abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (86%)
     (3%)
     (5%)
     (5%)
    Celkem 703 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.2.2011 14:30 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vývoj webové aplikace v 5+ lidí
    "minimalizovat chyby způsobené přepisovaním souborů na ftp" - to se dá celkem dobře řešit tím SVN. Nebo nějakou automatizací, kdy se kód z SVN (ideálně z tagu) nebo z pracování adresáře vyexportuje do nějakého adresáře na serveru a překonfiguruje webserver do toho adresáře, výhodou je pak triviální rollback v případě problémů.

    Nebo třeba javisté to řeší pomocí JARů (javových archivů, technicky vzato je to .zip soubor). Pythonní aplikace mohou použít vajíčka (.egg), opět v podstatě .zip archiv. Někdy takové archivy na serveru není nutné ani rozbalovat, může to běžet rovnou z toho.

    "každý commit se projeví na webu" - to možná není úplně dobře, v commitu může být chyba a pak nastává závod o opravení. Na (produkční) server by se mělo dávat něco zkontrolovaného a ideálně otestovaného, ne úplně to nejnovější co někdo commitnul (třeba i omylem).

    "Začít používat SVNku tak, jak se má, čili 1 commit = balík změn" - to je podle mě pěkná blbost. SVN (a commity) jsou nástrojem, ne cílem. Commitovat si může každý co chce, slouží to k tomu, aby ve zdrojových kódech byl pořádek, aby když udělám svn diff, abych tam hned poznal, že je tam to co tam být má a že jsem omylem třeba někde něco nepřepsal. Pro oddělený vývoj nové funkcionality, který by vyžadoval více commitů a/nebo kód by byl mezitím byl ve stavu, kdy je lepší ho nenasazovat do produkce, slouží větve. SVN umí větve, umí je i mergovat (raději ale používejte nějakou novější verzi SVN klienta), případně se podívejte ještě na git, ten umí větve a hlavně mergování a další věci ještě lépe.

    Pokud commit do SVN sám "proteče" až na produkční server, nebo pokud šéf chce, aby commit byl vypiplaný a obsahoval jednu celou ucelenou změnu, zbytečně to vývojáře stresuje. Commitování pak vyžaduje hodně pozornosti, soustředění, a tedy času. Normální je commitovat skoro každou chvíli, kdežto v téhle situaci bych se nedivil, kdyby se commitování stalo otravnou činností, ke které se někdo donutí tak jednou za týden, což je opravdu špatně. Commit není release (vydání nové verze). Na release jsou větve. (To, že si pletete commit a release, odvozuji i z "každý commit se projeví na webu".)

    Teď k tomu zbytku - kdo není schopen intuitivně používat SVN (nebo jiný SCM), nemůže si říkat programátor/vývojář, je to jedna z úplně nejzákladnějších věcí. Obecně z vašeho příspěvku mám pocit, že "kluci" budou asi jen nějací brigádníci nebo klikači tak něco. Od vývojáře očekávám, že svůj operační systém, editor, IDE a ostatní nástroje dokáže ovládat natolik, že mu v ničem nebudou překážet. A vůbec, jste na abclinuxu.cz, takže rada je jasná - zahoďte ty vidle a nainstalujte Linux, spousta problémů se vyřeší sama :) Pak si webovku můžou vyvíjet u sebe a nemusí se šaškovat se serverem, nebo aspoň jak už jednou budete na Linuxu, máte mnohem více možností vytvořit/upravit/naskriptovat si vhodné nástroje. Už jenom třeba rsync by vám mohl pomoci, nebo sshfs. Já sshfs používám přesně k tomuhle - k vývoji na serveru z notebooku. Vlastně to ani nemusí být Linux, OS X je poslední dobou u webařů celkem v oblibě a je to také UNIX. A pokud opravdu chcete zůstat na Windows, nabízí se ještě cygwin.

    V příspěvku výše někdo zmínil testování a CI - to je dobré, ale začít bude lepší od začátku :)

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.