abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 769 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.8.2012 20:35 l0gik | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vývojové prostředí
    Furts to nepochopil: jazyk X žádnou v drtivé většině případů nevykazuje vlastnost Y, býti kompilovaný prostě není vlastnost jazyka jako takového, ale jeho kompilátoru. O jazyce to neříká vůbec ale vůbec nic. Schválně se podívej např. do normy ANSI C, kolikrát se tam mluví o kompilaci (výskyt toho slova je tam asi pětkrát). Nebo se koukni na JAVU: ta pravda standardizuje svůj bytekód, ale co má spolu společného java, javascript, closure jako jazyky? Nic. a přesto jdou kompilovat do stejného bytekódu.

    Ta distinkce není žádné slovíčkaření, ale podstatné pozorování, které ukazuje, že soudy: "jazyk X je kompilovaný, tedy je pomalý" jsou ve skutečnosti špatné, protže ta pomalost je daná nikoli tím jazykem, ale použitým kompilátorem. Což má i praktický dopad: protože není třeba měnit jazyk, stačí měnit kompilátor (iterpret). S tím, na jakém kompilátoru/interpreteru je ten jazyk běhán nejčastěji to nikterak nezávisí. Naopak Ty jsi v diskusi smísil dva naprosto rozdílné jazyky (pro vývojáře je daleko větší rozdíl mezi freestanding C a hosted C: jak v komfortu psaní, tak v tom, kde se tyto jazyky užívají, než např. mezi hosted C a Javou) a na základě toho zmatení pojmů jsi se snažil argumentovat.

    A furt tady zůstává ten Tvůj obrovský rozdíl mezi kompilovanými a interpretovanými jazyky, který spočívá čistě v tom, který virtuální stroj umí či neumí výsledný bytekód vykonat (btw. ani exáč/ELF není spustitelný sám o sobě, vyžaduje nějaký runtime). Pro normálního člověka to prostě žádný rozdíl není, např. s Javou je vývojový cyklus naprosto stejný jako s C, v dobře zkonfigurovaném OS se neliší ani spouštění (a v špatně nemusíš spustit ani ten ELF). Kde je ten obrovský rozdíl, který je třeba řešit? V tom, že když přenesu daný kód na jiný stroj (arm s jazelle), tak je to najednou naopak?

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.