abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    17.5. 13:44 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová major verze 17 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 12:22 | Komunita

    Sovereign Tech Fund, tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří vývoj FFmpeg částkou 157 580 eur. V listopadu loňského roku podpořil GNOME částkou 1 milion eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.5. 01:55 | Komunita

    24. září 2024 budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    16.5. 23:33 | Nová verze

    Google Chrome 125 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 125.0.6422.60 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    16.5. 21:11 | Nová verze

    Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.10 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 20:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.15.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 13:33 | IT novinky

    Dnes ve 12:00 byla spuštěna první aukce domén .CZ. Zatím největší zájem je o dro.cz, kachnicka.cz, octavie.cz, uvycepu.cz a vnady.cz [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    16.5. 13:22 | Nová verze

    JackTrip byl vydán ve verzi 2.3.0. Jedná se o multiplatformní open source software umožňující hudebníkům z různých částí světa společné hraní. JackTrip lze instalovat také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.5. 12:22 | Pozvánky

    Patnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 4. – 6. října 2024 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytváří všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 0
    16.5. 03:11 | Nová verze

    Program pro generování 3D lidských postav MakeHuman (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 1.3.0. Hlavní novinkou je výběr tvaru těla (body shapes).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (76%)
     (5%)
     (10%)
     (9%)
    Celkem 327 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    11.9.2013 13:07 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: hashovaci funkce

    Někteří lidé bohužel považují hashování za druh šifrování – říkají např. „to heslo je zašifrované pomocí MD5“ – a pak to vede k těmto zmatkům. Někdy se říká „jednosměrná šifra“ což je ale stále zavádějící a podle mého špatně.

    Hashování je jednosměrná funkce. Jejím definičním oborem (vstupem) je pole bajtů o libovolné délce. Jejím oborem hodnot (výstupem) je pole bajtů1 s fixní (a malou) délkou.

    Je logické, že to nemůže být prostá funkce – pro různé vstupy může být výstupem stejná hodnota (hash). Tyto kolize z principu musí existovat.

    Dobré hashovací funkce se vyznačují tím, že je tyto kolize velmi náročné najít. Když znáš hash, mělo by být prakticky nemožné najít původní vstup – mělo by to být tak výpočetně náročné, že to se současnou technikou nikdo nedokáže. A i kdyby (jednou) dokázal, z principu najde jen jeden z mnoha možných vstupů – nemá jistotu, že je to ten původní, ze kterého byl hash vypočten. (proto „jednosměrná funkce“).

    Další dobrou vlastností je to, že když se vstup změní byť jen nepatrně (třeba o jediný znak/bajt), hodnota hashe se změní zásadně a je to vidět na první pohled (např. c105364f1a847c07860ad7bd9d23eef0 vs. 03f02c6d299c70dcc8d23d14d0c8466d).

    Praktické využití:

    • kontrolní součty – stáhneš si odněkud obraz CD nebo instalační balíček, spočítáš jeho hash a zkontroluješ, že je stejný s otiskem, který zveřejnil jeho autor, kterému věříš. Pokud hash odpovídá, můžeš si být celkem jistý tím, že data mezi tím nikdo neupravil nebo se nepoškodila chybou při přenosu.
    • utajení původní hodnoty při zachování možnosti kontroly – uložíme si zahashované heslo, takže k němu nemáme2 přímý a snadný přístup, ale stále máme možnost ověřit, že heslo zadané uživatelem je správné – vypočteme jeho hash a porovnáme s tím uloženým (viz také solení hesel, salt, rainbow tables)
    • elektronický podpis – asymetricky stačí podepsat krátký hash místo celé dlouhé původní zprávy
    • krátký a unifikovaný identifikátor dat – můžeš snadno vyhledávat duplicity nebo můžeš mít třeba systém do kterého pošleš dotaz typu „sháním soubor s otiskem d27a7f038b715e0b8a438a09704e3102150a4158a7f1372bb6e0e658c00e7c0a“ a zpátky ti přijde odpověď: „má ho ten a ten, stáhni si ho od něj“ (zatímco, kdybys používal jako identifikátor název souborů, bude problém to, že jeden soubor může být pojmenovaný různě a naopak soubory s různým obsahem si mohou dva lidé pojmenovat stejně)
    • různé protokoly založené na tom, že někomu pošleš náhodná data, on k nim přidá určitou hodnotu a zpátky pošle hash
    • distribuované verzovací systémy

    [1] někdy chceš mít vstup textový (např. heslo) a výstup taky (např. aby to šlo vytisknout – Base64, Hex), takže musíš hashování obalit funkcemi na převod mezi textem a bajty – ale to nic nemění na tom, že samotná hashovací funkce pracuje jen a pouze s bajty, nějaká textová reprezentace se jí netýká
    [2] my nebo útočník, který by ukradl naši databázi

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.