abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.9. 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    1.6.2012 19:25 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: uchovavanie textovych suborov v databaze
    Jestli te to opravdu zajima a nechces se jen utvrdit v iluzi ze php a mysql jsou pupkem sveta tak to jeste trochu rozvedu…

    Ja tady soubory v blobech mam a zadny problem s tim neni. Sahli jsme k tomu proto, ze jsou ty soubory navazane na tabulku uzivatelu v existujici aplikaci a admini mohou vyuzit hotove reseni replikace a zalohovani. OTOH jsem taky prepisoval jeden nastroj z milion radkove databaze na mmapovany barel, kteryzto byl o par radu rychlejsi.
    1. Korektne a konzistentne odzalohovat DB neni uplne trivialni.
    2. Uzly v hierarchii nemusi byt stejne. Muzu napriklad rozdelit data do adresaru podle casu a ty nejnovejsi namountit na treba na rychlejsi ssd disk. Nebo naopak stare odsouvat na komprimovany filesystem. Vynucena homogenita databaze je sice dobra pro integritu dat, ale straslive omezuje flexibilitu.
    3. Cilovy fileystem muze byt sitovy, diskove pole nebo cokoliv jineho z desitek ruzne exotickych a uzitecnych veci ktere jsou v kernelu. A i obycejny fileystem jde ruzne ladit. SQL server muzes samozrejme taky ruzne nastavovat, ale behat vice instanci sql je celkem slozite samo o sobe. Naopak kombinovat filesystemy je bezne do te miry ze treba linux s jedinym fs ani poradne nenabootujes.
    4. Ridke soubory, sym/hard linky, rozsirene atributy, casove znacky, zamky…
    5. Vykon. Fakt. Ne ze by sql serverny byly nevykonne, ale jsou optimalizovane uplne jinym smerem – na prohledavani velkych dat, nikoliv na jejich ukladani. Napriklad ve tvem pripade sql server muze najit zadany blob podle indexu velice rychle, ale precteni jeho obsahu zahrnuje nekolikere kopirovani po pameti nebo dokonce prenos po socketu. To jsou operace ktere tvurcum filesystemu vhaneji slzy do oci :-) Znovu zduraznuji ze to neni chyba - databaze jsou proste optimalizovane na hledani jehly v kupe sena, filesystemy na zonglovani s katedralami. Oboji dost dobre nelze, takze BLOB ti sice umozni schovat do kupy sena i tu katedralu, ale zpusob jakym s ni sql server zachazi moc nezmeni.
    6. Filesystemy jsou obecne univerzalnejsi – spoustu veci je relativne slozitejsi nastavit ale vysledek je z pohledu aplikace transparentni. Naopak v sql je nemalo veci jednodussi rozbehnout (sharding, replikace…) ale vysledkem je tanec po rozbitem skle – musis davat pozor na kazdem kroku.
    7. S tim je spojena robustnost obecne – databaze maji tendence rvat vsechno do jednoho obrovskeho barelu ktery se cely najednou posere. Nejde ani tak o to ze by nesel opravit, ale dokud neni vsechno koser databaze je v hajzlu i kdyby byl spatne jediny blok v jedinem indexu. Filesystem neni tak haklivy.
    8. Vubec delat v databazi vetsi zmeny za behu je docela problem. Krajni pripady se daji resit postupnym prehazovanim mastera a updatem odpojenych replik ale to je strasliva drbarna. Pokud si umis pohlidat integritu, na filesystemu se da spachat prakticky cokoliv nejakym tim kopirovanim, symlinkovanim apod. primo pod rukama aplikaci aniz by neco poznaly. Zrovna nedavno jsem mel tu cest s alterem zive tabule o ctvrt miliarde radku a veru to neni nic co bych si chtel zopakovat :-(
    9. Jemnejsi rizeni pristupu nez je mozne v databazi.
    10. A pro me nejdulezitejsi bod – nastroje pro praci s databazi jsou oproti nejhloupejsimu shellu a unixu na urovni doby kamenny. Leccos by mel napovedet samotny fakt ze preklopeni ze mnou popsaneho schematu do databaze podle tveho gusta by se dalo napsat na jeden radek v shellu…
    Pro databaze by se dal najit stejne dlouhy seznam jinych vyhod ale to si necham na priste. Vim ze pro tvou vec to neni vsechno relevantni, ale rad bych rozbil mytus menecenosti filesystemu jako celek.

    (samozrejme nepocitam primitivni systemy jako windows ktere maji pro pevne disky jediny filesystem :-)
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.