abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1046 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    21.1.2014 13:28 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Deduplikace hodnot v relační databázi

    K deduplikaci (odstranění redundance) nás vedou už normální formy, nicméně nejde jen o dodržování nějakých teoretických pouček, ale i o čistě praktické dopady – menší velikost databáze, rychlejší vyhledávání atd.

    Jednu informaci bychom měli mít v databázi uloženou jen jednou a z ostatních míst se na ni odkazovat pomocí cizích klíčů.

    Co ale dělat v případě, kdy na vstupu máme data v denormalizované podobě (dost běžný jev)?

    Dejme tomu, že do databáze budeme ukládat logy (nemusí to být vůbec logy, je to jen příklad). A máme dokonce to štěstí, že máme zvlášť logovací hlášku a zvlášť její parametry a čas – hláška je např.

    Chyba v komponentě XY, při parametrech a = {0}, b = {1}

    a k tomu máme dvouprvkové pole parametrů a časové razítko vzniku události.

    Hláška je konstantní zatímco parametry a čas se mohou měnit. Hlášek v jedné aplikaci budou třeba desítky nebo stovky, ale počty instancí logovaných událostí budou řádově mnohem vyšší.

    Můžeme si tedy v databázi vytvořit číselník hlášek a na něj se odkazovat z tabulky událostí.

    Tohle jsem si už vyzkoušel v malém a funguje to dobře – do tabulky „událostí“ (nejde o události, ale princip je stejný) neukládám hlášku jako text, ale v tom INSERTu zavolám funkci, která prohledá číselník, v případě potřeby přidá záznam a vrátí ID – tzn.

    INSERT INTO udalost VALUES (:čas, moje_funkce(:hláška), …)

    místo

    INSERT INTO udalost VALUES (:čas, :hláška, …)

    Nedochází k duplikacím, databáze je menší, vyhledávání rychlejší… ale při zápisu je potřeba projet číselník a případně do něj přidat nový záznam.

    Na základě čeho byste se rozhodovali, zda zvolit tohle řešení (lepší uložení a čtení, ale horší zápis) nebo zda radši rezignovat na normalizaci a připustit duplicity?

    Další možnost je přidávat nové záznamy do nějaké fronty (dočasné tabulky) a asynchronně dohledávat hodnoty v číselníku (resp. je tam přidávat) a přesouvat data do trvalé tabulky. Zápis tak může být rychlý a potřebná práce se udělá, až bude čas – ale zase nepůjde vyhledávat v úplně nejnovějších hodnotách.

    Existuje k tomu nějaká abstrakce, aby člověk prostě volal INSERTy a SELECTy a nemusel se o nic víc starat? Třeba nějaká sada triggerů nebo modul do databáze? Nebo je potřeba si takovou věc napsat na míru?

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.