abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 1
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 148 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 8.5. 17:35
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    25.11.2010 12:55 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaké jsou v sytému serial (ttyS, ttyUSB) zařízení?
    O výrobci čipu a sériovém čísle? :-)
    Něco zjistíte snad na USB, pomocí nástrojů specifických pro USB. Podle VID/PID poznáte primárně spíš výrobce donglu, než výrobce čipu. Další podrobnosti jedině tak, že si přidáte nějaká printk() do driveru pro danou rodinu převodníků USB/serial (= pro daný USB čip), pokud víte co v hardwaru hledat.
    Pomocí setserial ohledně obecného sériového portu nic dalšího nezjistíte. Podle typu UARTu můžete odhadnout, že 16950 je Oxford (dnes PLX), 16750 by mohl být Exar. 16550A může být naprosto jakýkoli výrobce. Konfigurační registry UARTu neobsahují nic jako "vendor ID" nebo "revision", nedejbože sériové číslo... A to nemluvím o tom, že byste si na ten UART musel sáhnout přímo na hardware (ioperm() a inb()/outb()), protože ioctl(TIOCGSERIAL) nic pokročilého nevrací. Ostatně i ten typ UARTu si linuxový ovladač (tipuju drivers/serial/8250.c) odvozuje docela krkolomnou heuristikou.
    Tak mě napadá, že podle bázové adresy (>=0x400) by se dala poznat PCI zařízení, a dokonce dohledat odpovídající IO window (PCI BAR), potažmo konkrétní PCI device - a jeho Vendor/Device/SubVendor/SubDevice/Revision. Což opět někdy ukazuje na výrobce čipu, jindy na výrobce desky.
    A ještě by se dalo čenichat na IO portech 0x2E+2F / 0x4E+4F, jestli není v systému nějaký známý SuperIO šváb, a pokud ano tak jaký. Inspiraci hledejte třeba v drivers/watchdog/w83627hf_wdt.c . Opět se dá zjistit vendor ID, device ID a snad i nějaká revize - případně se dají dohledat, kam jsou namapované adresy sériových portů (bázové adresy v IO space), ale to už je specifické pro konkrétní čipy = moc práce. A hele, on na to existuje SuperIOtool :-)
    A ještě by teoreticky mohl něco vypsat dmidecode, ale odhaduju že o SuperIO tam toho moc nebude - možná seznam COM portů bez dalších informací.
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.