abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.6. 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.2.2011 14:30 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj webové aplikace v 5+ lidí
    "minimalizovat chyby způsobené přepisovaním souborů na ftp" - to se dá celkem dobře řešit tím SVN. Nebo nějakou automatizací, kdy se kód z SVN (ideálně z tagu) nebo z pracování adresáře vyexportuje do nějakého adresáře na serveru a překonfiguruje webserver do toho adresáře, výhodou je pak triviální rollback v případě problémů.

    Nebo třeba javisté to řeší pomocí JARů (javových archivů, technicky vzato je to .zip soubor). Pythonní aplikace mohou použít vajíčka (.egg), opět v podstatě .zip archiv. Někdy takové archivy na serveru není nutné ani rozbalovat, může to běžet rovnou z toho.

    "každý commit se projeví na webu" - to možná není úplně dobře, v commitu může být chyba a pak nastává závod o opravení. Na (produkční) server by se mělo dávat něco zkontrolovaného a ideálně otestovaného, ne úplně to nejnovější co někdo commitnul (třeba i omylem).

    "Začít používat SVNku tak, jak se má, čili 1 commit = balík změn" - to je podle mě pěkná blbost. SVN (a commity) jsou nástrojem, ne cílem. Commitovat si může každý co chce, slouží to k tomu, aby ve zdrojových kódech byl pořádek, aby když udělám svn diff, abych tam hned poznal, že je tam to co tam být má a že jsem omylem třeba někde něco nepřepsal. Pro oddělený vývoj nové funkcionality, který by vyžadoval více commitů a/nebo kód by byl mezitím byl ve stavu, kdy je lepší ho nenasazovat do produkce, slouží větve. SVN umí větve, umí je i mergovat (raději ale používejte nějakou novější verzi SVN klienta), případně se podívejte ještě na git, ten umí větve a hlavně mergování a další věci ještě lépe.

    Pokud commit do SVN sám "proteče" až na produkční server, nebo pokud šéf chce, aby commit byl vypiplaný a obsahoval jednu celou ucelenou změnu, zbytečně to vývojáře stresuje. Commitování pak vyžaduje hodně pozornosti, soustředění, a tedy času. Normální je commitovat skoro každou chvíli, kdežto v téhle situaci bych se nedivil, kdyby se commitování stalo otravnou činností, ke které se někdo donutí tak jednou za týden, což je opravdu špatně. Commit není release (vydání nové verze). Na release jsou větve. (To, že si pletete commit a release, odvozuji i z "každý commit se projeví na webu".)

    Teď k tomu zbytku - kdo není schopen intuitivně používat SVN (nebo jiný SCM), nemůže si říkat programátor/vývojář, je to jedna z úplně nejzákladnějších věcí. Obecně z vašeho příspěvku mám pocit, že "kluci" budou asi jen nějací brigádníci nebo klikači tak něco. Od vývojáře očekávám, že svůj operační systém, editor, IDE a ostatní nástroje dokáže ovládat natolik, že mu v ničem nebudou překážet. A vůbec, jste na abclinuxu.cz, takže rada je jasná - zahoďte ty vidle a nainstalujte Linux, spousta problémů se vyřeší sama :) Pak si webovku můžou vyvíjet u sebe a nemusí se šaškovat se serverem, nebo aspoň jak už jednou budete na Linuxu, máte mnohem více možností vytvořit/upravit/naskriptovat si vhodné nástroje. Už jenom třeba rsync by vám mohl pomoci, nebo sshfs. Já sshfs používám přesně k tomuhle - k vývoji na serveru z notebooku. Vlastně to ani nemusí být Linux, OS X je poslední dobou u webařů celkem v oblibě a je to také UNIX. A pokud opravdu chcete zůstat na Windows, nabízí se ještě cygwin.

    V příspěvku výše někdo zmínil testování a CI - to je dobré, ale začít bude lepší od začátku :)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.