abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (83%)
     (4%)
     (7%)
     (6%)
    Celkem 568 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    18.4.2011 00:12 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dll, runtime verze knihoven- jak to pojmenovat?
    Knihovna rozhodně neslouží k překladu aplikace, na to je překladač. Knihovny poskytují snadno použitelné řešení programátorských problémů (exportované funkce).

    Dynamické knihovny se mohou linkovat (spojovat s programem) při kompilaci (compile time linking), takové knihovny potom program vyžaduje pro spuštění, nebo při běhu (run time linking), bez kterých se program obejde; těm druhým se říká moduly nebo plug-iny.

    Rozdíl mezi dynamickou (tou linkovanou při kompilaci) a statickou knihovnou je v tom, kde se po kompilaci nachází — statická knihovna je při kompilaci vložena dovnitř kódu programu (chová se jako součást programu), dynamická zůstává samostatná a použije se teprve při spuštění.

    Používání dynamických knihoven se preferuje, protože při opravě chyby v dynamické knihovně stačí nainstalovat novou verzi oné knihovny a všechny programy, které ji používají, jsou automaticky chráněné, zatímco u statických knihoven by se musely nahradit všechny programy. Dynamické knihovny také umožňují lepší využití paměti (v paměti je taková knihovna jenom jednou) a některé další triky (sdílení dat mezi více aplikacemi, hookování = nahrazování funkcí z jedné knihovny jinou, upravenou implementací ap.). Na druhou stranu ze stejného důvodu se někde preferuje používání statických knihoven: aplikace závislá na novější verzi knihovny nemůže ohrozit bezpečnost jiné aplikace, která byla důkladně otestována se starší verzí knihovny; pokud by se použily dynamické knihovny, ta první aplikace natáhne do systému novější verzi té knihovny, která ale nemusí být dostatečně otestovaná jako starší verze a tak může obsahovat vážné chyby. Stejně tak funkce statické knihovny nelze hookovat a tedy třeba přidat před kontrolu hesla jeho vypsání nějakému útočníkovi (což by šlo, pokud by heslo kontrolovala dynamická knihovna).

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.