abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 53
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (67%)
     (7%)
     (12%)
     (14%)
    Celkem 180 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    24.3.2011 21:18 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Správné ukládání velkého množství dat
    Můžem, po staromoravsku to píšu i v patičce :)
    Popravdě, čekal jsem v případné odpovědi slůvko memcached, ale pokud si představím „foto“ web, tak nemusí být technicky možné vše cache-ovat a pak dojde k tomu, že se to bere z DB a nebo z FS a výkon půjde rapidně dolů.

    Přírustková záloha např. MySQL - bez toho anž bych tuto zálohu připravil (přes sql), jak? (nevím, a asi bych chtěl)

    Ad. Konzistence, obecně je to tak, ale tady většinou stačí jen zvolit pořadí, uložit (úspěšně move-nout)obrázek, v případě úspěchu založit záznam do db a pak reportovat výsledek akce.

    na FS přejmenuji za jiný (prostě přehodím)
    Položme se na otázku: „A co když to udělám v DB?“ položme se na odpovědní otázku: „Mám DB integritu, ale je to ta integrita, která byla/je žádána?“ - no není obojí je prostě externí zásah a obojí je špatně a projeví se to stejným způsobem −> zobrazí se špatný obrázek.
    Druhá situace je, když jej smáznete (asi zas externím zásahem), pokud je DB dobře udělaná »což na webu je často jen MyISAM úložiště (nezaručující referenční integritu) málokdy InnoDB či dokonce PostgreSQL«, tak je to OK, pokud je to na filesystému, tak ano, soubor chybí a je to reportováno do logu (doufejme :)).

    hashovací funkce
    Jo MD5 (či SHA1/SHA256) je super, ale žere 32Bytes (40/64) CRC32 jen 4Bytes a je rychlé.

    Tady se trochu rozcházíme, jakýkoliv zásah do úložiště považuji za externí zásah. CRC32 (případně + filesize, na MySQL další 3Bytes), beru jako kontrolní mechanismus, při nějakém obnovení se záloh, či pro „check“ script (který není nic jiného než procházka po DB a pro každý soubor kontrola existence a kontrola CRC32 - řekněme, že je to „fsdbck“.).

    Nadneseně:
    Ta integrita je krásná věc, ale co to je?, to, že systém se při jakémkoliv zásahu chová stejně a správně?, no ale vrací stejně špatný obrázek, nebo ho nenajde.
    Z vnějšího pohledu se to může jevit obojí naprosto stejně a někde je prostě hranice kde už to je rozjeté (v tomto případě, máme jistě HTML texty, které odkazují na obrázky a ty nám DB už nepokryje). Ano záloha není provedena v jednom kroku, takže existuje možnost, že záloha FS nekoresponduje s DB ale znovu, vadí to, že je tam něco navíc, co lze nalézt?

    Praktická zkušenost: dva systémy odvozeného ze stejného základu (MySQL s InnoDB, PHP) nabízející ukládání obecných dokumentů (obrázků, externích odkazů, dokumentů - obecně), jejich základní verzování včetně „obálky“ (dokument != soubor, jeden dokument může být více souborů, např scanované stránky po jednom tvoří dokument).
    Úložiště datově spravovaných dokumentů na výběr DB, Filesystém. Nastaveno na využívání DB. A cca. po roku provozu u obou žádost na přestavení na FS a převedení všeho na z DB na FS. Důvody: zásadní dvojí a stejné - 1. pro IT neprůhledné zálohování spousty GiB dat, 2. právě možnost diskového přístupu (readonly odkazování odkukoliv) /a to i přes to, že soubory nemají srozumitelný název a taky, jak jsem psal, soubor nemusí znamenat dokument/. A po té příjemné zjištění „není třeba nový server, nyní je zatížený výrazně méně“.
    PS: zde jsou uchovávány jak některé meta informace, tak i CRC32 i MD5 (obojí jen proto, že MD5 zajišťuje plnohodnotnou kontrolu, ale CRC32 je velmi rychlé a v DB nezabírá moc místa), takže externí aplikace mohou využít co zrovna potřebují/preferují.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.