abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 126.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vylepšena byla funkce "Zkopírovat odkaz bez sledovacích prvků". Přidána byla podpora zstd (Zstandard). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 126 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 11.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Wynsdey. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 13:00 | Nová verze

    Byla představena oficiální rozšiřující deska Raspberry Pi M.2 HAT+ pro připojování M.2 periferii jako jsou NVMe disky a AI akcelerátory k Raspberry Pi 5. Cena je 12 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:44 | Pozvánky

    V Praze o víkendu proběhla bastlířská událost roku - výstava Maker Fair v Praze. I strahovští bastlíři nelenili a bastly ostatních prozkoumali. Přijďte si proto i vy na Virtuální Bastlírnu popovídat, co Vás nejvíce zaujalo a jaké projekty jste si přinesli! Samozřejmě, nejen českou bastlířskou scénou je člověk živ - takže co se stalo ve světě a o čem mohou strahováci něco říct? Smutnou zprávou může být to, že provozovatel Sigfoxu jde do

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Humor

    Kam asi vede IllllIllIIl.llIlI.lI? Zkracovač URL llIlI.lI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (72%)
     (6%)
     (11%)
     (12%)
    Celkem 243 hlasů
     Komentářů: 16, poslední dnes 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.12.2012 01:11 sss
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preco povazujete bash za plnhodnotny jazyk?
    Myslim, ze jen malokdo povazuje shelly za plnohodnotny jazyk. Presto lze jen tezko souhlasit s tim ze by byly "zastarale, tazkopadne, neflexibilne, pomale a nachylne na utoky". Naopak, ulohu toho, nac byly urceny plni mimoradne dobre a pres velke snahy lidi, je nahradit, jak pri interakci s uzivatelem, tak pri startu systemu, prave protoze jsou "velmi sikovne do ruky, flexibilni, rychle, nenarocne a odolne proti utokum", si svou pozici drzi velmi pevne.

    Ja naopak povazuju tzv. normalni scriptovaci jazyky, jako napriklad perl, python nebo ruby za "zastarale, tazkopadne, neflexibilne, pomale a nachylne na utoky".

    Dovolte mi par osobnich zkusenosti. V polovine '90 jsem zacal sve scripty v bash a awku prepisovat do perlu, protoze "perl je to nejlepsi co mohlo unix potkat" (E.Raymond?). Nakonec jsem dosel k tomu, ze pokud uz je to neco vetsiho je lepsi si to udelat v C/C++ a obalit to v shellu. Krome toho, ze je to rychlejsi a flexibilnejsi je to mnohonasobne jednoduzsi na udrzbu a radu veci pouzivam dodnes. (Slozitou syntaxy perlu jsem si nikdy moc dopodrobna nebyl schopen zapamatovat. Tehdy jsem pochopil, ze jediny podstatnejsi rozdil mezi perlem a C++ je, ze se nemusi prekladat.)

    Nekdy po roce 2000, jsem skocil na vlny pythonu, protoze "to je ten jazyk budoucnosti: jednoduchy, plny modulu, ...". Napsal jsem v tom asi za 2 mesice docela sikovnou grafickou aplikaci (wxWidgets + python). Rozhodne kod nebyl nijak prehledny, jak slibovala reklama a uz vubec to nebylo rychle (start byl zoufale pomaly, prekreslovani viditelne pomalejsi nez ostatni aplikace). Vydrzelo to mesic, pak jsem to prepsal s pomerne malou namahou, velmi podobnou strukturou a kodem do C++ a behalo by to dodnes, kdybychom to potrebovali. (To byla doba, kdy jsem pochopil, ze emulace (virtualni stroj) ma efekt jen ve zpomaleni vykonu, prenositelnost mezi systemy je ve skutecnosti taky dost omezena. Rychlost psani kodu v C++ je srovnatelna s Pythonem.)

    Nekdy kolem 2005, jsem psal rozsahlejsi system na davkove zpracovani dat, obrazku, databaze.. tedy jsem to napsal v pythonu, trvalo me to tak pul roku a bylo to mnoho a mnoho radku kodu. Zrovna ted pisu funkcne podobny soft, ty tri docela kratke shellove scripty do systemu snad ani nestoji za rec z hlediska programovani a funkcionalita je zakodovana v Fortranu a C++. Pricemz ten funkcionalni system udrzuju uz vic 15 let. (Kombinace dobre multiplatformni knihovny s C++ je asi to nejfunkcnejsi a neprenostitelnejsi co se da realne pouzivat. Fortran je prenositelny i bez knihoven a navic se v nem pise flexibilni, rychly a bezpecny kod aspon 3x rychleji nez v C++.

    Mozna by jsi mohl objasnit, proc si myslis, ze shell "povazujes za zastaraly, tazkopadny, neflexibilny, pomaly a nachylny na utoky.". Jestli k tomu mas nejake skutecne duvody nebo je to jen nejaky iracionalni nazor.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.