abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 802 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.8.2014 19:50 Eregon | skóre: 22 | blog: Eregonovy_vymysly | Všudezdejší
    Rozbalit Rozbalit vše Síťové zálohování / RAID1 over network - co vybrat?
    Ahoj všem, stavím malou síť (v zásadě pro domácí potřeby), jejímž středobodem bude síťové úložiště dat. Většina HW je předem daná (zadáním je pokud možno maximálně využít stávající neslavné vybavení), takže ono centrální úložiště má být vytvořeno z počítače - staré šunky s jedním diskem (víc se do toho stroje dát nedá), to vše zapojené ve 100 Mbit síti (tady se možná podaří protlačit upgrade na 1Gbit, ale zatím počítám se 100M).

    Jelikož se jedná o starý jetý disk, který se kdykoli může odebrat do věčných lovišť i se všemi centrálně uloženými daty, chci tato data někde zálohovat. Mám k dispozici pár dalších disků (některé jsou i typově totožné), které můžu připojit do desktopů umístěných v téže síti. Desktopy ale - narozdíl od šunkoserveru - budou zapnuté jen občas.

    Pokud se ale data v rámci sítě mají duplikovat na více strojů, rád bych dosáhl stavu, kdy každý stroj držící zálohu mohl pracovat s lokálními daty (s tím, že změny se odzrcadlí na centrálu).

    Věci jako high availability nebo nějaké drobné rozdíly ve výkonnosti nejsou podstatné - když se starý disk odporoučí, tak to holt nepojede, dokud se to nepřepojí/nepřekonfiguruje. Na prvním místě je nepřijít o všechna data, na druhém místě je nestrávit mládí stavbou takového řešení, všechno ostatní jsou jen třešničky na dortu.

    Dosavadní zkoumání a hledání mě přivedlo na několik možných řešení:
    1. První a nejjednodušší volba - na desktopech po spuštění a/nebo pravidelně cronem spouštět rsync, případně nějaký sofistikovanější backup tool
    2. DRBD
    3. ChironFS, SeznamFS
    4. GlusterFS, Lustre apod.
    Každý ale má nějaké nevýhody:
    1. veškerá data se budou tahat přes síť, i když bude existovat jejich lokální kopie, protože replikace nebude instantní; rsync po větším objemu změn na větším počtu souborů může trvat fakt dlouho
    2. jednak je to docela kanón na vrabce stavěný pro HA potřeby, jednak náročnost na kapacitu sítě je podle diskusí obrovská a na 100M síti je to recept na bolehlav
    3. ChironFS neumí zajistit počáteční sync úložišť, řeší jen průběžné změny, takže při startu desktopu bych stejně musel dělat rsync (který může trvat dlouho), během kterého by se asi nesmělo na centrále zapisovat; SeznamFS je zřejmě nemlich to samé v bledě modrém; ChironFS i SeznamFS
    4. zase kanón na vrabce - pro síť s vysokou zátěží by bylo zbytečné přemýšlet o čemkoli jiném, ale když tu jde (zjednodušeně) o to, aby rodina nepřišla o fotky z dovolených, nechce se mi věnovat čas konfiguraci toho celého
    Takže otázka zní, co byste radili, jako cestou se vydat? Řešil někdo něco podobného? Aktuálně mi s mými požadavky vychází jako nejmenší zlo varianta č. 1. (tzn. dělat prostě jen backupy a mít v síti větší provoz).

    Předem díky za každý tip.
    ~ w w w w (oo)   [oo] w w w w ~

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.