abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 688 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    28.4.2013 17:30 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Onjasnění kódu BASH
    V unixu se při výpisu na terminál nepoužívá magická funkce, ale zápis do souboru. Programátor který chce vypsat text si otevře soubor se speciálním identifikátorem a pak do něj zapisuje stejně, jako kdyby šlo o klasický soubor. Standardně systém poskytne každému programu dva soubory, které jsou přesměrovány na terminál:

    stdout (standardní výstup - standard output), kam se vypisuje veškerý běžný text, který má program potřebu vypsat. Deskriptor (identifikační číslo souboru přidělené systémem) tohoto výstupu je pro každý program 1.

    stderr, kam může program vypisovat chyby. Deskriptor přidělený systémem je 2.

    Terminál ti umožňuje výstupy z programů přesměrovávat. 1>&2 znamená, že chceš přesměrovat stdout do stderr.

    Ukázky

    Abych to nějak ilustroval:
    $ echo "xe"
    xe
    V tomhle případě šel výstup z echa, které běžně vypisuje na stdout do terminálu.
    $ echo "xe" 1>&2
    xe
    Tohle vypadá na první pohled stejně - výstup šel do terminálu. Děje se zde ovšem cosi víc - výstup sice šel do terminálu, ale nikoliv na výstup (stdout), ale na chybový výstup (stderr)! Přesměrovali jsme tedy stdout (deskriptor 1) na stderr (desktiptor 2).
    $ echo "xe" 2>/dev/null 1>&2
    Nyní jsem přesměroval chybový výstup do souboru /dev/null a standardní výstup do chybového výstupu. Jak je možné vidět, nic se nevypsalo, protože oboje jde do souboru /dev/null, který slouží jako forma odpadkového koše.

    K čemu je to dobré?

    Nabízí se otázka - k čemu je to dobré? Jeden z důvodů je oddělení chyb od korektního výstupu.

    Dejme tomu, že bych chtěl vyhledat kolikrát se nachází soubor s určitým názvem u mě na disku. K tomu použiji příkaz find a wc, který počítá řádky (a další věci), které mu napíšeš na vstup. find má však tu ošklivou vlastnost, že vždy vypíše, když k nějakému souboru nemůže získat přístup. Pokud použiji naivní implementaci:
    $ find / -name "xaxex*" | wc -l
    find: `/tmp/pulse-PKdhtXMmr18n': Permission denied
    find: `/tmp/atop.d': Permission denied
    find: `/run/udisks': Permission denied
    find: `/run/lighttpd': Permission denied
    find: `/run/cups/certs': Permission denied
    find: `/run/samba/winbindd_privileged': Permission denied
    find: `/run/watershed': Permission denied
    find: `/run/lock/lvm': Permission denied
    find: `/proc/tty/driver': Permission denied
    .... pár tisíc řádek
    
    Tak sice funguje, ale jsem zaplaven tisícema řádek hlášek o tom, že find nemohl k něčemu získat přístup. Řešení je přesměrovat chybový výstup do pryč:
    $ find / -name "xaxex*" 2>/dev/null | wc -l
    0
    V upravené verzi vidím jen to co jsem chtěl - že na disku mám 0 souborů začínajících názvem "xaxex".

    1>&2, resp. 2>&1

    K čemu je tedy přesměrování standardního výstupu do chybového výstupu? Hodí se to všude tam, kde to rozlišovat nechceme a potřebujeme pracovat jak s běžným, tak chybovým výstupem.

    2>&1 je trochu zvláštní zápis, běžně se používá spíš opak: stderr do stdout, protože s tím se pak dá lépe pracovat (| i > běžně přesměrovává stdout, ne stderr).

    K čemu je tam &

    & se při přesměrování 1>&2 používá, aby bylo jasné, že nechceš přesměrovávat do souboru s názvem 2, ale do deskriptoru číslo 2. Kdybys tam & nenapsal, vytvořil by se ti ve složce soubor 2, ve kterém by byl výpis, který šel na stdout.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.