abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 772 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    9.12.2012 01:11 sss
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Preco povazujete bash za plnhodnotny jazyk?
    Myslim, ze jen malokdo povazuje shelly za plnohodnotny jazyk. Presto lze jen tezko souhlasit s tim ze by byly "zastarale, tazkopadne, neflexibilne, pomale a nachylne na utoky". Naopak, ulohu toho, nac byly urceny plni mimoradne dobre a pres velke snahy lidi, je nahradit, jak pri interakci s uzivatelem, tak pri startu systemu, prave protoze jsou "velmi sikovne do ruky, flexibilni, rychle, nenarocne a odolne proti utokum", si svou pozici drzi velmi pevne.

    Ja naopak povazuju tzv. normalni scriptovaci jazyky, jako napriklad perl, python nebo ruby za "zastarale, tazkopadne, neflexibilne, pomale a nachylne na utoky".

    Dovolte mi par osobnich zkusenosti. V polovine '90 jsem zacal sve scripty v bash a awku prepisovat do perlu, protoze "perl je to nejlepsi co mohlo unix potkat" (E.Raymond?). Nakonec jsem dosel k tomu, ze pokud uz je to neco vetsiho je lepsi si to udelat v C/C++ a obalit to v shellu. Krome toho, ze je to rychlejsi a flexibilnejsi je to mnohonasobne jednoduzsi na udrzbu a radu veci pouzivam dodnes. (Slozitou syntaxy perlu jsem si nikdy moc dopodrobna nebyl schopen zapamatovat. Tehdy jsem pochopil, ze jediny podstatnejsi rozdil mezi perlem a C++ je, ze se nemusi prekladat.)

    Nekdy po roce 2000, jsem skocil na vlny pythonu, protoze "to je ten jazyk budoucnosti: jednoduchy, plny modulu, ...". Napsal jsem v tom asi za 2 mesice docela sikovnou grafickou aplikaci (wxWidgets + python). Rozhodne kod nebyl nijak prehledny, jak slibovala reklama a uz vubec to nebylo rychle (start byl zoufale pomaly, prekreslovani viditelne pomalejsi nez ostatni aplikace). Vydrzelo to mesic, pak jsem to prepsal s pomerne malou namahou, velmi podobnou strukturou a kodem do C++ a behalo by to dodnes, kdybychom to potrebovali. (To byla doba, kdy jsem pochopil, ze emulace (virtualni stroj) ma efekt jen ve zpomaleni vykonu, prenositelnost mezi systemy je ve skutecnosti taky dost omezena. Rychlost psani kodu v C++ je srovnatelna s Pythonem.)

    Nekdy kolem 2005, jsem psal rozsahlejsi system na davkove zpracovani dat, obrazku, databaze.. tedy jsem to napsal v pythonu, trvalo me to tak pul roku a bylo to mnoho a mnoho radku kodu. Zrovna ted pisu funkcne podobny soft, ty tri docela kratke shellove scripty do systemu snad ani nestoji za rec z hlediska programovani a funkcionalita je zakodovana v Fortranu a C++. Pricemz ten funkcionalni system udrzuju uz vic 15 let. (Kombinace dobre multiplatformni knihovny s C++ je asi to nejfunkcnejsi a neprenostitelnejsi co se da realne pouzivat. Fortran je prenositelny i bez knihoven a navic se v nem pise flexibilni, rychly a bezpecny kod aspon 3x rychleji nez v C++.

    Mozna by jsi mohl objasnit, proc si myslis, ze shell "povazujes za zastaraly, tazkopadny, neflexibilny, pomaly a nachylny na utoky.". Jestli k tomu mas nejake skutecne duvody nebo je to jen nejaky iracionalni nazor.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.