abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    27.3.2014 14:26 Lyco | skóre: 14 | blog: Lyco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios nevidí přes DNSSEC - chápu vůbec DNSSEC?
    Hm, tak podpisy vypadají v pořádku. Pokud si to chceš ověřit, umí to třeba příkaz drill:
    drill -TD promenyoblezeny.cz -k /etc/trusted-key.key
    V souboru /etc/trusted-key.key je veřejný klíč kořenové zóny:
    .       166750  IN      DNSKEY  257 3 8 AwEAAagAIKlVZrpC6Ia7gEzahOR+9W29euxhJhVVLOyQbSEW0O8gcCjFFVQUTf6v58fLjwBd0YI0EzrAcQqBGCzh/RStIoO8g0NfnfL2MTJRkxoXbfDaUeVPQuYEhg37NZWAJQ9VnMVDxP/VHL496M/QZxkjf5/Efucp2gaDX6RS6CXpoY68LsvPVjR0ZSwzz1apAzvN9dlzEheX7ICJBBtuA6G3LQpzW5hOA2hzCTMjJPJ8LbqF6dsV6DoBQzgul0sGIcGOYl7OyQdXfZ57relSQageu+ipAdTTJ25AsRTAoub8ONGcLmqrAmRLKBP1dfwhYB4N7knNnulqQxA+Uk1ihz0=
    
    Zkus si přeložit jména přímo z toho nagios serveru, mohlo by to věci vyjasnit.

    ----

    On DNSSEC je hrozně nesrozumitelný, protože se tam motá spousta pojmů, ale v principu není složitý. V podstatě jde o to, že každý záznam v zóně je podepsaný nějakým klíčem, a v nadřazené zóně je (v záznamu typu DS) otisk toho klíče. DS záznam je taky podepsaný klíči nadřazené zóny, a jejich otisk je zase o zónu výš. Tak to jde dál, až ke kořenové zóně, ale otisk jejího klíče už není kam dát, takže se napíše do konfigurace DNS serveru který má podpisy ověřovat.

    Kvůli snazší výměně klíčů je podobná hierarchie ještě v rámci zóny, používají se ZSK (zone signing key, klíč podepisující zónu) a KSK (key signing key, klíč podepisující klíče). V zóně je pak třeba A záznam, jeho podpis pomocí ZSK, veřejná část ZSK, její podpis pomocí KSK a samotný KSK (veřejná část samozřejmě). Do nadřazené zóny pak jde otisk KSK v podobě záznamu DS, který je tam podepsaný pomocí tamějšího ZSK...

    Tady terminologická odbočka: v DNS jsou autoritativní servery a resolvery. Resolvery jsou dvou typů, rekurzivní (běžně se jim říká rekurzivní servery) a stub resolvery. Stub resolver skoro nic neumí, jenom zeptat se rekurzivního resolveru a pak papouškovat výsledek aplikaci. No a konfigurace stub resolveru je v Linuxu v souboru resolv.conf. Rekurzivní resolver, který rozumí DNSSECu a kontroluje podpisy se nazývá validující resolver. Stub resolver pokud vím nikdy validující není, protože validace vyžaduje procházení nadřazených zón, tj. rekurzi.

    Aby DNSSEC byl zpětně kompatibilní, tak se všechna práce přesunula na rekurzivní servery (resolvery). Když rekurzivní resolver rozumí DNSSECu a potká neplatný podpis, tak se tváří že zóna neexistuje. Když DNSSECu nerozumí, tak pochopitelně záznamy neověřuje, takže i neplatně podepsané věci jsou vidět. Pokud klient rozumí DNSSECu, tak může požádat rekurzivní resolver, aby podpisy neověřoval, nastavení příznaku Checking Disabled (v programu dig je to +cdflag).
    Příspěvek se rázem stává až o 37,5 % pravdivější, je-li pod ním napsáno reálné jméno.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.