškerá pracovní data, např. u databází to smaže všechno! Víc čistit už většinou není co.

      Co patří čemu také umí sdělit balíčkovací systém, např. dpkg --search soubor mi řekne, ve kterém balíčku (balíčcích) se daný soubor nachází.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.