abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 160 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    6.5.2012 14:21 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSD disk a linux
    Rozhodně si nemyslím že SSD je slepá cesta. A nastává i zde situace, která u HDD nastala tak před 10-12 lety. Díky velké poptávce bylo v oboru dostatek peněz na velmi intenzívní výzkum, který vedl k objevům jevů na kvantové úrovni, které následně umožnily aplikovat jinou technologii a zásadně zvýšit hustotu záznamu na plotnách. Nyní se ukazuje, že co se týká disků jsou na obzoru technologie (kvantové magnetooptické jevy a práce na předpřipravených doménách), které by umožnily ještě jednou a na discích změnit principy technologií a už naposled zvětšit kapacitu.

    Pro SSD disky současná obrovská poptávka postupně má zásadní zlevnění technologie. Jak jsem psal 120GB SSD disk spotřebuje více než 10 více plochy křemíkové plotny než procesor, tím pádem potřeba vyrábět NAND čipy levně je velmi velká. Do rozvoje flash disků byla hlavní spotřeba na procesory a grafické chipy.

    To že blbě udělaný SSD disk může mít špatné parametry je zřejmé. Zápis do jeho paměti je velmi časově náročná záležitost a pokud okolní elektronika, nemá kvalitní techniky tak toto kompenzovat tak zápis je tristní. Používám dva "SSD disky" jeden, v pracovní stanici je OCZ Agility 3 o 120GB paměti, a stanice jede jak z praku. boot do logovacího okna v kdm je za cca 7 vteřin a najeti KDE po loginu asi 6. Prakticky všechny KDE aplikace najíždí do 1-2 vteřin po spuštění. I takový moloch jako gimp nebo digikam či libreoffice najede za 3-4 vteřiny. Je to rychlost, která už mne jinak neomezuje. Aktualizace baličků po stažení v podstatě jen proletí. Disk má slušné řízení a je už té verze, kde SandForce opravily problém pro řadič a nikdy to nespadlo. Druhý je obyčejný levný flash disk o 8GB který mám jako systémový disk pro domácí server. Má v podstatě jen systém a vše kam se píše jako /var nebo /run mimo tento "disk". Na read je v pohodě a v klidu a dostatečně rychlý protože po startu má vše v podstatě v paměti. Při aktualizaci balíčků je nesmírně pomalý a přenosové rychlosti jsou na úrovni stovek kB/s. To je jasný přiklad toho, že design elektroniky nemá žádné optimalizace a pak slabiny se projeví naplno. Pro mne to není podstatné, protože do disku se standardně vůbec nepíše a systém mám zazálohovaný takže když by flash klekla (samozřejmě flash nemá žádné wear leveling) jen systém obnovím na jinou.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.